Blog

Keman Yayı Nasıl Tutulur?

Kemandan güzel, etkileyici bir ses çıkarılmak isteniyorsa kendimize sorup cevaplamamız gerekecek ilk soru ” keman yayı nasıl tutulur? ” sorusu olacaktır. Arşe adıyla da bilinen keman yayı, keman çalımı sırasında ortaya çıkan melodinin ifade biçimini, doğruluğunu ve güzelliğini belirleyen en temel etkendir. Dolayısıyla yapılacak doğru yay egzersizleriyle sesin ifadesinin güzelleşmesine katkı sağlamak pekala mümkündür. 

Hatalı bir arşe tutuşu benimsememiz ilerleyen süreçte kemandaki sağ el tekniklerini istenildiği gibi yapamama, müzikal ifade tarzında eksiklikler ve hızlı pasajları seslendirmede zorlanma gibi problemlerle karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Bu yüzden doğru keman yay tutuş şekli hakkında en detaylı bilgileri verdiğimiz keman yayı nasıl tutulur? Makalemizi sonuna kadar okumanızı öneriyoruz! 

Not: Yazımızda aktaracağımız bilgileri okurken yanınızda yayınızı bulundurarak maddeleri anlık olarak uygulamanız, olması gereken yay tutuş şeklini daha iyi kavramanıza ekstra fayda sağlayacaktır. 

Keman Yayı Nasıl Tutulur?  Sırasıyla Uygulanacaklar 

Keman yay tutuşu, elin daha önce tanıdık bir kalıpta konumlandırılmamasından dolayı genellikle zor olarak nitelendirilmektedir. Ancak günlük yapılacak 5-10 dakikalık egzersizler sonucunda en geç 1 hafta içerisinde yay tutuşu ile eksiklerinizi giderebilir ve artık doğru yay tutuşunu yapmayı bir alışkanlık haline getirebilirsiniz.

keman-yayi-nasil-tutulur

Sağ eli doğal duruşunda tutun. Arşe tutuşu konusunda ilk olarak dikkat edilecek nokta elin rahat bir pozisyonda bulunmasıdır. Aksi takdirde elde yaşanacak kasılmalar, yayın daha zor kullanımına neden olacaktır. Tam rahat pozisyonu elde etmek adına elinize baskı uygulamadan yere doğru sallandırın ve hemen ardından yay üzerine parmaklarınızı yerleştirin.

Baş parmağı yayın arka tarafına yerleştirin. Keman yayı tutuşu için en önemli parmaklardan bir tanesi baş parmaktır. Bu parmağın görevi yayın ele yüklemiş olduğu ağırlığı karşılamak, yani bir dengeleme görevi görmektir. Yayın bize doğru dönük olan yüzünde siyah deri kaplı alanın hemen altında ters ‘’c’’ harfine benzeyen bir boşluk bulunmaktadır. Baş parmağınızı bu aralığa yerleştirmeli ve parmağınızın karşı bölmeden çıkmamasına özen göstermelisiniz. Ayrıca baş parmak duruşunun hafif eğimli yapıda olması yayı daha rahat kontrol edebilmeniz için faydalı olacaktır, ancak tam düz ya da kırık pozisyon sağlanması halinde bu durumu düzeltmenizi öneriyoruz.

Siyah deri kaplı alanı işaret parmağı ile çevreleyin. Keman yay tutuşunda işaret parmağın görevi yayı sarmalamaktır. Ters ‘’c’’ harfinin hemen sol üstünde bulunan siyah deri kaplı bu bölgenin üstüne işaret parmağı getirilmeli ve bu parmağın ucu hafifçe etrafında yarım daire oluşturacak şekilde sarılmalıdır. Ayrıca işaret parmağının çok az bir açıyla sola eğimli olması daha doğru olacaktır.

Orta ve yüksük parmağı yayın ön yüzüne yerleştirin. Yayın karşı tarafınıza dönük olan yüzünde, ahşap bölümün üzerinde küçük yuvarlak bir nokta bulunmaktadır. Orta ve yüzük parmaklar tam bu alanı kaplayacak şekilde birbirine yapışık biçimde yan yana konumlandırılmalıdır. Ayrıca her iki parmağında yayın taban bölümüne temas etmemesi ve parmakların ilk boğumundan itibaren hafif eğimli bir halde durması gerekmektedir.

Serçe parmağı metal vidanın üzerine yerleştirin. Metal vida olarak bahsedilen alan keman yayının gerginlik ayarının yapıldığı başlangıç noktasıdır. Keman yayı nasıl tutulur? yazımızın başında baş parmağın denge parmaklarından biri olduğundan ve öneminden bahsetmiştik. Aynı şekilde serçe parmakta keman yayında ağırlığın dengelenmesini sağlayan en önemli parmaktır.

https://www.yuzdeyuzsanat.com/keman-calma-ve-yay-kullanim-teknikleri/

Bu yüzden serçe parmağın pozisyonunun değişmediğinden emin olmak için sık sık bu alanı kontrol etmeli ve gerekli düzeltmeleri elin adaptasyon sürecini de kısaltmak adına anlık olarak sağlamalısınız. Serçe parmağı vidanın üst bölüme hafif eğimli şekilde yerleştirin. Yayda itme ve çekme hareketi yaptığınız sırada bu parmakta düzleşme ve sonrasında tekrar eğimli duruma geçme durumunu gözlemleyebilmeniz gerekmektedir.Not: Keman yayı çalışmalarında denge noktaları olmalarından dolayı en çok başparmak ve serçe parmakta yerinden oynamalar görülmektedir. Doğru parmak pozisyonunun değişmesiyle birlikte tekrar parmakları eski haline getirmeniz ve çalışmalarınızı bu yörüngede gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 

Tavsiye: Doğru keman yayı tutma pozisyonunu el alışkanlığı haline getirebilmek için çalışmalarınızda süreklilik olması oldukça önemlidir. Bu yüzden ilk 1 hafta içerisinde günlük 10 dakika kadar kısa bir vakti sadece yay tutuşuna ayırmanız, ilerleyen çalışmalarda yay üzerindeki hakimiyetinizi arttırmanızı sağlayacaktır.

https://www.yuzdeyuzsanat.com/keman-kursu-izmir/

Keman yayı nasıl tutulur? Artık bildiğinize göre, gönül rahatlığıyla egzersizlerin uygulanmasına ve ilerleyen süreçte de parmak basımlarına geçebilirsiniz. Dilerseniz hemen İzmir Keman Kursu ile tüm bilgileri kolayca edinebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu