Blog

Piyano Pedalı Nedir? Ne İşe Yarar?

Piyano öğrenmeye karar verenler, ‘Piyano pedali nedir?’ sorusunun cevabını merak ederler. Henüz tuşlara ve notaya çalışırken, pedallar kafa karışıklığına neden olabilmektedir. Bu yazımızda piyano tarihi dâhil pedallar hakkında merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

Piyano Pedalları Neden Var?

İtalyan Cristofori, 1700’lü yıllarda piyanoyu icat etmiştir. Piyano icat edildiğinden bugüne kadar ilgi görmeye devam etmiştir. Bu sebeple tarihçesi boyunca sürekli olumlu yönde değişime uğramıştır. Zamanla piyanonun ses ve kullanım kapasitesi artmıştır. Bu müzik aletindeki pedalların gelişimi de piyanoya işlevsellik kazandırmıştır.

Piyano çalmayı öğreniyorsanız, hangi pedalı kullanırsanız kullanın doğru yerde ve doğru teknikle kullanmak önemlidir. Piyano pedalları ile çaldığınız eser zenginleşir ve renklenir. Bir eseri çalarken hata yaptığınızda pedalları kullanarak hatanızı gizlememelisiniz. Piyano çalmayı öğrenirken pedalları kullanmayı öğrenmek kritik aşamalardan biridir.

Piyano Pedalları Ne İş Yarıyor?

Piyanodaki pedallar, çıkan sesin sönmesine engel olup tınlama süresini uzatırlar. Aslında pedallar sese devamlılık ve anlam katmaktadır. Kullanılma nedenleri ise piyanoda çalınan parçaların zenginleştirilmesini sağlamaktır. Piyano çalmak için pedal kullanmak parçaya farklı tınılar katmaya neden olur.

Pedallar sayesinde piyanoda çalınan parça renklenip güzelleşir. Tarihteki bazı ünlü piyanistler bu pedalları piyanonun ruhuna benzetmektedir. Pedal kullanımında aşırıya kaçan kişiler teknik açıdan yetersiz kabul edilmektedir. Bu nedenle piyano çalarken dikkat edilmesi gereken nokta, olur olmaz yerde pedalların kullanılmamasıdır.

Piyano Pedal Çeşitleri

Piyanoya işlevsellik katan 3 tane pedal bulunmaktadır. Bu pedallar; sağ pedal, orta pedal ve sol pedaldır. Aşağıda pedal çeşitleri hakkında bilgi verelim:

  • Sağ Pedal: Piyanoda en sağda bulunan pedaldır. Bu pedalın görevi piyano tellerinin titreşimini engellemektir. Aslında tellere susturucu etkisi yapmaktadır. Piyano notalarında sağ pedal kullanılacaksa P *, Ped * işaretlerine yer verilmektedir.
  • Orta Pedal: Piyanoda ortada olan bu pedalın kullanım amacı eserde uzatılması gereken sesleri tutmaktır. Bu pedal sayesinde ince ses alanındaki notalar kolay bir şekilde çalınır.
  • Sol Pedal: Piyanoda bir nota sesi çıkarabilmek için çekiçler üç ayrı tele vurur. Soldaki pedal kullanıldığında ise bazı piyanolarda çekiçler iki tele vurur. Bazılarında ise bir tele vurur. Böylece çıkan sesin yumuşaması sağlanır.

Son olarak; konsol tipindeki piyanolarda pedal çeşitleri arasında olan orta pedal yer almamaktadır. Bunu yerine sabit bir susturucu veya egzersiz amaçlı bir pedal bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu