Blog

2. El Müzik Aleti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde, kur fiyatlarının da yükselmesiyle genel olarak ikinci el eşyalara talep oldukça fazlalaşmıştır. Bu eşyaların içinde müzik aletleri de yer almaktadır. 2. el müzik aleti alırken dikkat edilmesi gerekenler çok fazladır. Çünkü müzikle uğraşmak bambaşka bir tat, bir deneyimdir. Her sanatçı herhangi bir müzik aletini alelade bir şekilde almak istemez. Öncelikle sıkı bir araştırma yapması gerekir. Akordu, telin yapısı, aletin yapımında kullanılan ağaç türü gibi birçok etken aletten çıkan sese çok büyük etki eder. Bunların yanında alınan müzik aletinin fiyat performans ürünü olması gerekir ki alıcıyı tatmin edebilsin.

Günümüzün gerektirdiği ekonomik şartların yanında bazı kullanıcılar da özellikle 2. el müzik aletini çalmayı tercih ederler. Aslında bu hareket güvenilir bir yerden alınması koşuluyla oldukça mantıklıdır.  İkinci el müzik aleti, şaraba benzer; yıllar geçtikçe tadı daha da güzelleşir, çalana da dinleyene de zevk verir. Çünkü gitar, bağlama, keman ve piyano gibi aletlerin yapımında kullanılan ağacın sesi kullanıldıkça daha da oturur ve aletlerin tınısı iyice demini alır ve insanlara keyif verir.

Öncelikle alınacak olan müzik aletinin çok da yıpranmamış olması 2. el müzik aleti alırken dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Aletin yıllandıkça sesinin güzel çıkmasının yanında çok fazla da kırık ya da çatlağının olması gerekir, çünkü ileride sorun çıkartabilir. Bu yüzden 2. el müzik aleti almak isteyenlere mümkünse elden alışveriş yapması önerilir. Bu sayede alıcı hem aleti denemiş olur hem de aletin vaziyetini öğrenip buna göre alıp almamaya karar verir. Bunların yanında 2. el müzik aleti alırken de aletin garantisinin bitmiş olabileceği de unutulmamalıdır.

İkinci El Çalgı Aleti Alırken Nasıl Kontrol Etmeliyiz?

İnsanlar, ikinci el çalgı aleti alınır mı diye tereddüt içinde kalmaktadırlar. Bu gayet doğal bir endişedir. Çünkü hiç kimse, kırık dökük bir çalgı aleti almak istemez. Günümüzde sıfır ya da ikinci el fark etmeksizin eşya satışları çoğunlukla internet üzerinden gerçekleştiği için sadece fotoğrafından görerek satın alma işlemi yapılmaktadır. Bu da her zaman olmasa da bazen kötü sürprizleri barındırır. Eşya fotoğrafta göründüğü gibi değil, daha farklı ya da yıpranmış gelebilir. Bu durum 2. el müzik aleti için de geçerlidir. Alet alınırken alışverişin yüz yüze yapılması önerilir. Hatta aletin – hangi alet alınmışa o aletlerin- satıldığı dükkâna ya da bunlardan anlayan birlerine gösterdikten sonra satın almak en mantıklısı olacaktır.

2. el müzik aleti alırken dikkat edilmesi gerekenler başında dikkat edilmesi gereken şey, bu aletin garanti süresinin olmadığıdır. Bu nedenle önce alet iyice tepeden tırnağa incelenmelidir. Böylelikle alette bulunan ve büyük masraflar doğuracak kırık ya da çatlakları görüp ona göre yeni bir fiyat alabilir ya da almaktan vazgeçebilirsiniz. Aletin mümkün olan her yerini açıp kontrol ederek sonradan oluşabilecek olası sorunların önüne geçebilirsiniz. Başta aletin herhangi bir yeri küçük bir çatlak ya da kırk gibi dursa da sesin yapısını bozabilme ihtimali çok yüksek olduğundan bu gibi aletlerin tercih edilmesi pek de tavsiye edilmez.

2. El Piyano Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piyano çalmak, dışarıdan bakıldığında çalması kolay gibi görünür, fakat kendi içinde çalma zorlukları olan bir müzik aletidir. Piyano çalmak için sadece el-göz koordinasyonunun yanı sıra vücudun da koordinasyon içinde olması gerekir. Hal böyle olunca da piyano çalmanın ve piyanonun sesinin sadece ruha değil vücuda da oldukça fazla yarar sağladığı görülmektedir. Bu nedenle insanlar piyano çalmaya merak salmış durumdadırlar. Piyano çalmayı öğrenmek için en önemli şart parmakları geliştirmek ve dolayısıyla da piyanoda sık sık pratik yapmaktır. Bu sebeple piyano çakmaya yeni başlayanlar da piyano alırken piyasanın da pahalı olması nedeniyle kafalarında piyano 2. el alınır soruları dolanmaktadır. Aşağıda hep birlikte bu soruya yanıt arayalım.

2. el müzik aleti alırken dikkat edilmesi gerekenler, piyano alırken dikkat edilmesi gereken noktaları da kapsamaktadır. 2. el piyano almak, her ne kadar alıcının cebini sıfır piyanoya göre rahatlatsa da oldukça kafa karıştırıcıdır. Zaten piyanonun da karmaşık bir yapısı olduğundan, çaldıkça fark etmeksizin yapısında bozulmalar meydana gelebilmektedir. Alıcı piyanoyu çalmayı denese bile bazen bu bozukluğu fark etmesi çok zor olabilmektedir. Bu nedenle 2. el piyano almak diğer müzik aletlerine nazaran daha riskli bir iştir.

2. El Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gitar günümüzde en çok kullanılan müzik aleti olmasının yanı sıra diğer aletlere kıyasla çalması daha kolaydır. Hal böyle olunca da gitar almak isteyenlerin sayısı da çoğunluktadır. 2.el müzik aleti alırken dikkat edilmesi gerekenler, içeriğinin hepsi gitar almak için gerekenleri de kapsamaktadır. Çünkü insanlar sıfır almak yerine çoğunlukla ikinci el gitarlara da yönelmektedirler. Kimisi maddiyat açısından en uygun fiyata gitar almak ister. Kimisi ise keyfi olarak kullanılmış gitar almak ister. Çünkü gitar gibi müzik aletleri kullanıldıkça yapıldığı ağacın da etkisiyle sesi oturur ve gitarın daha hoş bir tınısı olur.

2. el gitar alırken dikkat edilmesi gereken en büyük hususlardan birisi piyanoda da olduğu gibi elden alışveriş yapmaktır. Bu sayede gitarı sadece fotoğraftaki gibi tek bir açıdan değil her yerini inceleyebilirsiniz. 2. el gitar alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi sap ucu çatlaklarıdır. Bu çatlaklar ufak olduğundan genellikle pek de umursanmaz. Fakat bu çatlaklar zamanla büyüyerek sesi bozabilir. Bu nedenle 2. el gitar alırken çatlakların olup olmadığına dikkat etmekte fayda var.

Satın almak istediğiniz aletin köprü ucuna bakmak 2. el müzik aleti alırken dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Köprünün Tremolo kısmında çatlak varsa ileride başınızı ağrıtabilir. Almadan önce bu kısmı da kontrol etmeniz önerilir. Aynı zamanda gitarın temizliği de bir o kadar önemlidir. Kapağı açıp hem temizliğine hem de kısa devre olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Gitarın en önemli yapı taşlarından biri olan akort burgularına da dikkat edilmelidir. Zira burgulardaki ezilmeler ve yamulmalar ciddi problemleri de yanında getirebilir. Eğer gitardan pek anlamıyorsanız ikinci el gitar kontrolü için gitarı, gitar tamircisine incelettikten sonra satın alabilirsiniz.

2. El Keman Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Keman, günümüzde oldukça popüler bir çalgı aleti olduğu kadar çalması da bir o kadar zordur. El-göz-vücut koordinasyonunun oldukça gelişmiş olması gerekmektedir. Bu nedenle, sürekli çalışmalar yaparak hem kişinin vücut koordinasyonu gelişir hem de tınısının vermiş oluğu dinginlikle insanın ruhunu doyurur. Hal böyle olunca da insanlar keman çalmaya yönelmiş durumdadırlar. Kimisi sıfır keman almayı tercih ederken kimileri de kullanılmış kemanın sesi iyice oturmuş olduğu için ikinci el kemanı tercih etmektedir.

Kaliteli bir kemanın ses tablası ladin ya da köknar ağacından yapılmalıdır. Yapımında kullanılan ağaç ne kadar kurumuş olursa kemanın sesi de o kadar kaliteli çıkmaktadır. Başka ağaçlardan yapılan kemanlardan çıkan ses ise kalite bakımından daha düşük seviyededir. Bu sebeplerden dolayı ikinci el keman almadan önce keman satan bir dükkâna götürüp bu kemanı inceletmekte fayda vardır.

2. el keman alırken, en önemli noktalardan birsi tel bağlantılarını kuran burguların esnememiş olmasıdır. Ayrıca bunun yanında akort yaparken çok fazla güç gerektirmemelidir. Bunlara ek olarak keman tellerinin, klavye sesinden yüksek olmamasına dikkat edilmelidir ki ilerleyen zamanlarda bu fark açılarak alıcıya zorluk çıkarmasın. 2. El müzik aleti alırken dikkat edilmesi gerekenler, keman sapını ve gövdesini birbirine bağlayan noktalarda bir kopma olmaması gibi etkenlerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu