Keman ile Viyola Arasındaki Fark

Viyola, kemana benzerliğinden dolayı çok merak edilen ve keman ailesi içerisinde yer alan bir enstrumandır. Keman ile viyola arasındaki fark ve benzerlikleri anlattığımız yazımızda, hem keman hem de viyola hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca yazımızda değindiğimiz diğer konu başlıkları da şu şekildedir;

keman ile viyola arasindaki fark - Keman ile Viyola Arasındaki Fark

 • Keman çalan viyola çalabilir mi?
 • Violin nedir?
 • Viyola mı keman mı?

İki müzik aletimiz arasındaki benzerlik ve farklılıklara değinmeden hemen önce çok kısa keman ve viyola nedir açıklamak istedik. Bu sayede viyola mı, keman mı? Çalmak istediğinize daha kolay karar verebilir ve tercihinizi bu bilgiler doğrultusunda verebilirsiniz.

Keman Nedir?

keman nedir - Keman ile Viyola Arasındaki Fark

Keman, hem solo hem de orkestralarda eşlik amacıyla kullanılan, perdesiz ve yaylı-telli çalgılar ailesine üye bir müzik aletidir. Orkestralarda ana melodiyi seslendirmek genellikle kemanın görevidir. Violin, kemanın İngilizce adlandırılışıdır. Yani violin nedir? sorusunun cevabı keman olacaktır.

Violin familyası adında kendi adının verildiği bir aileye üyedir ve bu familyanın en küçük üyesidir. Orta oktav ve tiz oktavları içerisinde barındıran bir ses genişliğine sahip bu enstruman, sıkça hem klasik batı müziğinde hem de Türk müziğinde aktif olarak tercih edilmektedir. Ayrıca popüler kültür müziklerinde de keman ezgilerini bolca duyabilirsiniz.

Viyola Nedir?

viyola nedir - Keman ile Viyola Arasındaki Fark

Viyola, kemana görüntü olarak benzerliğinden dolayı halk ağzında ‘’ büyük keman ‘’ olarakta adlandırılan, ancak gerek nota dizilimi farklılığından gerekse de boyutsal farklılıktan dolayı kemandan bir çok ayrılan yönü olan, 4 telli ve perdesiz bir müzik aletidir. Viyola da aynı keman gibi violin familyasında yer almakta ve boyut olarak ailenin kemandan sonra gelen en küçük 2. enstrumanı niteliğini taşımaktadır.

Viyola, hem solo hem de eşlik amaçlı kullanılabilse de genel kullanım alanı eşlik üzerine kuruludur. Viyola için yazılmış kaynaklar ve eserler, kemana göre oldukça kısıtlıdır. Bu müzik aletinin bir diğer adı ise ‘’ Alto ‘’ dur. Viyolanın ses genişliği orta oktav ve orta oktavdan daha kalın sesleri kapsamaktadır.

Genellikle klasik batı müziğinde kullanımına rastlanan bu müzik aleti son dönemlerde sahip olduğu ses renginden dolayı da Türk Sanat Müziği’nde oldukça popüler hale gelmiştir. Ayrıca J. Brahms, W. A. Mozart,  J. Haydn gibi besteciler viyolanın müzikteki bilinirliğinin artmasına öncülük etmiş bestecilerdendir.

Keman ve Viyola Arasındaki Farklar

 • Kemanın telleri pesten tize ‘’ sol, re, la, mi ‘’ şeklindeyken, viyolanın akort sistemi pesten tize ‘’ do, sol, re, la ‘’ şeklindedir.
 • Keman notaları sol, viyola notaları 3. çizgi do anahtarı üzerine yazılmaktadır.
 • Görüntü olarak neredeyse tıpa tıp aynı olmalarına rağmen viyolanın uzunluğu ve genişliği, kemana göre daha fazladır. İkisi yan yana getirildiğinde aradaki fark rahatlıkla anlaşılabilmektedir.
 • Kemanın ses aralığı soprano aralığına ( orta oktav ve daha tiz sesler ) denk gelirken, viyolanın ses genişliği alto ses aralığına ( orta oktav ve daha pes sesler ) denktir.
 • Kemanda nota yerlerinde parmak alanı daha kısıtlıyken, viyolanın klavyesinin daha uzun olmasından dolayı parmaklar daha geniş basma alanına sahiptirler.
 • Kemanın tonları daha keskin ve canlı bir ifadeye sahipken, viyolanın tonları daha tok ve puslu bir ifadeye sahiptir.
 • Keman çok tercih edilen popüler bir müzik aleti olmasından dolayı ortalama başlangıç keman fiyatları 350 – 550 TL arasında değişirken, viyola daha az tercih edilmesinden ve seçeneklerinin keman kadar fazla olmamasından dolayı daha yüksek rakamlara satın alınmaktadır.
 • Yetişkin yaş 4/4 kemanlar standart boyda üretilirken, yetişkin viyolalarında birden fazla üretim ölçüsü bulunmaktadır.

Keman çalan viyola çalabilir mi?

Her iki enstruman nota düzeni olarak olmasa da teknik ve çalım sistematiği olarak büyük benzerlikler göstermektedir. Bu yüzden eğer ki keman eğitiminde ileri bir seviyeye geldiyseniz, viyola üzerinde de belli bir süre pratik yaparak viyola çalabilirsiniz.

Keman mı Viyola mı?

Bu sorunun cevabı tamamen sizin verebileceğiniz bir konudur. Bu seçimi yapmadan önce iki enstrumanında sesini dinlemeniz ve bu müzik aletleri için bestelenen eserleri dinlemeniz fikir edinmeniz açısından önemli bir rol oynayacaktır. Bu yüzden Youtube’a viyola sesi ve keman sesi yazarak arama yapmanızı ve ikisini de dinleyip karar vermenizi tavsiye ediyoruz.

Not: Viyolanın notaları 3. çizgi do anahtarına yazıldığı için eğer ki sol anahtarı notalarını biliyorsanız viyola notasını okurken zorlanabilirsiniz. Buna adapte olmak için bol bol nota okuma egzersizleri yapmanız, enstrumana adapte olma süreciniz açısından olumlu etki yaratacaktır.

Önemli! Sizin sorularınıza daha ayrıntılı cevap verebilecek içerikler üretebilmek için içeriklerimizin size fayda sağlayıp sağlamadığını bilmemiz gerekiyor. Bu yüzden sayfanın aşağısında bulunan yorum bölümünden keman ile viyola arasındaki fark yazısı hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaşırsanız çok seviniriz. 🙂

Ayrıca keman bakımı ve temizliğinizi yaparak yalnızca 5 dakikada kemanınızın performansını %100 arttırabilirsiniz! Nasıl mı? Hemen okumaya başlayın; https://www.yuzdeyuzsanat.com/keman-bakimi/

Keman ile Viyola Arasındaki Fark yazımızın sonuna geldik, keman kursu İzmir eğitmenlerimiz tarafından hazırlanmış bu yazımızda kemanı ve viyolayı ayrı ayrı detaylıca inceledikten sonra ikisinin benzer ve farklı yanlarını sizinle paylaştık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Cevap Bırakın

Şimdi İletişime Geç!

Hayallerini daha fazla erteleme ve haftanın her günü sabah 9'dan akşam 11'e kadar faaliyetlerine devam eden sanat merkezimizi ziyarete et!