KurslarMüzik Kursları

İzmir Şan Kursu

Ses, insanın kendine ait olan ilk enstrumanıdır ve ilk dönemlerden beri hem iletişimin hem de kendimizi rahatlamak için söylediğimiz şarkıların ana aracı olmuştur. Sesin güzelliği kişinin ses tonuyla ilgili değil, aksine ses tellerinin doğru yönetilmesiyle ilgili bir konudur. Bu yüzden siz de şan dersi İzmir eğitimlerine katılarak hem güzel şarkı söylemeyi öğrenebilir, hem de iletişimin temel aracı olan sesin doğru yönetimi ve kontrolü konularında tam hakimiyet sağlayabilirsiniz.

‘’Sesim güzel değil ama şarkı söylemek çok isterdim.’’, ‘’bu yaştan sonra sesim düzelmez.’’ gibi kendinizi engelleyen cümlelerden hemen uzaklaşın ve Sezen Aksu’ya kulak verin ; ‘’ şarkı söylemek lazım çığlık çığlığa. ‘’ Unutulmamalıdır ki güzel ses eğitimli sestir. Ünlü şarkıcıların eğitim geçmişlerini incelediğinizde çoğunun ses eğitimi almış olduğunu ve başarının yalnızca tesadüf ya da güzel ses olmadığını, aynı zamanda sistematik çalışma olduğunu kendinizde görebilirsiniz.

Ücretsiz deneme dersi randevusu için hemen arayın ve yeteneğinizi keşfedin! ; 0506 551 89 41

Şan Dersi İzmir için Neden Yüzde Yüz Sanat?

 • Profesyonel eğitmenler eşliğinde gerçekleştirilen %100 öğrenme garantili dersler.
 • İzmir’in en kaliteli eğitimini en ucuz fiyata alma fırsatı.
 • Geniş çalışma saatleriyle (09:00 – 23:00) herkese uygun gün ve saatte ders alma imkanı.
 • Tam donanımlı sınıflarda, ders dışı çalışmaların yapılabileceği ücretsiz pratik alanı.
 • Sanat merkezimizin müzik gruplarıyla ve orkestrasında solist olarak sahne alma fırsatı.
 • Tüm toplu taşıma araçlarıyla her yerden çok kolay ulaşım imkanı.

Şimdi gelelim bu kadar bahsedilen şan dersi nedir, derslerde neler yapılır gibi soruları cevaplamaya;

 

İzmir Şan Dersi Hakkında Merak Tüm Detaylar

Şan Dersi Nedir?

Kontrollü ve etkili bir şekilde ses tellerinin kullanılmasını hedefleyen, içerisinde beden-nefes ve ses egzersizlerinden, diksiyon çalışmalarına kadar bir çok etkili çalışmayı barındıran ses geliştirme eğitimdir. Şan eğitiminin odağı yalnızca şarkı söylemek değil, genel olarak sesin verimini ve performansını arttırmaktır.

Şan Dersi İşe Yarar mı?

Şan dersi birçok açıdan işe yaramaktadır. Kişinin sesinin gelişmesini sağlar. Bununla birlikte insanların yeni bir hobi edinmesini, şarkı söylerken daha çok zevk almasını sağlar ve sosyalleşmelerine katkıda bulunur.
izmir-san-dersi

Şan Eğitiminde Neler Yapılıyor? Şan Dersleri Nasıl Olur?

Şan dersi İzmir olarak öncelikle kursa başlayan öğrencilerimizin ses aralıklarını ve ses çeşidini tespit etmekteyiz. Ardından bedensel ısınma hareketleri ile gevşemeyi sağlayıp sesin daha rahat kullanılması için çalışmaları yapmaktayız. Sonrasında yapılan nefes egzersizleriyle sesin daha uzun süreli ve verimli kullanılabilmesi için gerekli adımları atarız.

Son olarak piyano destekli olarak ses egzersizleriyle hem ses aralığımızı zaman içerisinde genişletmeye başlar, aynı zamanda detone olmanın önünü keseriz. Bu egzersiz süreçlerini tamamladıktan sonra şan dersi İzmir öğretmenlerinin tavsiyelerini de göz önünde bulundurarak, öğrencinin de talebi doğrultusunda repertuvar oluşturamaya başlamaktayız.

İzmir Şan Kurslarında Gün ve Saatler Nasıl Belirleniyor?

Yüzde Yüz Sanat olarak her öğrencimizin kendine uygun gün ve saatte ders alabilmesi için yılın 365 günü kesintisiz olarak 09:00-23:00 saatleri arasında faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Sizinde yoğun bir işiniz, okulunuz ya da sosyal yaşantınız varsa geniş saat aralığında ders alma fırsatımız tam size göre demektir!

Şan Dersleri Haftada Kaç Gün ve Ne Kadar İşleniyor?

Standart şan dersi İzmir işleyişimiz haftada 1 gün 1 ders, ayda toplam 4 ders birebir şekilde işleyişe sahiptir. Bu süre kursa başlamadan önce az gibi görünse de sağlıklı bir ilerleyiş için fazlasıyla yeterlidir. Çünkü ilerleme sağlanması için alınan derslerden sonra o dersin konuları bir sonraki eğitime kadar tekrar edilmeli ve bir sonraki ders kesintisiz bir ilerleyiş sağlanmalıdır.

Şan Dersi Zor mu?

Şan dersi için doğru müzik okulunu ve eğitmeni seçmeniz, şan dersinin zor olmasından ziyade daha kolaylaşmasını ve keyifli hale gelmesini sağlayacaktır. Kursiyerin ses sınırlarının belirlenmesinin ardından, o doğrultuda şan dersleri ilerletilir. Program doğrultusunda ilerlemek, eğitmenin dediklerini iyi kavramak ve gerekli egzersizleri yapmak işinizi son derece kolaylaştıracaktır. Sonuç olarak şan dersi aslında zor değildir ve zorluk derecesi sizin yaptıklarınız ile bağlantılıdır.

san-dersi-izmir-karsiyaka

Şan Dersinin Faydaları Nelerdir?

Şan eğitiminin faydaları epey geniş çerçevede incelenebilir. Bu doğrultuda şan kursunun başlıca faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Sesinizi daha kontrollü kullanmayı öğrenirsiniz.
 • İletişim yeteneklerinizi kuvvetlendirerek, etkili konuşma alanında gelişirsiniz.
 • Yapılan fonetik çalışmalarıyla birlikte daha düzgün bir diksiyona sahip olursunuz.
 • Yapılan nefes-beden egzersizleriyle bedensel sağlığınızı iyi yönde etkilersiniz.
 • Daha doğru ve güzel şekilde şarkı söylemenin yollarını öğrenirsiniz.

Bireysel Şan Dersi Var mı? Avantajları Neler?

Yüzde Yüz Sanat İzmir’de birebir şan kursu bulunmaktadır. Bireysel şan kursunu seçmeniz, daha hızlı ilerlemek ve daha fazla verim almak adına size fayda sağlayabilir. Ancak bu noktada ufak bir detay unutmamalı: Her birebir şan kursu alan, grup şan kursuna katılanların tamamından daha hızlı şan çalmayı öğrenir diye bir kaide yoktur. Avantajları iyi kullanmak ve dezavantajların etkisini ortadan kaldırmak her zaman bizim elimizdedir.

Bireysel Şan Eğitiminin Avantajları

 • Kişiye özel çalışma programı.
 • Tek bir kişiye ayrılan geniş vakit.
 • Hedeflenen noktaya daha kısa sürede ulaşma imkanı.
 • Birebir özel destek, esnek ders gün-saatleri.
 • Daha etkin konsantrasyon ve odak ortamı.

Grup Şan Dersi Var mı? Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Yüzde Yüz Sanat İzmir şan kursunda grup şan kursları bulunmaktadır. Sosyalleşme amacı ile ve yeni insanlarla tanışarak ortak payda da bir şan eğitimi almak ise grup derslerimizi tercih edebilirsiniz. Düzenli bir çalışma programına uymanız halinde, grup şan kursları ile de hızlı bir şekilde ilerlemeniz mümkündür.

Grup Şan Dersinin Avantajları

 • Sosyal bir ortam.
 • Grup şeklinde müzik icra edebilme becerisi kazanma.
 • Farklı öğrenim yöntemlerini görerek, değerlendirme yapabilme fırsatı.
 • Aynı amacı paylaşan kişilerle alınan eğitim sayesinde motivasyon artışı.
 • Daha hesaplı İzmir şan dersi ücretleri.

Grup Şan Kursunun Dezavantajları

 • İlerleme sürecinin daha yavaş ilerlemesi.
 • Gruptaki toplu ortamdan dolayı odak ve konsantrasyon problemi.
 • Bireysel eğitimlere göre daha az süreye sahip olunması.

Şan Dersi İçin Uygun Yaş Aralığı Var mıdır?

Evet, küçük yaşta şan eğitimlerine katılmak isteyen kursiyerlerimiz için yaş sınırımız 12’dir. Bu sınırın sebebi ergenlik döneminde şan dersi alanların olumsuz bir koşulla karşı karşıya kalmamasını istememizden kaynaklanmaktadır. 12+ yaş grubu içerisinde yer alan herkes koşulsuz şartsız şan dersi İzmir eğitimlerine katılabilirler.

Şan Kursu İçin Yetenek Şart mıdır? Kimler Şan Dersi Alabilir?

Ses eğitimi derslerimize bu yöne istek duyan herkes katılabilmektedir. Zaten ses eğitiminin ana hatları herkesin yapabileceği nefes-beden ve ses egzersizleri üzerine kuruludur. Yetenek her konuda fayda sağladığı gibi şan derslerinde de fayda sağlamaktadır. Ancak hem müzik kulağınızın hem de kendi sesinizin gelişimine öncelikli fayda sağlayacak şey disiplinli çalışma olacaktır.

Ses Kötüyse Bile Şan Eğitimi İle Gelişir mi?

Ses eğitimi neticesinde ses renginde çok büyük değişiklikler meydana gelmez. Ancak ses eğitimi sayesinde ses sağlığını tehdit eden unsurlar elimine edilir ve kursiyerin sesini en iyi şekilde kullanılması öğretir. Sesinizin alt ve üst sınırları belirlenip o doğrultuda eğitim verilir. Böylelikle kursiyerin ses konusunda kendi sınırlarını zorlaması sağlanır. Dolayısıyla şan eğitimi sayesinde ses daha iyi kullanılmaya başlanır ve ses geliştirilir.

İzmir Şan Dersinde Nota Öğrenmek Zorunlu mu?

Hayır, faaliyet gösterdiğimiz hiç bir alanda nota öğrenme ‘’zorunluluğu’’ bulunmamaktadır. Ancak nota öğrenmek sizin ileride gerçekleştireceğiniz faaliyetlere çok önemli ölçüde fayda sağlayacaktır. Bu yüzden şan dersi İzmir eğitmenlerimiz derslerde temel düzeyde nota bilgisini derslerle harmanlayarak sunmaktadır.Temel nota bilgisini öğrenmek günlük yapılacak 5-10 dakikalık nota okuma çalışmalarıyla aşırı kolaydır. Ancak siz yine de nota odaklı ilerlemek istemezseniz gidişat bu doğrultuda belirlenecektir.

Hangi Müzik Türlerinde Ses Eğitimi Alabilirim?

Derslerde yapılan ses, beden, nefes egzersizleri tamamen sesin kullanımını iyileştirmeye yönelik çalışmalardır ve burada edindiğiniz bilgi ve deneyimi tüm müzik türlerine uygulayabilirsiniz. Ayrıca öğrenmek istediğiniz tarzla ilgili  şan dersi İzmir öğretmenlerimizle repertuvar çalışmaları yapabilir ve o müzik türünün gerektirdiği süsleme, çarpma, glisando gibi teknik konularda da başarı sağlayabilirsiniz.

Şan Dersi Ne Kadar Etkili Olur?

Şan dersi hem sesinizi kullanma hem şarkı söyleme hem de müzik kulağınızı geliştirme gibi pek çok konuda olumlu yönde etkili olur. Nitekim şan çalışmaları kapsamında kulak geliştirme, nefes ve diyafram çalışmaları, entonasyon ve sahne duruşu gibi çalışmalar yapılır. Dolayısıyla müzik konusunda yeteneklerini geliştirmek isteyenler için, şan derslerinin oldukça etkili olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Şan Kursu İle Ne Kadar Sürede Sesimi Geliştirebilirim?

İlk derse başlarken sesinizi ve söylediğiniz bir şarkıyı kayıt altına alıyor ve aynı işlemi 3. ayın sonunda da  tekrar ederek sesinizdeki değişimi ve gelişimi net bir şekilde görebilmenizi sağlıyoruz. Şan dersi İzmir eğitimlerimizde temel aşama sürecimiz yaklaşık olarak 3 ay sürmektedir, ancak ders dışında yapacağınız çalışma sıklığına bağlı olarak 1-2 ay içerisinde değişimi fark edebilirsiniz.

Ayrıca yukarıda uyguladığımız yöntemi ilk 3 ayla sınırlandırmıyor, ileri seviye ses yönetim tekniklerine geçen öğrencilerimizin gelişimlerini sürekli takip edebilmeleri için düzenli periyotlarla bu aşamaları uyguluyoruz.

san-kursu-izmir

Yüzde Yüz Sanat Deneme Şan Eğitimi Sağlıyor mu?

İzmir şan kursumuzda deneme şan dersleri verilmektedir. Deneme şan dersi sayesinde kursiyerler hocaları ile tanışırlar, ortamı görürler. Ek olarak hocaları yaptığı değerlendirmeler neticesinde, kursiyerin hangi seviyeden kursa başlamasının daha faydalı olacağını belirler.

Yüzde Yüz Sanat’ın İzmir Karşıyaka Şan Dersi Nerede? Ulaşımı Kolay mı?

Sanat merkezimiz Karşıyaka Çarşı’nın tam orta noktasında yer almaktadır. Vapur, metro, dolmuş, tramvay, otobüs gibi tüm taşıma araçlarına ortalama uzaklığı 5-7 dakika aralığında değişiklik göstermektedir. Detaylı ulaşım bilgisi için iletişim sayfamızı inceleyebilir ya da WhatsApp üzerinden bize ulaşarak detaylı konum bilgisi alıp ses eğitimi kursu İzmir Karşıyaka’ya hiç zorlanmadan ulaşabilirsiniz!

İzmir Yüzde Yüz Sanat’ta Şan Dersi Fiyatları Ne Kadar? Şan Dersi Pahalı mı?

İzmir şan kursu fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Şan eğitimi fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi, şan dersinin grup olarak mı, bireysel olarak mı alınacağıdır. Şan dersi ücretlerini belirleyen bir diğer önemli etmen ise, haftada alınmak istenen ders saatidir. İzmir’de şan dersi fiyatları ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu