Keman Teli Nasıl Takılır?

Bütün telli müzik aletlerinde olduğu gibi kemanda da teller, tonun verimliliğini, parmakların çalım esnasında rahatlığını etkileyen en önemli faktörlerin başında yer almaktadır. Keman üzerinde yer alan 4 tel, gerek kopmasından gerekse uzun süreli kullanım sonucu oksitlenme, paslanma gibi durumlarla karşılaşılmasından dolayı mutlaka değiştirilmelidir. Peki ama keman teli nasıl takılır? İşte detaylar;

Keman teli değiştirme işlemini gereken zamanda yaparak kemanınızın performansını arttırabilir ve çaldığınız eser ya da etütlerden daha keyifli bir tını elde edebilirsiniz. Keman teli nasıl takılır maddelerine değinmeden önce keman telini hangi durumlarda değiştirmeniz gerektiğinden de çok kısa bir şekilde bahsedelim. Eğer ki aşağıdaki durumlar söz konusuysa vakit kaybetmeden tel değişimini sağlamalısınız;

 • Keman tellerinde meydana gelen oksitlenme ya da paslanma.
 • Tellerin sarmal yapısında bozulma yaşanması.
 • Tel değişiminden standart sürenin aşılması. (düşük kaliteli tellerde 3 ay, kaliteli tellerde 6-10 ay)
 • Tellerin eski zamanlara göre daha düşük performans sergilemesi.
 • Keman tellerinden herhangi birinin kopması.

Keman Teli Neden Kopar?

 • Ani sıcak-soğuk değişiminden dolayı teller genleşebilir.
 • Normal kullanım süresinin üzerine çıkılmasından dolayı telin direnci düşebilir.
 • Uzun tırnakla keman çalındığı için telin sarmalı incelebilir.
 • Akort yaparken kulakların hızlı çevirilmesi sonucu tel kopabilir.
 • Tel bakımı konusuna dikkat edilmediyse tellerde paslanma-oksitlenme olabilir.

Yukarıdaki bütün durumlar tellerin daha çabuk kopmasını tetikleyecek ve sizi daha çabuk tel değiştirmeye itecek durumlardır. Bu konulara dikkat ederek telinizin ömrünü uzatabilirsiniz. 🙂

Artık keman teli ne zaman değiştirilmeli bildiğimize göre keman teli nasıl takılır anlatamaya başlayabiliriz. İşte aşama aşama tüm detaylar;

Keman Teli Nasıl Takılır? – Sorunsuz Tel Değişim Aşamaları

Tel kalıntılarını ayıklayın.
Eğer ki keman telinizin kopması sonucunda keman teli değiştirme işlemini yapacaksanız mutlaka burgulardan yer alan yuvaları kontrol etmelisiniz. Her ne kadar tel kopmuş olsa da tellerin ucu bazen bu bölgelerin içine kaçabilir ve yuvayı tıkayabilmektedir. Eğer ki elinizle teli çıkartamıyorsanız, cımbız gibi aparatlardan gerekli yardımı alabilirsiniz.

Ancak telleriniz kopmadıysa ve değişim vakit geldi diye tel değiştirmek istiyorsanız telin bağlı olduğu burguları yavaş bir şekilde keman çeneliğinin bulunduğu yöne doğru gevşetebilir, telleri sorunsuz bir şekilde yuvasından çıkartabilirsiniz.

Tellerin ucunu sıralı bir şekilde burgu yuvalarına sokun.
Tellerin en üst renkli bölgesini, burguların üzerinde bulunan deliklerden içeriye doğru hafifçe sokun ve bir kez çevirerek tellerin buradan çıkmasını önleyin. Eğer ki takma işleminde güçlük çekiyorsanız tellerin ucunu biraz bükebilir, bükerken tellerin kırılmamasına dikkat etmelisiniz. Bu aşamada en çok dikkat edilmesi gereken şey uçların yerleştirilmesi esnasında burguların sapın içerisinde olmasıdır.

Telin gerginliğini sağlamak için burguları çevirin.
Tellerin en alt bölgesinde bulunan metal toplu bölümün fiks bölümüne rahatça yerleşebilmesi için tellerin burgulardan bir miktar sarılıp yeterli gerginliğin sağlanması gerekmektedir. Telin fazla bölümlerini burguları saat yönünde çevirerek sarabilir ve ardından metal ucu yerleştirmek için yeterli tel gerilimini yakalayabilirsiniz.

Telleri sıkma esnasında renkli kısımlarının tellerin uç noktalarına doğru sarılmasına özen göstermeli ve bu sayede tellerin birbirine temas etmesini önlemelisiniz. Eğer ki teller ortaya doğru sarılırsa birbirine doğru temas edebilir ve akort tutmaması gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Telleri üst eşikten köprü yardımıyla fikslere kadar götürün.
Kemanın sap bölümünde tellerin kemanın alt bölgelerine ulaşabilmesi için tasarlanmış 4 küçük çizgi bulunmaktadır. Her teli kendi bölümünden geçirmeli ve köprüde teller için atılmış çentiklerin üstüne yerleştirmelisiniz. Köprüden destek alan tellerin metal toplu alanını fikslerin gerisinde bulunan boşluğa geçirmeli ve çıkmayacak şekilde bu alana oturmasını sağlamalısınız.

Üst eşik ve köprü teller arasındaki mesafenin ortalanmasını sağlayacağı için akort yaparken tellerin birbirine değmesi gibi bir sorunla karşılaşmanız mümkün olmayacaktır. Keman teli nasıl takılır maddelerini burada bitirdikten sonra yapılması gereken son işleme geçebiliriz.

Artık kemanınızı akort edebilirsiniz!
Tellerin değişimini sağladığımıza göre bir problem olup olmadığını görmek adına kemanın fiks ve burgu bölümlerinden keman tellerini kalından inceye doğru sırasıyla akort edebilir, tellerin üst ya da alt bölgede birbirine değmemesi durumunda sorunsuz şekilde kemanınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

HEDİYEMİZ VAR! Bu gönderiye yorum yapan ve facebookta paylaşıp bize bildiren herkese ücretsiz 1 takım tel hediye ediyoruz! Hediyenizi almak için yorum ve paylaşımı yaptıktan sonra bize adresinizi whatsapp üzerinden bildirmeniz yeterli. 🙂

Keman Teli Takma İşleminde Uygulanması Gerekenler

 • Teller arasında karışma olmaması için her telin denk geldiği burgu net olarak belirlendikten sonra teller takılmalıdır.
 • Akort bozulması yaşamamak adına teller ya kalından inceye ya da inceden kalına olacak şekilde tek tek takılmalıdır.
 • Eğer ki teller sıkılırken telin üstü ve altı iyi şekilde fikse ve burguya yerleştirilmediyse muhtemelen tel kopacak ya da yerinden çıkacaktır.
 • Teller takılmadan önce mutlaka kalınlıklarına bakılmalı ve her tel kendi yerine takılmalıdır.
 • Tel takma işleminde sonra yapılacak akortta problem yaşamamak için tüm telleri saat yönünde sardığınızdan mutlaka emin olmalısınız.
 • Teller takılmadan önce kesinlikle kısaltılmamalı, uzunluğunda herhangi bir değişim sağlanmamalıdır.

‘’Keman Teli Nasıl Takılır?’’ yazımızda keman teli takma aşamalarını tek tek anlattık. Artık kendi tel değişiminizi kendiniz yaparak bu konuda profesyonelleşebilir, ilerleyen süreçte 5 dakika içerisinde bile keman telinizi değiştirebilirsiniz. Tabi ki biz yine de burguları çok hızlı çevirmemenizi ve telleri yavaş yavaş sarmanız gerektiğini tekrardan hatırlatalım. 🙂 Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Cevap Bırakın

Şimdi İletişime Geç!

Hayallerini daha fazla erteleme ve haftanın her günü sabah 9'dan akşam 11'e kadar faaliyetlerine devam eden sanat merkezimizi ziyarete et!