Gitaristin Vazgeçilmesi Kapo Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu haftaki blog yazımızda özellikle sahnelerde gitarı ve seyirci ile bir araya gelen gitaristlerin yanından ayırmadığı gitar ekipmanı kapo hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Yazı içinde pek çok sorunun cevabını bulabileceksiniz. Gitaristler için yararlı bir bir ekipman olan kapoyu daha yakından tanıyabiliriz.

Kapo Nedir?

Capo ya da kelepçe olarak da anılan kapo; gitarın sap boyunu kısaltarak transpoze etmeyi sağlayan, vokalin sesine göre hangi perdeye takılacağına karar verildikten sonra o perdeye takılan ve bir yandan gitar çalıp bir yandan şarkı söylemeye yarayan bir ekipmandır.

Kapo Hakkında Bilgiler

Kapo hakkında söylenebilecek genel bilgileri şu şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz;
İki çeşit kapo bulunmaktadır. Bunla ip ve mandal kapolardır.
Mandal kaponun kullanımı daha kolay olduğu için sık sık mandal kapo tercih edilir.
Parça çalarken kapo10 gibi ifadeler görebilirsiniz. Bu ifadeler kaponun gitara 10. perdeden takılacağı anlamına gelmektedir.

Transpoze Nedir? Gitarda Transpoze Nasıl Yapılır?

Gitarda transpoze yapabilmek için armoni kurallarının bilinmesi ve gitar üzerinde uygulanabilmesi gerekmektedir. Kapo bu konuda büyük bir yardımcıdır. Taşıması ve kullanması kolay olan kapo ile istenilen yerde istenilen şarkı çalınıp söylenebilir.

Kapo Alınırken Neye Dikkat Edilir?

Gitar türleri birbirinden ayrılır. Bu karakteristik özellikleri ile ilgilidir. Gitar klavyelerinin kalınlığı birbirinden farklıdır. Örneğin; akustik gitar klavyesinin kalınlığı birçok gitarda inceyken klasik gitarda klavyeler daha kalındır. Bazı klasik gitarlar ise akustik gitar klavyesi kadar ince bir klavyeye sahip olabiliyor. Bu yüzden kapo seçiminde dikkatli olmak gerekiyor. Bu konuda dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Gitar klavyesine boyunun tam oturup oturmadığı.
  • Yüksekliğin klavyeye göre kısa mı uzun mu kaldığı.

Konu elektro gitar olunca ise; klavye yapısının ince olan elektro gitarların kapo kullanımına uygun olduğunu söyleyebiliriz. Böylece “Elektro gitara kapo takılır mı?” sorunuza da cevap vermiş olabiliriz. Aslında tüm gitar çeşitlerine klavyesine uygun olduğu sürece kapo takılabilir. Kapo tercihinde bulunurken üzerinde yazan akustik, elektro ya da klasik gitar için uygundur ifadesini dikkate almalısınız. Klavye boyutunu ölçmeli ve ona göre kapo almalısınız.

Gitarda armoninin öneminden yazımızda bahsetmiştik. Eğer armoni kurallarını öğrenmek istiyorsanız İzmir gitar kursu size bu konuda yardımcı olabilir. Detaylı bilgi için 0530 290 14 71 hatlı numaradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Cevap Bırakın

Şimdi İletişime Geç!

Hayallerini daha fazla erteleme ve haftanın her günü sabah 9'dan akşam 11'e kadar faaliyetlerine devam eden sanat merkezimizi ziyarete et!