Blog

Akustik Gitar ve Elektro Gitar Arasındaki Farklar

Gitar çalmaya meraklı birinin kafasındaki en büyük sorulardan biri ne tür gitar alacağıdır. Bu yazımızda, akustik gitar ve elektro gitar arasındaki farklar ve avantajlarının neler olduğundan bahsedeceğiz. Bu sayede Yüzde Yüz Sanat olarak hangi gitarı almanız gerektiği konusunda size biraz da olsa yardımcı olmuş olacağız.

Her iki gitarın da kendine göre zorlukları vardır. Akustik gitarlarla müzik yapabilmek için herhangi bir ek donanıma ihtiyaç duymadan, istediğiniz yerde istediğiniz zaman çalabilirsiniz. Fakat elektro gitarla müzik yapmak için bir güce ve ampere ihtiyaç duyarsınız. Akustik gitar ve elektro gitar arasındaki farkların en büyüğü ise gitarlarla çalınan müzik tarzıdır. Akustik gitarlar genellikle daha yumuşak, sakin şarkılarla çalınır. Elektro gitar ise metal ve rock gibi müzik türleri için daha uygundur. Akustik gitar ve elektro gitar arasındaki farklardan bir diğeri ise fiyattır. Akustik gitarlar elektro gitarlara nazaran daha ucuzdur.

Akustik gitar ve elektro gitar arasındaki farklar denilince akla gitar akoru gelir. Akustik gitarın akorunu ayar kafalarıyla ya da parmakları perdeler arasında bastırarak yapabilirsiniz. Elektrikli gitarın akorunu ise ayar mandallarını ve perdeleri aynı anda kullanarak yaparsınız.

Bakım konusunda da akustik gitar ve elektro gitar arasındaki farklar vardır. Her iki gitar türünde de eskimiş gitar telleri temizlenmelidir veya sesler kötüleştiğinde değiştirilmelidir. Akustik gitarın temizlenmesi sırasında tellerin arasından geçen ve ahşap yapısının kurumasını engelleyen gitar nemlendiriciler kullanılmalıdır. Elektro gitarın bakımında ise tellerin sökümünde tornavidadan ve akor yapılırken ise amperden yardım almak gerekir.

Çalma zorluğu olarak ise iki gitar türünden elektro gitarı çalması daha kolaydır. Çünkü ayarını yapması daha basittir. Telleri perdelere daha yakındır ve acemi birinin bile ses çıkarmak için tellere çok basmasına gerek yoktur. Akustik gitarda ise ses çıkarmak için biraz güç uygulamak gerekir.

Akustik Gitarın ve Elektro Gitarın Avantajları

Gitar çalmaya başlamadan önce karar verilmesi gereken en önemli nokta hangi tarzda gitarı çalmak istediğinizdir. Bu yazımızda akustik gitar avantajları ve elektro gitar avantajlarından maddeler halinde, açıklamalı bir şekilde bahsedeceğiz.

Akustik Gitarın Avantajları

İlk olarak akustik avantajları neler, bunlara bakalım.

1.      Spontane Müzik

Akustik gitarın avantajları arasında müzik yapmayı severler için en güzeli, spontane müzik yapabilme olanağı sunmasıdır. Nerede olursanız olun akustik gitarınızla aklınıza gelen ilk sözlerden hemen güzel bir şarkı uydurabilirsiniz.

2.      Şık Tasarım

Modern tasarımının yanı sıra klasik bir görünüme de sahip olan akustik gitar, her zaman şık bir tasarıma sahip olmuştur.

3.      Farklı Boyut Seçenekleri

Akustik gitarın avantajlarından bir diğeri ise büyük, küçük her boyutta üretilmeleridir. Bu sayede küçük bir çocuktan yetişkin birine kadar hemen herkes rahatça akustik gitar çalabilir.

4.      Bolca Melodi

Akustik gitarda birkaç tele basarak bolca melodi oluşturabilirsiniz. Basit notalardan bile harika eserler yaratabilirsiniz.

5.      Stres Azaltır

Hoş sesi ve tınısı sayesinde akustik gitarlar çalındığı ortamdaki kötü enerjiyi yok eder ve stres azaltır.

Elektro Gitarın Avantajları

Elektro gitar çalmanızın sizlere sunduğu avantajlar;

1.      İnce Gövde Yapısı

Elektro gitarın avantajları arasında en önemlisi; ince bir gövde yapısına sahip olmasıdır. Bu sayede tutması daha kolaydır ve ele güzel oturur.

2.      Dar ve İnce Sap

Elektro gitar avantajları arasında sayılabilecek bir diğer özelliği ise sap yapısının dar ve ince olmasıdır. Bu özelliği sayesinde hem kolay kavranır hem de çalması çok kolaylaşır.

3.      Sapa Yakın Teller

Elektro gitarın telleri sap kısmına yakın olduğu için ilk defa çalan birinin bile tellere basması oldukça kolaylaşır. Zorlanmadan çalmayı kısa sürede öğrenebilir.

4.      Çok Güç Gerektirmez

Elektro gitarın belki de acemi kullanıcılar için sunduğu en büyük avantajı çok güç gerektirmeden çalınabilir olmasıdır. Gitardan düzgün bir ses çıkması için çok basmaya ve zorlamaya gerek kalmadan rahatlıkla çalabilirsiniz.

5.      Sert Müzik Severler İçindir

Elektro gitar, rock ve metal müzik severler için birebirdir. Elektro gitar çalabilmek için klasik müzikleri öğrenmenize gerek kalmaz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu