Blog

Bas Gitar Çalmak Zor Mudur? Bas Gitar Kaç Ayda Öğrenilir?

Gitar çalmaya yeni başlayacak biri için gitar türü seçmek zor bir aşamadır. Temeli olmayan, daha önce hiç gitar çalmamış birisi öncelikle kendisine uygun boyutta bir gitar seçmelidir. Gitar seçerken bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise sevilen, çalınmak istenen müzik türüdür. Rock ya da metal seven bir kişinin klasik gitar çalması mantıksız olacaktır. Ancak pek çok bas gitarist ve gitar eğitmeni, gitarda kendini gelişmek isteyenlerin öncelikle normal gitarla çalmaya başlanması gerektiğini düşünmektedir. Fakat hiç kimsenin bunu yapma mecburiyeti yoktur. Bir kişinin bas gitar öğrenmek için illa en temelden eğitim almasına gerek yoktur. Kişi daha önce hiç gitar çalmamış olsa bile direkt bas gitar çalmaya başlayabilir.

Bas gitara başlarken akıllara gelen ilk soru ‘Bas gitar çalmak zor mudur?’ oluyor. İşin temelini öğrenip, kendinize en uygun bas gitarı seçtikten sonra bas gitar öğrenmek oldukça kolaydır. Kendinize uygun gitarı seçmeniz size motivasyon vereceği gibi elinizin daha rahat oturacağı bir bas gitar sayesinde çalma işini daha kolay ve hızlı şekilde öğrenebilirsiniz.

Bas Gitar Öğrenmek İçin Gereken Süre

Bas gitar, 1950’lerden günümüze kadar oldukça etkin bir şekilde kullanılmıştır. Gençler arasında gitar dikkat çekmek için son derece önemli bir enstrümandır. Bas gitarlar da hem tasarımı hem de müziği ile oldukça dikkat çekerler. Bas gitar öğrenmek, gitarda gelişmek için büyük bir sabır gerekir. Bas gitar öğrenme süresi düzgün, sabırlı ve özverili bir şekilde çalışılırsa ortalama 2-3 ay kadar sürer. Bu süre zarfında temel ve basit şarkılardan başlayarak eğitim alırsanız; sizin için bas gitar çalmak zor mudur, bas gitar öğrenme süresi ne kadar gibi soruların cevabını bulmak o kadar kolaylaşacaktır.

Bas Gitar Öğrenmek Kolay Mıdır?

Bas gitar öğrenmek, bas gitaristlere göre diğer müzik aletlerine nazaran çok zor görülmez. Normal gitara benzer çalışma özelliklere sahip olan bas gitar kolay çalınabilen bir müzik enstrümanı olarak kabul edilir. Tabi bunu kolaylaştırmak biraz da kişinin kendi elindedir. El, parmak ve kol uzunluğuna uygun alınmış bir bas gitarı çalmak oldukça kolay olacaktır. Ayrıca temel eğitim düzgün bir şekilde alındıktan sonra bas gitar çalmak hiç de zor olmaz.

Amfi Olmadan Bas Gitar Çalınır Mı?

Amfi, gitarlardan daha iyi ses ve verim alabilmek için kullanılması gereken bir araçtır. Bu sayede istenilen kalitede müzikler çalabilirsiniz. Bas gitarlar amfi olmadan da çalınabilir. Ancak bas gitar çalarken güçlü, doğru ve kulağa hoş gelen sesler duymak istiyorsanız amfi kullanmanız gerekir. Amfi olmadan bas gitarlarda ses çok çok az çıkabilir.

Bas Gitarda Kaç Perde Vardır?

Bas gitarda genellikle 20, 21 ya da 24 perde vardır. Her perdenin ise eşiğe bir uzaklığı vardır. Bas gitar sapının üzerinde yer alan perdelerin boyutları kişinin çalma rahatlığını etkileyen önemli bir konudur. Perdenin yüksekliği ve genişliği ise perde modelinin ne olduğunu belirler. Üç farklı perde çeşidi vardır.

Yüksek perdeli bas gitarlar çok fazla bend yani bas gitarı hızlı ve sert şekilde çalanlar için uygundur. Tellere çok fazla baskı uygulamak tellerin kırılmasına neden olabilir. Alçak perdeler ise oldukça sakin ve yavaş şekilde bas gitar çalanlar için uygundur. Geniş perdeler ise genellikle bas gitarlarda yaygın olarak kullanılan perde türüdür. Geniş perdeler diğer perdelere göre daha geç yıpranır. Daha sağlam yapıdadırlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu