Blog

Gitar Boyu Nasıl Seçilir? Bana En Uygun Gitar Boyu Hangisi?

Gitar alırken akla ilk gelen şeylerden biri, hangi boyutta gitar alınması gerektiğidir. ‘Gitar boyu nasıl seçilir?’ ve ‘Çocuklar için gitar çeşitlerinde uygun boyut hangisidir?’ gibi sorularınıza bu yazımızda cevap vereceğiz.

Gitarlar farklı boyutlarda ve farklı ölçeklerde üretilir. Boyut farklılığı çalma kolaylığı ve sesin çıkarma olayı üzerinde oldukça etkilidir. Belirli yaş grubundaki bir çocuğun tam boyutlarda bir gitar çalmasının çok zor olacağı gibi yetişkin birinin de küçük boyutlarda bir gitar çalması o derece zor olacaktır.

Gitar boyu nasıl seçilir sorunuzun en doğru cevabı; gitar satın almadan önce bütün gitar boyutlarını tek tek denemektir. Gitarı satın alacağınız kişi profesyonel biriyse ya da müzik enstrümanları satan bir yerse zaten size en uygun olan gitarı siz seçmeden verecektir. Gitarları denerken dikkat edilmesi gereken nokta; kolunuzun, elinizin ve parmaklarınızın uzunluğudur. Gitarı doğru çalma pozisyonunda tuttuğunuzda sol eliniz gitarın sapını rahat çalma pozisyonunda olması gerektiği gibi kavrayabilmelidir. Parmaklarınız bütün gitar perdelerine rahatça yetişebilmelidir. Gitar satın alırken bu detaylara dikkat ettiğiniz sürece doğru gitar boyutu seçimini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Gitar Seçerken Boy Önemli Midir?

Gitar boyu nasıl seçilir? Gitar seçerken boy önemli midir? Bu soruların cevabını bu yazımızda sizler için verdik.

Özellikle daha önce hiç gitar çalmamış biriyseniz, internette ya da gitar satın almak için bir dükkâna gittiğinizde karşınıza çıkacak ilk konulardan biri 1/4, 1/2, 3/4, 4/4 gibi kafanızı karıştıracak gitar uzunlukları ve gitar boyutlarıdır. Eğer tüm bu boyutların tam olarak hangi gitara karşılık geldiğini öğrenirseniz, gitar seçerken size uygun olan ve daha doğru gitarı seçebilirsiniz.

Gitar seçerken yaşınızla gitar boyutunun aynı olması gerektiği gibi kesin bir kural yoktur. Çünkü her insanın fiziksel özellikleri; boyu, kilosu, el, kol, parmak uzunlukları birbirinden farklıdır. Peki, gitar boyu nasıl seçilir? En doğru gitar boyutu elinize tam oturan, rahatça çalabileceğiz gitar boyutudur. Gitarı satın almadan önce elinize oturuyor mu, rahat çalabiliyor musunuz gibi durumlara gitarı deneyerek karar vermelisiniz.

Yaş Aralıkları İçin Gitar Boyutları

Yaş aralıkları için uygun gitar boyutları şu şekilde olabilir:

4-6 yaş aralığı için boyutlar — 83-107 cm — 1/4-Boy (Çeyrek)

5-8 yaş aralığı için boyutlar — 98-114 cm —1/2-Boy (Yarım)

8-11 yaş aralığı için boyutlar —110-130 cm — 3/4-Boy (Üç Çeyrek)

11 yaş ve üzeri için boyutlar —127 cm-üzeri — 4/4-Boy (Tam)

Yukarıda yer alan boyutlar genelleme olarak verilmiştir. Bu durum kişinin fiziksel yapısı, el, kol ve parmak uzunluklarına göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca Yüzde Yüz Sanat ekibi olarak size küçük bir tavsiyede bulunmak isteriz. Örneğin, çocuğunuz 5 yaşında ise 1/2 boyutunda bir gitar almak yerine 3/4 gitar almanız hem bütçeniz açısından hem de uzun yıllar kullanabilmesi açısından daha mantıklı olacaktır. Çocuklar için gitar çeşitleri olarak bir boy büyük gitarlardan seçebilirsiniz. Çocukların boyu uzar, ancak gitarlar uzamaz. Bu yüzden her sene gitar almak yerine bir kere alıp uzun yıllar kullanılması hem bütçe hem de kullanıcı için daha faydalı olacaktır.

Klasik Gitar Boyu Kaç Cm?

Klasik gitar boyutları ortalama olarak şöyledir;

  • 4/4 tam boy 62 cm-64 cm
  • 3/4 boy 58 cm
  • 1/2 boy 52 cm
  • 1/4 boy 48 cm

Klasik Gitar Boyu Kaç Metredir?

Klasik gitarların boyunu en doğru, üst eşikten köprü kısmına kadar olan kısmı ölçerek bulabilirsiniz. Üst eşik ile köprü kısmı arasındaki kısma, skala uzunluğu denir. Bir diğer yöntem ise gitarı baştan sona ölçmektir. Ancak eşikten köprü kısmına kadar ölçmek doğru gitarı bulmanız için daha faydalı olacaktır.  Çünkü elektro gitar ve klasik gitar arasında boyut farkları bulunmaktadır. Bundan dolayı bir gitarı baştan sona ölçmek yanıltıcı olabilir. Gitar uzunluğu gitardan gitara ve hatta markadan markaya değişiklik gösterebilir. Fakat klasik gitarlarda ölçüler neredeyse aynı denilebilir.

Gitar Boyu / Boy

1/4 Gitar: 85- 95 cm

1/2 Gitar: 1.15- 1.30 m

3/4 Gitar: 1.35- 1.50 m

4/4 Gitar: 1,50 m ve sonrası

Gitar boyu nasıl seçilir? En uygun boyut hangisidir? Klasik gitar uzunluğu ne kadar olmalıdır gibi sorulara ise yukarıdaki listeye göz atarak siz de cevap bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu