Blog

Dijital ve Akustik Piyano Arasındaki Farklar Nelerdir? | Hangi Piyano Daha Kullanışlı?

Dijital ve akustik piyano arasındaki farklar, piyano çalmaya karar verenler için seçim konusunu fazlasıyla zorlaştırıyor. Sevilen enstrümanlar arasında yer alan piyano var olduğu andan günümüze gelene kadar birbirinden farklı formlara girmiştir.

Vurmalı çalgılar grubunda gösterilen piyano genel olarak 88 farklı tuştan oluşmaktadır. Ses bakımından ciddi farklılıklar söz konusu olmasa da, piyanolar tasarım sürecinde gün be gün değişim göstermeye devam edecektir.

Dijital Piyanonun Akustik Piyanodan En Temel Farkları

Dijital piyano ile akustik piyano arasında belli başlı farklılıklar bulunmaktadır. Piyano ilk olarak 1700’lü yıllarda akustik formda tasarlanmış, 1900’lü yılların sonlarına doğru ise dijital formda üretilmeye başlanmıştır. Akustik piyano çekiçlerin tele vurması ile mekanik bir ses verecektir.

Dijital piyano ise elektronik sistemden yararlanabilme konusunda daha başarılı bir çalgıdır. Bunun yanı sıra ilk çıkan dijital piyanoların akustiklere oranla tuşe konusunda yetersiz kaldığı düşünülüyordu. Ancak geliştirilen teknoloji ile birlikte bu sorun büyük ölçüde giderilmiştir.

Dijital ve akustik piyano arasındaki farklar arasında bir diğeri ise, dijital piyanonun akort istememe gibi bir konforunun bulunmasıdır. Ayrıca iki piyano farkı incelendiğinde dijital modellerin hem taşınma hem de maliyet açısından daha avantajlıdır. Piyanolar özellikle yaşam alanlarında kullanıldığında yüksek sese sebebiyet verebilecektir.

Buda apartman dairesinde yaşayan kişilerin işini zorlaştırmaktadır. Akustik piyanonun sesi oldukça gür olup, piyanolarda tuş hassasiyeti oldukça başarılıdır. Fakat özellikle apartman dairesinde akustik piyano çalmak neredeyse imkansızdır. Dijital piyanoda ise sesler yüksek çıkmayacaktır.

Dijital Piyano Bozulur mu?

Dijital ve akustik piyano arasındaki farklar sebebiyle, dijital piyanoların daha çok tercih edildiği söylenebilecektir. Dijital piyanoda sesler daha düzgün çıkabilmekte olup, rahatsız edici değildir.

Titreşimler, frekanslar uyumlu olduğu için akort edilmesine dahi ihtiyaç yoktur. Bu anlamda dijital piyanonun çalışma performansı oldukça başarılıdır. Ancak bu piyano fiziksel bir darbe aldığı takdirde verimli olarak kullanılmayabilir. Dijital piyanonun aksi durumlarda bozulması epey zordur.

Yeni Başlayanlar İçin Dijital Piyano mu Akustik Piyano mu?

Piyano çalmaya yeni başlayanlar dijital mi yoksa akustik piyano mu tercih etmesi konusunda kararsızlık yaşayabilmektedir. Dijital ve akustik piyano arasındaki farklar yukarıda sayıldığı gibidir. Yeni başlayan kişiler için en ideal piyano dijital modeller olacaktır. Kullanışlı, az maliyetli, akort ihtiyacı duymayan bu piyano başlangıç seviyesindeki kişilerin ihtiyacını bütünüyle giderebilecektir. Zaman içerisinde istenirse akustik piyanonun temin edilmesi de mümkün olabilecektir.

Dijital Piyano Kaç Tuşludur?

Dijital piyanolar ağırlıklı olarak 88 piyano tuşu olarak tasarlanmaktadır. Ancak bunun dışında bazı dijital piyanolar 76 ya da 64 tuş formatında olabilecektir. Bu üç tuş formatına sahip tüm piyanolar, müzikaller için uyumludur.

88 tuşu bulunan dijital piyanoların uzunluğu 140 cm’yi bulabilecektir. Bu uzunluk taşıması zor bir yapıda piyano olduğunu ifade edecektir. Ancak 64 tuşlu piyanolar ortalama 110 cm uzunluğunda olduğundan taşıması ve kullanımı daha rahattır.

Dijital Piyano Pahalı mı?

Piyano çalmaya yeni başlayacaksanız, konforlu kullanım açısından dijital piyanolar tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Çünkü dijital ve akustik piyano arasındaki farklar, yeni başlayanlar açısından dijitalin tercih edilmesi gerektiğini işaret etmektedir.

Dijital piyano fiyatları akustik piyanoların aksine oldukça uygundur. Hantal ve yüksek sesli olduğu bilinen akustik piyanolar, dijital piyanolardan kat be kat daha fazla fiyat içeriğine sahiptir. Dijital piyanolarda kaliteli fiyat ve model tercih edildiği takdirde, uzun ömürlü kullanım söz konusu olabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu