Blog

Elektro Gitar Öğrenmek Zor Mudur? Kimler Elektro Gitar Çalabilir?

Elektro gitar öğrenmek zor mudur? Bu soru gitar çalmaya yeni başlayacak kişilerin sürekli aklında dönen bir sorudur. Aslında böyle bir soru sorarak elektro gitar çalmayı baştan kafanızda zorlaştırırsınız. Bir enstrüman çalmak için herhangi bir engel teşkil edecek durumunuz yoksa, elektro gitar çalmayı öğrenmek tamamen size bağlıdır. Doğru kişiden veya kurumdan gitar eğitimi alırsanız ya da evde kendiniz çalışırken düzgün kaynaklardan yararlanırsanız; elektro gitar öğrenmek zor mudur sorusuna kendiniz bile kolayca cevap verebilirsiniz. Bu cevap tabi ki evet olur.

Elektro gitar her yaştan insanın çalabileceği ve diğer gitarlara göre daha kolay öğrenebileceği bir gitar türüdür. Ancak elektro gitar çalabilmek için en büyük neden elektro gitarla çalınacak müzik türlerinin yani rock ve metal müziğin sevilmesidir.

Elektro Gitar Çalmak Zor Mudur?

Çoğu kişi elektro gitarın tam olarak ne olduğunu kavramadan şık görünümü ve havalı durması nedeniyle elektro gitar çalmak istiyor. Ancak elektro gitar çalmadan önce sorulması gereken ilk soru ‘Elektro gitar öğrenmek zor mudur?’ olmalıdır. Bu sorunun cevabı ise aslında, kişinin kendisinde yatar. Rock ve metal tarzı müzik türlerini seven birisi, elektro gitar çalmayı seve seve öğrenir ve rahatça çalar.

Gelişen dünyada internetin ve teknolojinin iyice yaygınlaşması ile birçok şeyi evden öğrenmek mümkün olmaya başladı. Gerek videolar gerek yazılı kaynaklar ile evde elektro gitar eğitimi alabilirsiniz. Kurslar öğrenme açısından daha çabuk öğrenmenizi sağlasa bile maddiyat açısından evde kendi kendinize çok pratik yaparak öğrenmek daha avantajlıdır.

Elektro gitar kontrol etmesi zor bir çalgıdır. Özellikle sert ses tonlarında sert şarkılar çalacaksanız, iyi bir ses almak için kaliteli bir amfiye sahip olmanız ve gitara iyi derecede hâkim olmanız gerekir. İlk başlarda öğrenmesi zor gelse bile ince bir yapıya sahip olan elektro gitarı tutması oldukça kolaydır. Ele tam oturur. Ayrıca elektro gitar telleri sap kısmına yakın olduğu için çalması kolaydır ve çok güç gerektirmeden, eli yormadan düzgünce ses çıkarabilirsiniz.

Elektro Gitar Çalmak İçin Normal Gitar Bilmeye Gerek Var Mı?

Elektro gitar ve normal gitarın kullanım şekli biraz birbirine benzerdir. Bu yüzden önce klasik gitar çalmayı öğrenmek, elektro gitara geçiş aşamasında kullanıcıya baya kolaylık sağlar. Her iki gitarda da notaların nerede olduğunu öğrenmek iki gitarı da rahatça çalabilmenizi sağlar.

Aslında elektro gitar çalmak için normal gitarı bilmeye gerek yok ama işin temelini öğrenmek için kısa süre bile olsa normal gitarla başlamak, elektro gitarı daha iyi ve düzgün şekilde çalmanızı sağlar.

Akustik Gitar Çalanlar Elektro Gitar Çalabilir Mi?

Elektro gitar çalmayı öğrenmek kişiden kişiye farklılık gösterir. Akustik gitar çalmasını bilen birisi elektro gitarı çalmayı daha kısa sürede öğrenir. Çok pratik yaparak daha çabucak elektro gitar çalmayı öğrenebilirsiniz.

Birbirine çok benzeyen bu iki gitar türü arasında pek çok ortak nokta olduğu gibi elektro gitar farkı da vardır. Örneğin, elektro gitardan iyi ses alınabilmesi için amfiye ihtiyaç duyulmasıdır. Ayrıca elektro gitarlar, daha sert müzik türlerine uygundur ve elektro gitarlar akustik gitarlara göre daha pahalıdır. Bunlar dışında akustik gitar çalmayı bilen birisi gitara hâkim olduğu için elektro gitarı da çok rahat bir şekilde çalabilir. Ancak elektro gitarın telleri daha ince olduğu için kalın telli bir akustik gitardan geçtikten sonra ilk defa çalan birisi, büyük bir güç uygularsa kendine ya da gitara zarar verebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu