Blog

Yan Flüt ile Kolayca Çalınan Şarkılar

Yan flüt çalmak, diğer müzik aletlerine göre biraz daha zor bir alet olabilir. Çünkü bunun için güçlü bir nefes kontrolüne sahip olmanız gerekmektedir. Yan flüt çalma egzersizlerinden sonra yeni başlayanlar, yan flüt ile kolayca çalınan şarkılar aramaktadır. Öncelikle yan flüt çalmak sadece nefes egzersizi olmaksızın vücut kondisyonu da gerektirmektedir. Boynun duruşu, parmakların deliklerdeki gezinişi, dudakların üflemesi gibi birçok uyum gerektiren hareketi de barındırmaktadır. Bunların yanında iyi bir matematik hesabı da yapmalısınız.

Yan flütün başınızla arasındaki eğimi, dudaklarınızla yan flütün eğimi oldukça önemlidir. Ayrıca, bunların yanında başın yana doğru eğilme derecesi gibi birçok etken, yan flüt çalabilmenizdeki en büyük etkenler arasındadır. Bu eğimleri hesapladıktan sonra gerisi kolay olmaktadır ve yavaş yavaş çalışmalar yaparak parça çalmaya geçebilirsiniz. Yan flüt ile kolayca çalınan şarkılar arasında Samanyolu, Arkadaşım Eşek, Hatırla Sevgili, Oynaya Oynaya, Maçka Yolları, İzmir Marşı ve Düğün Halayı parçaları gelmektedir.

Yan Flüt ile Çalınan Popüler Şarkılar

Yan flüt, diğer nefesli çalgılara göre daha kapsamlı ve hünerli bir çalgıdır. Yan flüt besteleri ile çalınamayacak parça neredeyse yoktur. Tek, çift, üç ve kurbağa dili olmak üzere dört adet tekniği bulunmaktadır. Bu ve bunun gibi birçok yöntem ve tekniği bulunan yan flüt, çok güçlü nefes gerektirdiğinden diğer üflemeli çalgılara nazaran daha zor bir alettir. Yan flütü çalmak için gereken birtakım özellikler mevcuttur. İlk olarak dudaklar çok kalın ya da çok ince olmamasının yanı sıra alt ve üst dudak birbirine eşit olmalıdır. Bunların yanında aleti çalan kişinin dişlerinin ne çok önde ne de çok geride olması gerekir. Yan flüt çalmadaki en önemli şart ise kişinin solunum sıkıntısının çekmiyor olmasıdır.

Yan flüt ile kolayca çalınan parçalar aramalarının yanı sıra insanlar popüler parçalar da çalmak istemektedirler. Neredeyse tüm şarkılar yan flüt ile çalınabilmektedir ama bazı şarkılar vardır ki yan flüt versiyonu en efsanevi şarkılar arasındadır. Bu efsane şarkılar; Rainbow Eyes, Air Born, Supertwister, Rhayader, Stairway To Heaven, Firth Of Fifth gibi parçalardır.

En Ünlü Yan Flüt Şarkıcıları

Yan flüt, özellikle de Yüzüklerin Efendisi-Kralın Dönüşü adlı film serisinde çalındıktan sonra bu kadar ilgiyi görmüş oldu. Bu film serisindeki, sanatçının muhteşem solo flütüyle, insanlar adeta mest olmuştur. Bu nedenle de yan flüte olan ilgi oldukça artmıştır. Şimdilerde ise günümüzdeki en popüler dizilerden biri olan Game of Thrones’da yan flütten oluşan parçalara yer verilmektedir.

Her iki yapımın da etkisiyle günümüzde oldukça popüler hale gelmiş olan yan flüt sanatçıları da oldukça fazladır. Bu iki yapımda da çalan yan flüt sanatçısı aslında topraklarımızdan çıkmıştır. İsmi, Burak Beşir olan bu sanatçı Amerika’da fırtına flütçü lakabıyla anılmaktadır. Dünyanın en iyi ikinci flüt sanatçısı olan Beşir, dünyanın en iyi müzik okulu olan Berklee’den ve İskoçya Kraliyet ailesinden mezun olmuştur.

Yan Flüt Çalınan Türkçe Şarkılar

Yan flütün en hünerli müzik aleti olduğunu bahsetmiştik. Neredeyse her şarkıyı çalabilecek özellikte bir alet olan yan flütün çalma işlemi de bir o kadar da zordur. Güçlü ve sağlıklı bir nefes bu işin olmazsa olmazlarındandır. Yan flütte sürekli egzersizler yapılarak küçük parçalar çalmayı deneyebilirsiniz. Yan flüt şarkıları kendi müzik kültürümüzde oldukça fazla bir şekilde mevcuttur. Bunlardan bazıları; Gün Olur, Gönül Sayfam, Unutursun İçin Yana Yana, Tutuşmuş Beraber, Arzular Arsız gibi parçalardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu