Blog

En İyi Bas Gitar Müziği İçeren Şarkılar Nelerdir?

Müzikle profesyonel anlamda ilgilenmeyen kişiler genellikle bas gitarı sıradan, etkisiz bir müzik enstrümanı olarak görür. Ancak bas gitar melodileri, sesi ve tınısıyla bir şarkının, orkestranın vazgeçilmez elemanlarından biridir. Bu yazımızda en iyi bas gitar müziği içeren şarkılar nelerdir sorusuna cevap verirken aynı zamanda popüler bas gitar sanatçılarından, bas gitarın popüler şarkılarına kadar birçok konuda bilgiler vererek. Bas gitarla ilgili ön yargılarınızı yıkmaya çalışacağız.

Ses rengi yüzünden bas gitar şarkılarda kolay kolay ayırt edilemez. Fakat bir bas gitarın varlığı pek belli olmasa bile yokluğu hemen belli olur. Bir müzik enstrümanını çalmak isteyen kişi sürekli pratik yaparak o enstrümanda uzmanlaşabilir. Sürekli şarkı dinlemek, dinlerken enstrümanların sesine dikkat etmek de bir kişinin şarkıdaki bütün enstrümanları ayırt etmesini kolaylaştırır. Böylece şarkının ana fikri, sesinin güzelliği daha kolay kavranmış olur. Bas gitar müziğin yapı taşıdır diyebiliriz. Sanatçılara göre müziğin temelini oluşturan şey bas gitardır. Bas gitar, bir şarkının akılda kalmasını sağlayabilir.

Bas Gitar İçeren Popüler Şarkılar

Bas gitar hakkında biraz da olsa bilginiz oldu. Sırada ‘En iyi bas gitar müziği içeren şarkılar nelerdir?’ ve ‘Bas gitar şarkıları nelerdir?’ sorularına cevap vermek var.

 1. Barış Manço- Gülpembe
 2. Barış Manço- Dönence
 3. Rush- Leave That Thing Alone
 4. Red Hot Chili Peppers- Can’t Stop
 5. Muse- Hysteria
 6. The Beatles- Come Together
 7. MFÖ- Bu Sabah Yağmur Var İstanbul’da
 8. Manga- Dursun Zaman
 9. Metallica- Orion
 10. Yavuz Çetin- Benimle Uçmak İster misin?

Sizler için hem Türkçe hem de yabancı dillerde en çok dinlenen, dünyada en çok sevilen 10 popüler bas gitar şarkısını listeledik. Şimdiden iyi dinlemeler.

Popüler Bas Gitar Sanatçıları

Müzisyenlere göre bas gitarın ilk görevi, müziğin ritmini devam ettirmektir. Bas gitar melodileri dinleyeni harekete geçirir. Bas gitaristler çok kolay bir enstrüman çalıyormuş gibi görünseler bile orkestrada en büyük görevlerden biri onlarındır. Bir bas gitaristin seçtiği nota, o şarkının temelini oluşturur.

Müzikten hiç anlamayan kişiler, yalnız bas gitar çalındığında çok gerekli olduğunu düşünmeyebilir. Ancak bir orkestrayla birleştiği zaman bas gitar müziğe can verir.

En iyi bas gitar içeren şarkılar nelerdir sorunuza cevap verdik. Ardından popüler bas gitar şarkılarını sıraladık. Şimdi de bas gitarın üstatlarını sıralıyoruz. İşte popüler şarkıları çalan kişiler!

 1. Levent Yüksel
 2. Özkan Uğur
 3. Ahmet Güvenç
 4. Cem Bahtiyar
 5. Burak Güven
 6. Tina Weymouth
 7. Victor Wooten
 8. Esperanza Spalding
 9. Cliff Burton
 10. Flea

Eski Bas Gitar Sanatçıları

En iyi bas gitar müziği içeren şarkılar nelerdir denilince hemen hemen herkes birçok şarkıyı rahatlıkla sıralar. Ancak bas gitar sanatçısı denilince beş kişinin ismini bile söyleyebilecek kişi sayısı iki elin parmaklarını ya geçer ya geçmez.

 1. Geddy Lee
 2. Less Claypool
 3. Steve Harris
 4. Aykut Gürel
 5. Eylem Pelit

Bu yazımızda bas gitarın efsane isimlerini sıraladık. Çeşitli kaynaklardan aldığımız bu isimler bas gitar enstrümanının ustaları olarak anılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu