Resim Yeteneğini Geliştirmenin Yolları

Bu yazımızda resim yeteneğinizi nasıl geliştirebileceğinize dair bilgilere yer vereceğiz. Resim çizmek istiyor ya da hali hazırda var olan resim yeteneğinizi geliştirmek istiyor olabilirsiniz. Bu amacınız doğrultusunda izleyebileceğiniz yolu Yüzde Yüz Sanat ailesi olarak sizinle paylaşacağız.

Resim Yeteneği Nasıl Geliştirilir?

Bazı insanlar resim yeteneğine doğuştan sahip olurlar. Bazı insanlar için ise resim çizmek isteyip de yapamadığı bir uğraş olabilir. Öncelikle söylemek isteriz ki doğuştan resim yapabilme yeteneğine sahip olanlar biraz daha şanslı olsa da herkes resim yapabilir! Peki, resim yeteneği nasıl gelişir?

Resim yeteneğini geliştirmek için öncelikle bir resim kursu seçimi yapabilirsiniz. Yüzde Yüz Sanat olarak size bu konuda hizmet sunabiliriz. Resim kursu alırken de uygulayabileceğiniz bazı çalışma programları mevcut. Bu çalışma programlarını sizin için şöyle açıklayabiliriz;

 • Kurs günlerinizin haricinde de günde en az bir saatinizi resim çizmeye ayırmanız gerekir.
 • Her gün çizim yapmak ve buna zaman ayırmak oldukça zor olacaktır. Bu yüzden yanınızda her zaman küçük bir resim defteri ve resim kalemi taşımanızı öneririz. Böylece otobüste ya da bir yerde beklerken resim çizerek günlük pratiğinizi yapmış olursunuz.
 • Ünlü ressamların resimlerine vakit ayırmak da resim çizmeye vakit ayırmak kadar önemli. Ressamların tekniklerini ve fırça darbelerini inceleyerek kendinize yeni bir bakış açısı kazandırabilirsiniz. Burada önemli olan ressamları taklit etmemektir.
 • Bol bol sergi gezerek ufkunuzu genişletebilirsiniz.
 • Pes etmemelisiniz. Bazen öğrenme süreci geç olabilir. Pes etmek yerine daha azimli şekilde resim çizmeye devam etmelisiniz.

Resim Yeteneğini Geliştirmeye Yardımcı Pratikler

Resim çizmek için günlük olarak yaptığınız egzersizler yeterli olmayacaktır. Çünkü bunlar sizin hayal gücünüzü kullanarak çizdiğiniz doğaçlama resimlerdir. Fakat resim yeteneğinizi geliştirebilmeniz için var olan objeleri çizmeniz gerekmektedir.

Önce resim konusundaki eksikliklerinize karar vermelisiniz. Eksik yönlerinize odaklanarak resim yeteneğinizi daha üst bir seviyeye taşıyabilirsiniz. Her zaman gelişime açık olmalısınız ve hatalarınızı kabul etmelisiniz. Eksiklerinizi kabullendikten sonra bu alana yönelik videolar izlemek, ders almak ya da çizim yapmaya çalışmak ilerlemenizi sağlar.

Resim Yeteneğinizi Geliştirecek Çizim Önerileri

Resim yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız bazı çizimleri hayat pratiğiniz haline getirmeniz gerekmektedir. Özellikle eksikliklerinizi belirledikten sonra size sunduğumuz çizim önerilerinden kendinizi geliştireceğinize inandığınız çizimleri tercih edebilir ve uygulamaya geçebilirsiniz.

El Çizimi
Resim tekniğini öğrendiğinizde el çizimi yapmaya başlamalısınız. Bunun için gerçek bir model kullanabilir ya da çizilmiş örnekleri baz alarak bir çizim yapabilirsiniz. Çeşitli el hareketlerini resmetmek el çizme konusunda gelişmenizi sağlayacaktır.

Ayak Çizimi
Elin anatomik yapısına aşina olduktan sonra ise ayak çizimi ile devam edebilirsiniz. Ayak da el gibi canlı model kullanabileceğiniz bir çizim şeklidir. İsterseniz çizilmiş ayak resimleri üzerinden de ilerleyebilirsiniz.

Tors Çizimi
Tors, kıvrımları olan bir insan heykelidir. Detaylı bir heykel değildir. Kalça kısmından boyun kısmına kadar olan bir alanı kapsar. El ve ayak çizimi aşamalarını geçtikten sonra serüveninize tors çizerek devam edebilirsiniz. Böylece insanın anatomik yapısına giderek hakim olmaya başlayacaksınız. Torsun arka yüzünü de ön yüzünü de çizerek pratik yapmalısınız.

Dudak Çizimi
Dudak yüz üzerinde bulunan organlardan en kolay çizilebilir olanıdır. Bu yüzden yüz çizmeye başlamadan önce dudak çizimi yapmaya başlamalısınız. İnsan yüzünde pek çok farklı dudak biçimi bulunabilir. Siz de bu biçimlerden mümkün olduğunca fazla çizmelisiniz.

Gerçekçi Göz Çizimi
Göz kolay çizilebilen bir organ gibi gözükse de gözü gerçekçi forma sokmak zordur. Hatta göz gerçekçi çizilebilecek en zor organlardan biridir. Göz çizme konusunda azimli olmalısınız. Özellikle kirpik ve göz bebeği çizmeye dair yapacağınız pratikler gerçekçi göz çizmenizi sağlayacaktır.

Burun Çizimi
Burun çizmek de göz çizmek kadar zordur. Burada iyi gözlem yapmak önemlidir. Mümkün olduğunca fazla burun biçimi üzerinde çalışmalısınız. Unutmayın çizdiğiniz burun gördüğünüz buruna benzemezse yaptığınız portreler de çizmek istediğiniz kişilere benzemeyebilir.

Yüz Çizimi
Bütün organları tamamladıktan sonra yüz çizmek sizin için çok daha kolay bir eylem haline gelecektir. Yüz karakteristik bir yapıdır. Bu aşamayı da geçtikten sonra resim yeteneğiniz gelişecektir.

Bunun dışında tek kaçışlı ya da çift kaçışlı perspektif ve nesne çizimi gibi alanlar üzerinde pratik yaparak resim yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

Resim Yeteneğini Geliştirmek İsteyenlere Tavsiyeler

Şimdiye kadar size resim yeteneği konusunda izleyebileceğiniz yolları anlattık. Fakat bütün bu yolların işe yaraması için birkaç küçük ipucuna daha ihtiyacınız olacak. Bu ipuçlarını şöyle sıralayabiliriz;

 • İstekli olun.
 • Yapabileceğinize inanın.
 • Denemekten vazgeçmeyin.
 • Olumsuz eleştirilere açık olun.
 • Gelişime açık olun.

Resim Çizebilmek İçin Olması Gereken Malzemeler

Evet, resim konusunda yetenek çok önemli. Fakat her şey yetenek değil. Bu yeteneğinizi aktarabilmek için belli başlı bazı araçlara ihtiyacınız var. Bu malzemeleri şöyle sıralayabiliriz;

HB Resim Kalemi: Bu resim kalemini özellikle resme başlarken sık sık kullanacaksınız. Yumuşak bir yapıda olmadığı için bastırarak koyu bir ton elde edemeyeceğiniz bu kalemle, eskiz çizmelisiniz. Eskiz yani resmin araştırma çizgileri HB kalem yardımıyla çizildikten sonra diğer malzemelere geçilebilir.

2B Resim Kalemi: Başlangıçta kullanmanızı önerdiğimiz kalemlerden biri de 2B resim kalemidir. HB daha koyu tonlar elde edebilirsiniz.

3B Resim Kalemi: Temel resim kalemlerinden biri de 3B’dir. 2B’den daha yumuşak uçludur ve daha koyu tonlar elde edebilmenizi sağlar. Kalem numarası büyüdükçe yumuşaklığı artar ve koyu renk çizim yapabilmenizi sağlar. 9B’ye kadar numara bulabilirsiniz.

Resim Kağıdı: Başlangıçta ucuz resim kağıtları kullanmak önemlidir. Büyük boy ya da orta boy resim defterleri kullanılabilir. Defter kullanmayı sevmeyenler için ise kırtasiyelerde tek resim kağıtları satılmaktadır. Profesyonelleştikten sonra ise yoğun dokusu olan resim defterlerini ya da kağıtlarını tercih etmelisiniz. Çünkü bu tip kağıtlarda çizdikleriniz daha yoğun renkli ve daha gerçekçi gözükecektir.

Hamur Silgi: Hamur silgi oyun hamuruna benzeyen yapıda bir silgi çeşididir. Normal silgiler kağıdınızı yıpratabilir. Hamur silgi ise bu problemi ortadan kaldırır. Özellikle gölgelendirme çalışması yaparken çok fazla koyu olduğunuz bölgelere hamur silgi ile tampon yaparak renk tonunu açabilirsiniz. Normal silgide böyle bir şansınız yoktur.

Falçata: Resim kalemleri kalemtıraş ile açılmaması gereken kalemlerdir. Resim kalemini açarken falçata kullanılmalıdır. Resim kaleminin ucu falçata yardımıyla daha uzun açılır ve kalem kağıt üzerinde daha rahat kullanılır.

Duralit: Eğer resim defteri kullanmayı sevmiyorsanız ve resim çizmek için kağıt tercih edecekseniz. Mutlaka duralit kullanmalısınız. Draliti kağıdın altına yerleştirerek resim çizilebilecek pürüzsüz bir alan elde edebilirsiniz ve özellikle bakarak çizdiğiniz nesnelerde size yardımcı olur. Duraliti masa ile bacaklarınızın arasında tutarak kendinize bir şövale oluşturmuş olursunuz.

Geliştirilen Çizim Yeteneğine Dair Örnekler

1. Göz Çizimi 
Instagram post by Art Featuring Page • Jun 20 2016 at 10 11am UTC - Resim Yeteneğini Geliştirmenin Yolları

2. Kara Kalem

Artists Share Before and After Evolution of Their Drawing Skills with Years of Practice 1 - Resim Yeteneğini Geliştirmenin Yolları

3. Portre

indir - Resim Yeteneğini Geliştirmenin Yolları

Artists Share Before and After Evolution of Their Drawing Skills with Years of Practice - Resim Yeteneğini Geliştirmenin Yolları

Artists Challenge Themselves To Redraw Their Old Drawings And The Results Are Fantastic - Resim Yeteneğini Geliştirmenin Yolları

redraw drawthisagain drawing month art progress before after skethart sketch darkhair draw instaart face girl draws lips curlyhair smile happy painting love photo pencil fun eyes memories d - Resim Yeteneğini Geliştirmenin Yolları

Student Before and After Self Portraits Cindy Widers DrawPj com - Resim Yeteneğini Geliştirmenin Yolları

Resim kursu için profesyonel bir yardım almayı düşünürseniz Yüzde Yüz Sanatı tercih edebilirsiniz. Resim yeteneği hakkında aklınıza bir soru takılırsa ya da İzmir resim kursu hakkında bilgi almak isterseniz 0530 290 14 71 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Cevap Bırakın

Şimdi İletişime Geç!

Hayallerini daha fazla erteleme ve haftanın her günü sabah 9'dan akşam 11'e kadar faaliyetlerine devam eden sanat merkezimizi ziyarete et!