Blog

Keman Çalmayı Kendi Başıma Öğrenebilir miyim?

Keman kursu konusunda tereddütler yaşayan birçok insan, ilk olarak keman çalmayı evde tek başına öğrenebilmesinin mümkün olup olmadığını araştırıyor. Violin ailesinin en küçük üyesi olarak tanıdığımız keman, yüksek ve asil sesi ile hemen herkesin hayranlık duyduğu bir enstrümandır.

Özel anlarda ve özel mekanlarda dinlemekten keyif alınan keman konusunda pek çok yargı bulunmaktadır. Birçok insan hayranlık duyduğu bu enstrümanı çalamayacağını düşündüğü için geri planda kalmakta ve kursa gitmeyi reddedebilmektedir.

Evde Keman Öğrenmek Mümkün mü?

Keman çalmak elbette ki kolay bir iş değildir. Bu enstrümanı çalabilmek için öğrenmeye açık olmak ve sabırlı davranmak gereklidir. Peki, keman çalmayı kendi başıma öğrenebilir miyim? Her enstrümanda olduğu gibi kemanı da büyük azim ve kararlık gösterdiğiniz takdirde evde öğrenebilirsiniz.

Ancak, bu sürecin oldukça zor ve yoğun geçeceğini belirtmek gerekecektir. Keman kursu adı altında hizmet veren kuruluşlarda, profesyonel keman çalma yetisi bulunan öğreticiler yer almaktadır. Bu anlamda bir kurs ile iş birliği yapıldığı takdirde, öğrenme süreci daha kaliteli ve etkin olabilecektir.

Alanında uzman öğreticiler kişinin öğrenme durumu, yaşı ve benzeri kriterlerine göre bir çalışma düzeni oluşturabileceklerdir. Kemanda yayı tutabilmek, parmakları doğru yerleştirebilmek ve hatta doğru duruşa sahip olmak dahi yönlendirme ile yapılabilecektir.

Ev ortamında yeterli düzen ve öğrenme ortamı sağlanamayacağından, kurs ortamı gibi kısa sürede başarılı sonuçlar alınması mümkün değildir. Kısacası evde keman çalmayı öğrenmek daha amatör olacağı gibi, bu süreç kurs ortamına göre daha uzun sürecektir.

Keman Çalmak Kendi Kendine Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Ancak keman kursu kaydı yaptırılacak bütçeye ya da zamana sahip değilseniz, elbette ki maksimum çaba ve heves ile keman çalmayı öğrenebilirsiniz. Evde keman çalmak için yapılabilecek en iyi adım, profesyonel anlamda keman çalan kişilerin video ve paylaşımlarından yararlanmak olacaktır.

Bu alanda profesyonel olan kişiler keman çalma konusunda teknik bilgileri ve uygulama detaylarını paylaşarak karşısındaki kişinin öğrenme sürecini kolaylaştırabilecektir.

Keman çalmak bir kurs yardımı ile öğrenilirse ortalama 3-6 aya ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak keman evde öğrenilmek isteniyorsa, bu durumda keman öğrenme süresi olarak minimum 9-12 ayı gözden çıkarmak gereklidir. Karmaşık ve zor bir enstrüman olan kemanın incelikleri ancak bu kadar uzun süreçte öğrenilebilir.

Kolayca Keman Öğrenmek İçin Kurslar Var mı?

Kolayca keman öğrenmek isteniyorsa mutlaka ama mutlaka profesyonel eğitim veren keman kursu tercih edilmelidir. İzmir keman kursu olarak öne çıkan Yüzde Yüz Sanat Merkezi, profesyonel ekibi ve detaylı eğitim anlayışı ile bu enstrümanı kusursuz bir şekilde öğrenebilmenizi destekleyecektir.

Her yaşa uygun özel eğitim anlayışını benimseyen merkezimiz, haftada bir kez keman dersleri vermektedir. Esnek gün ve saat uygulaması sayesinde herkesin bu kursa katılabilmesi mümkündür. Uygun fiyat politikası sunan Yüzde Yüz Sanat Merkezimiz, hızlı ve etkin bir şekilde herkesin bu asil enstrümanı çalabilmesine imkan sağlayabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu