Neden Şan Dersi Almalıyım?

Şan dersi almanızın sizin için pek çok yararı var. Sesinizin eğitmek bu yararların başında gelse de şan dersinin bilmediğiniz yararları da bulunuyor. Bu yazımızda sizlerle şan dersinin insanın ruhunda ve bedeninde meydana getirdiği değişiklikleri paylaşıyor olacağız.

Şan Dersinin Faydaları

Yazımızın bu bölümünde sizlere şan eğitimi alarak kazanabileceğiniz sonuçlardan bahsedeceğiz. Detone olmadan şarkı söylemek, özgüven sahibi olmak ve ses sakatlıklarını ortadan kaldırmak gibi sonuçları olan şan eğitiminin faydalarını detaylı olarak inceleyelim!

1. Detone Olmadan ve Düzgün Şarkı Söylemek

Ses eğitimi almanın ilk ve en önemli getirisi detone olmadan düzgün bir sesle şarkı söylemeyi öğrenmektir. Şarkı söylerken oluşabilecek telaffuz ve dil problemlerini ortadan kaldırır. Volüm kontrolsüzlüğü gibi olayların yaşanmasını engeller. Ses eğitimi olmayan bir sesle şarkı söylerken dinleyici şarkıya odaklanmak yerine tüm bu detaylara dikkat edecektir. Ses eğitimi dinleyicinin şarkıya odaklanmasını sağlar.

Ayrıca düzgün şarkı söylemeyi öğrendiğinizde sesinizde meydana gelecek zararlarında önüne geçmiş olacaksınız. Özellikle sesi zorlayabilen şarkılarda sesinize zarar vermeden sesinizin iyi ve güzel olarak duyulmasını şan eğitimi ile sağlayabilirsiniz.

2. Özgüven Sahibi Olmak

Profesyonel bir ses eğitmeni ile çalışarak kendi sesiniz üzerinizde kontrol ve tutarlılık sağlayabilirsiniz. Bu da kendinize olan güveninizin artmasını sağlayacaktır. Şarkı söyleyen biri kendi sesi ile nerede ne yapacağına kendi karar verebileceğine dair güvene sahip olursa tedirginlik ortadan kalkar ve kontrol kaybının oluşması engellenir.

Bunu bir örnek üzerinden anlatacak olursak; diyelim ki siz geniş bir ses aralığına sahipsiniz. Bu ses aralığı tiz ve pes seslere çıkabilmenizi sağlar. Ses eğitimi ile ses aralığınız daha çok gelişir ve genişler. Böylece problemli notalarda bile iyi bir ses duyulur. Siz de bu durumun farkında olduğunuz için yeteneklerine güvenen biri olursunuz ve hata yapma riskiniz azalır.

3. Ses Yorgunluğu, Ses Hastalıkları ve Gerginlikten Korunmak

Eğitimsiz ses tellerinde polip, ödem ve nodül gibi sakatlıklar meydana gelebilir. İşinde profesyonel olmayan bir hocayla çalışmak da bu sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ses kırılması, ses kısıklıkları ve seste çatlamaların meydana gelmesi bazen bir ses sakatlığının belirtisi bazen ise ses yorgunluğunun belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Bazı durumlarda ses hemen kısılmasa da ertesi gün kısılmış olabilir.

Bazen ses kuruluğu, yeterli su içmemekten kaynaklanan sesin yetersiz nemlenmesi gibi durumlar ses çatlamalarına sebep olabilir. Oluşan bu ses sakatlıklarında boğazda gerginlik ve sızı hissedilebilir. Ses aralığı düşebilir ve şarkı söylemede rahatlık ve güven problemleri oluşur.

Şarkıcıların enstrümanları sesleridir. Eğer sesiniz zarar görmüşse bu hasar giderilmelidir. Uzman bir ses eğitmeni sesinize düzgün bir ses terapisi uygulayarak ses bakımınızı yapar ve seste oluşan sakatlıklar ve gerginlikler giderilir. Böylece ameliyat olmadan durumu toparlayabilirsiniz. Çoğu şarkıcı ses telleri ameliyatı sonrası tam olarak iyileşmez. Ameliyat sonrası ses tellerinde hasar meydana gelebilir. Bu yüzden konu ameliyata kadar gelmeden toparlanmalıdır. Bunun yolu ise iyi bir ses eğitiminden geçer.

İyi bir ses eğitiminde ses anatomisinde bulunan doğru yerlerin, doğru zamanda, doğru yöntemle kullanılmasını öğrenmenizi sağlar. Bunu öğrendiğinizde sesinizi korumayı da öğrenmiş olursunuz. İyi bir ses eğitimi sizi ses sakatlıklarından korur.

Neden Şan (Ses) Eğitmeni İle Çalışmalıyım?

Hangi müzik türüne yönelmeyi seçerseniz seçin o müzik türüne ait ses hareketleri ve ezgiler olacaktır. Eğer bu hareketleri ve ezgileri takip edemiyorsanız, entonasyon sorunu dediğimiz duyuş ve şarkı tonuna sadık kalabilme sorunları yaşanıyorsa, ince seslerde sesiniz kırılıyorsa ya da çatlıyorsa ses eğitimi almalısınız.

Ses aralığınız darsa yani istediğiniz tonlarda şarkı söyleyemiyorsanız ses eğitimi alarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. İzmir’de yaşıyorsanız ve iyi bir ses eğitimi almak istiyorsanız Yüzde Yüz Sanat ailesine katılabilirsiniz. Şan dersi İzmir kursuna katılmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz de “Şan Dersi ve Eğitimi Hakkında Merak Edilenler” başlıklı blog yazımızı okuyarak sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Cevap Bırakın

Şimdi İletişime Geç!

Hayallerini daha fazla erteleme ve haftanın her günü sabah 9'dan akşam 11'e kadar faaliyetlerine devam eden sanat merkezimizi ziyarete et!