Blog

Deep House Müzik Türü Nedir?

Çok sevilen müzik türlerinden birisi olarak deep house müzik türü karşımıza çıkar. Günümüzde bu tarz müzik yapan birçok grup ve müzisyen yer almaktadır. Her ülkede bulunan sanatçıların icra ettiği bu müzik türünün birçok farklı özelliği var.

Kısaca bahsetmek gerekirse deep house müzik, house müzik türünün bir alt dalıdır. Başlangıç döneminde daha çok Şikago house ile 1980’lerin caz funk müzik türünün bir karışımı olarak ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda içerisinde soul müzik tınıları da barındırır. Bu tarz şarkıların uzunluğu ise genel olarak 7 ile 10 dakika arasındadır ve normal bir müzik türüne göre daha uzun olabilir. Temposu ise 120 ile 130 BPM arasında değişebilmektedir. Deep house müzik türü genel olarak house müzik türünün daha akustik versiyonu olarak adlandırılır.

Deep House Müziğin Özellikleri

Deep house müzik türü merak edilen müzik türlerinden birisidir. Genel olarak deep house ne zaman çıktı sorusunun cevabına bakıldığında 1980 yılını görmek mümkün. ABD çıkışlı olan bu müzik türü kökenleri arasında birçok müzik türünü saymak mümkündür. Bunlar arasında funk, caz, house, soul, Şikago house ve Diva house türleri yer alır.

Deep house müzik türü house müzik türünün bir alt tarzıdır. En çok 2000’li yıllarla birlikte tüm dünyada popüler bir hale gelmiştir. Bu müzik türünü çalabilmek için davul, klavye, sampler gibi çalgıların kullanılması gerekir. Bu müziği yapan birçok sanatçı vardır ve her birisi çok değerli ve özel isimlerdir.

Deep house müzik türünün birçok özelliği vardır. Ritim özelliğine baktığımızda her zaman 4/4 zaman ölçüsü ile çalındığı görülür. Sabit dört dörtlük kick davul kalıbı da kullanılır. Bu kalıp aynı zamanda house müziğin birçok alt dalında da sıklıkla görülür.

Diğer özelliği ise dans edilebilir bir temposu olmasıdır. Bu müzik türü dakikada 110 ile 125 vuruş yapar. Bu da doğal bir dans ortamının oluşmasına katkı sağlar.

Deep house müzik türü üzerinde, birçok müzik türü etkilidir. Bunlar arasında funk, caz ve soul oldukça etkilidir. Larry “Mr. Fingers” Heard tarafından yapılan erken dönem deep house parçalarında bu tarz daha baskın olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu müzik türü üzerinde 1970’li yılların funk ve soul müzikleri oldukça ilham verici bir etkiye sahiptir. Caz için çok kullanılan yedinci, dokuzuncu ve on üçüncü akorlar bu müzik türünde de sıklıkla karşımıza çıkar.

En iyi olan deep house müziklerinin diğer bir özelliği ise 1980’lerin Roland Synthesizer’lerinin izlerini taşıyor oluşudur. Özellikle TR-909 isimli davul makinesi ile birlikte Juno 60 ve Jupiter 6 klavye sesleri deep house müzikte sıklıkla karşımıza çıkan sesler arasında yer alır.

Görüldüğü üzere deep house müzik türünün tamamen kendisine has olan birçok özelliği vardır.

Deep House Sanatçıları

Deep house müzik türü dünya çapında popüler olan ve çok sevilen müzik türlerinden birisidir. Elbette bu alanda başarıları ile öne çıkan, adından söz ettiren sanatçılar da bulunmaktadır. Bu isimlerden birisi Bay Fingers adı ile bilinen Larry Heard isimli sanatçıdır. Deep house müziğin yaratıcı olarak sayılan bu ismin 1985 yılında çıkardığı Mystery Of Love isimli parçası bu türün yaratım müziği olarak kabul edilmektedir.

Diğer sanatçı ise Marshal Jefferson’dur. Deep house öncülerinden olan bu isim deep house müzik önerileri arayanlar için öncelikli isimlerden birisidir. Özellikle 1986 yılında çıkardığı Move Your Body isimli parça çok başarılı deep house müzik örneklerinden birisidir.

Bu müzik türünü icra eden isimlerden bir diğeri ise Theo Parrish isimli başarılı sanatçıdır. Chicago’da büyüyen Parrish house müzik türünü seven isimlerden birisidir. 1970’lerin funk, soul,caz ve disko müziklerini karıştırmasıyla ünlü bir isimdir.

Armand Van Helden de bu müzik türünü yapan isimlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Boston’da büyüyen Helden çocukken birçok farklı yere seyahat eden isimlerden birisidir. Bu nedenle birçok müzik türünden etkilenmiş ve bunu müziklerine de yansıtmıştır. Deep house müziğin dünya çapında tanınmasında etkili isimlerden birisidir. Deep house müzik önerileri almak isteyen kişiler için bu isimleri takip etmek önerilmektedir.

House Müzik ve Deep House Müzik Arasındaki Farklar

Çok merak edilen konulardan birisi de deep house ile house müzik arasındaki farkın ne olduğudur. Bu anlamda deep house müzik türünün house müzik türünün bir alt versiyonu olduğunu söylemek aradaki farkı daha net anlatacaktır.

Standart house müzik türü 1980’lerde ortaya çıkan Chicago house müziğinin diğer bir ismidir. Bu müzik türünün icra edilmesinde sabit dört dörtlük kick davul ritminin yanı sıra Roland TR 808, TR 909 gibi davul makineleri sıklıkla kullanılır. Bu makinelerin kullanımı sayesinde müzisyenler pahalı stüdyolar yerine kendi evlerine müzik yapma imkanı bulmuştur. Müzik türünün ismi de bu özelliğinden gelmektedir. Aradaki farkları bu şekilde sıralamak ise mümkün olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu