Keman Telleri ve Notaları

Keman notalarını öğrenmek size zor gelebilir. Keman telleri adları, keman tellerinin harf karşılığı ve bu notaların keman tellerindeki notaları kafanızı karıştırıyor olabilir. Bu öğrendiklerinizi uygulamak ise son derece kolay olacaktır.

Keman tellerinde her şey basit bir mantık ile adlandırılır. Bu mantığı kavradıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Çok kısa bir sürede siz de istediğiniz parçaları nota bilgisi kullanarak çalabilirsiniz.

keman telleri ve notalari - Keman Telleri ve Notaları

Kemanda Tellerin Adları

Kemanda yer alan en alt telin adı mi telidir. Mi telinin üzerinde ise la teli yer alır. La telinin üzerinde ise re teli bulunur. Re telinin üzerinde ise sol teli yer alır. Özetle mi, la,re ve sol teli olmak üzere kemanda 4 adet tel vardır.
Keman Notalarının Latin Harflerinde Karşılığı
Porte üzerinde genelde notalar ve değerleri yer alır. Bazen ise bu notaların altında bazı harfler görebilirsiniz. Bu dünya genelinde kabul edilmiş bir sistemdir. Bu sistemi şöyle gösterebiliriz;

  • Do → C
  • Re → D
  • Mi → E
  • Fa → F
  • Sol → G
  • La → A
  • Si → B

Bu notaların harf karşılığı başta size karışık gelebilir. Fakat bu karşılıklar gün içerisinde sürekli gözünüzün önünde yer aldığında alışmanız kolay olacaktır.

Keman Tellerindeki Notalar

Keman nota yerlerini öğrenmek mi istiyorsunuz? Keman telindeki notaları sizin için şöyle özetleyebiliriz;

kemantelleindekinotalar blog - Keman Telleri ve Notaları

Kemanın Sol Telindeki Notalar:
Klavyenin başlangıcından sonra iki parmak mesafe bırakarak ilk nota olan “la” notasına basın. Sonra iki parmak daha aralık bırakın ve “si” notasına basın. Ardından 3. parmağı da 2. parmağın yanına boşluk kalmayacak şekilde koyun. Burası da “do” notasıdır.

Kemanın Re Telindeki Notalar:

1.parmağı basın ve klavyenin baş bölümünden iki parmak aralık bırakın ve basın. “Mi” sesini böyle çıkarabilirsiniz. Bu aralık kadar aralık bırakarak 1. ve 2. parmağı bastığınızda ise “fa diyez” sesini duyacaksınız. Yüzük parmağınızı orta parmağınızın yanına yerleştirirseniz de “sol” notasını duyacaksınız. 3. parmağınız ise “re” notasını almanızı sağlar.

Kemanın La Telindeki Notalar:
Bütün tellerde olduğu gibi boşluk bırakın. 1, 2 ve 3. parmağınızı basın. Sırasıyla “si”, “do diyez” ve “re” notalarını duyacaksınız.

Kemanın Mi Telindeki Notalar:
Yine aynı şekilde parmaklarınızı yerleştirin. Sırasıyla “fa diyez”, “sol diyez ve “la” notalarını çalmış olacaksınız.

Kemanda Kolay Nota Basma Yöntemleri

kemanda kolay nota basma yerleri - Keman Telleri ve Notaları

Kemanda nota basmak kolay mıdır? Bu bölümde yazılanları uyguladıktan sonra gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz ki nota basmak kolaydır.

Kemanda nota çalmak için öncelikle acele etmemelisiniz. Doğru sesi çalabildiğinizden emin olana kadar notaları öğrenmeye devam etmelisiniz. Keman öğrenene dek keman parmak kılavuzu kullanabilirsiniz. Keman parmak kılavuzu keman üzerine yerleştirilir ve keman öğrenmeyi kolaylaştırır. Bu sisteme fingerless fretboard adı da verilir.

Bunun yanı sıra keman çalma egzersizleriniz için yeterli vakit ayırmalı ve düzenli olarak bu egzersizleri yapmalısınız. Keman çalma videoları izleyerek pratiklerinizi görselle pekiştirebilirsiniz. Keman çalmak için kurs gibi bir profesyonel destek alarak bu süreci çok daha kolay bir hale getirebilirsiniz. İzmir’de yaşıyor ve keman çalmayı öğrenmek istiyorsanız sizi İzmir keman kursu ailesine bekliyoruz. Kurs hakkında ya da keman notaları ve telleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Cevap Bırakın

Şimdi İletişime Geç!

Hayallerini daha fazla erteleme ve haftanın her günü sabah 9'dan akşam 11'e kadar faaliyetlerine devam eden sanat merkezimizi ziyarete et!