Blog

Sesi Güçlendirmek İçin Yapılabilecek Çalışmalar

Sesi güçlendirmek için yapılabilecek çalışmalar başında ilk olarak beden duruşu bir diğer adıyla postür gelmektedir. Vücudun duruşuyla sesin çıkışının herhangi bir alakası yokmuş gibi dursa da aslında oldukça önemlidir. En doğru duruş için ayakların omuz genişliğinde açılması ve biri diğerinin önünde olması gerekir.

Ayrıca dizlerin ise hafifçe bükük durması gerekmektedir. Vücut ağırlığının ayak tarak kemiklerinde olması gerekirken, bedenin de dik durması gerekir. Son olarak; baş, vücuda hiçbir ağırlık yapmadan düz bir şekilde dengede durabilmeli. Çünkü boyun kasları, sesin kaynağı olan gırtlağı sağa sola çekiştirip sesin kalitesini bozmamalı.

Vücut duruşunun yanında kişinin beslenme alışkanlıklarına da dikkat etmek sesi güçlendirmek için yapılabilecek çalışmalar bünyesinde bulunmaktadır. Bol bol su tüketmek, vücut sağlığını büyük ölçüde arttırdığı gibi boğazın temizlenmesini ve nemlenmesini sağlayarak sesin daha berrak çıkmasına yardımcı olur. Bunun yanında sigara, alkol ve kafein gibi insan sağlığının baş düşmanları, ses tellerinin kurumasına ve sesin kalınlaşmasına sebep olur. Bu sebeple sigara, alkol ya da kafein tüketildikten sonra mutlaka su içilmelidir.

Bunların yanında sesi güçlendirmek için en bilindik ve profesyonel bir yöntem olan şan dersleri bulunmaktadır. Diksiyon eğitimi, tonlama, vurgulama, diyafram çalışmaları, fonetik çalışmalar gibi birçok yönden ses geliştirilir. Şan dersleri ve biraz da sabır ile sesinizin doğru kullanımını öğrenebilirsiniz.

Çiğ Yumurta Yemek Sese İyi Gelir Mi?

Sesi güçlendirmek için yapılabilecek çalışmalar arasında çiğ yumurta yemek gelmektedir. Halk arasında yıllardır süregelen bir alternatif olan çiğ yumurta bilinenin aksine içildiği anda sese güzellik veremez. Daha doğrusu ıhlamur, bal, bitki çayları, çiğ yumurta gibi besinler doğrudan ses tellerine ulaşamadığı gibi anında iyileştiremez.

Fakat bazı besinler düzenli olarak kullanıldığında gırtlağa ve sese iyi gelebilir. Örneğin yumurtada bulunan ve proteinin yapı taşları olan amino asitler, limon ve yabani hardal otu gibi besinler gırtlağı daraltıcı etkiye sahip olduğu için sesi güzelleştirir. Yani besinler ses gelişimi için doğrudan değil de uzun vadede etki edebilir.

Fakat sigara, dumansı bir yapıya sahip olduğundan ses tellerine ulaşımı çok kolaydır. Bu nedenle sigara dumanı, gırtlağa doğrudan ulaşıp ses tellerini kurutarak sesi kalınlaştırır. Bunun yanında yumurtayı çiğ bir biçimde içmek, sanılanın aksine ses tellerine daha da zarar verebileceğinden sesi güçlendirmek yerine çok da önerilmemektedir.

Sanatçılar Seslerini Nasıl Güçlendirirler?

Aslında bakılacak olursak ses telleri de bir tür kastır. Nasıl ki vücut kasları egzersiz veya spor yapıldığı takdirde sıkı ve fit bir hal alırken spor bırakıldığı anda birkaç hafta içerisinde kas kaybı başlıyorsa, ses telleri de aynı şekilde pratik yapıldıkça ses gelişimi ortaya çıkar.

Sanatçılar için ses çalışması önemlidir. Onlar boş durmaksızın her gün nefes ve açma egzersizleri yaparak seslerini canlı tutmaktadırlar. Nefesi burundan alıp ağızdan vererek diyaframın da yardımıyla nefes egzersizleri sesin güçlenmesine ve ses gelişimine yardımcı olur.

Sanatçılar, ses egzersizin yanı sıra beslenmesine de dikkat etmektedirler. Bol bol su tüketerek boğazlarının nemli kalmasını sağlamaktadırlar. Süt ve süt ürünlerinden biraz kaçınmaktadırlar. Çünkü süt ürünleri boğazdaki balgam oluşumunu arttırmaktadır. Bu sebeple sanatçılar sahne öncesi bu ürünleri tüketmeyi tercih etmezler.

Evde Yapılabilecek Ses Çalışmaları

Herkes sesinin güzel ve etkileyici olmasını ister ve güzel olmadığını düşünüp sürekli bu dertten yakınır. Fakat düzenli ve basit hareketlerle sesinizin asıl tonunu öğrenebilirsiniz. Öncelikle doğru nefes almak çok önemli bir noktadır.

Nefes alırken ki en önemli nokta ise diyaframı kullanabilmektir. Nefes alındığında karın değil, göğüs şişiyorsa alınan nefes yanlıştır. Nefesin doğruluğunu da elinizi karnınıza koyarak diyaframın şişmesine göre ölçebilirsiniz. Nefes burundan hızlıca alıp ağızdan yavaş yavaş vermelisiniz. Bunun yanında her bir sonraki egzersizde aldığınız nefesi içinizde daha çok tutmayı amaçlamak sizin için daha iyi olacaktır.

Sesi güçlendirmek için yapılabilecek çalışmalar arasında her gün yapılabilecek ve kolay bir egzersiz olan 4 adımlı ses egzersizini yapabilirsiniz. Uygulanışı oldukça kolay ve pratiktir.

Öncelikle nefes açma işlemleriyle başlar. Burundan içeriye bol bol hava aldıktan sonra ssss sesi çıkartarak nefesi geri verin ve derin derin nefes alın.

Sonrasında nefes kontrol işlemi vardır. Bu işlemde ise yeniden burundan nefes alın ve bu defa bbuuu sesini çıkartarak nefesi geri verin. Bu işlemden sonra da derin nefes alın.

Bilinçli ses çıkarma aşamasında da burundan nefes alarak mmmm sesini çıkartın. Bu işlem sırasında oluşan titreşimi üst dişlerinizde hissedin.

Son olarak, ses boşlukları yönetme aşamasında yine burundan nefes alın. Sesli harfleri kullanarak iiiii şeklinde vermeye ve sesi tizleştirip kalınlaştırarak devam edin. Bu aşamada, sesin genizden geldiğine emin olmalısınız.

Nefes egzersizleri gördüğünüz gibi oldukça basit ama etkili de bir yöntemdir. Bu tarz işlemlerle hem sağlığınızı hem de sesinizi güzelleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu