Blog

Ritim Gitar Nedir? Normal Gitar’dan Farkı Nedir?

Müzikle ilgileniyorsanız sizler için ‘Ritim gitar nedir?’ konusunda özgün ve profesyonelce bilgiler içeren bir yazı hazırladık. Gitar ile ritmik bir şekilde çalınan akorların oluşturduğu, diğer enstrümanlara ya da vokaliste eşlik edebilen gitar tekniği ritimlidir.

Metal müzik, akustik, blues, rock müzik, country müzik gibi türlerde solo gitarın solo attığı yerlerde, ara geçişlerde ritim olan gitar kullanılabilir. Gitarın kullanıldığı müzikal yapılarda eserin omurgasını ritmik olan gitarlar oluşturur. Ritimli olan gitarlar sürükler, yön verir. Altyapı müzik aletlerinin renklenmesine, sesin dolgunlaşmasına ve çok seslileşmesine neden olur.

Nelerle Ritim Tutulur?

Müziğin sistemli olarak topluca anlaşılan bir tempoda, bir çubuk içinde belli sayıda tekrar eden vuruşlara bölünmesine ritim denilmektedir. Ritmik bir model, bir dizi nota ve dinlenme tekrar ettiğinde oluşmaktadır.

Müzik alanındaki ritim, notaların ne zaman çalındığını göstermektedir. Ayrıca ritim tutmak için notaların ne kadar süreyle ve hangi yoğunlukta çalınacağını bilmek gerekir. Bu durum, farklı nota sürelerini ve farklı aksan çeşitlerini meydana getirmektedir.

Ritim gitarist, müzik grubunun ritimli bölümlerinin bir kısmını üstlenir. Bunu şu şekilde açıklayalım: Bas gitarist, ritim gitarist ve davulcu bir müzik grubunda ritimleri üstlenirler. Ritim gitarist, davulcu ve bas gitaristle mükemmel bir uyum sağlayarak solo gitaristin kolayca şarkıya dâhil olmasını sağlarlar. Böylece şarkı daha çok renklenir. Kısacası ritim gitar farkı şudur: Ritim gitarist şarkının köklerini oluştururken, solo gitarist şarkını meyvelerini toplayarak dinleyicilere dağıtır.

6 8’lik Ritim Ne Demek?

Müzikte altı zamanlı ölçüler, iki tane üç zamanlı ölçülerin birleşmesinden meydana gelir. Yani üç zaman +üç zaman (3+3) formunda bir araya gelmektedirler. Altı zamanlı ölçüde, birim nota değerinden 6 adet bulunabilir. Altı zamanlı ölçü rakamı, portrede üst üste yazılan iki sayıdan oluşmaktadır. Bu iki sayı anahtardan sonra yazılmaktadır. Bu sayılardan üste olan zaman değeri yani altı sayısıdır. Altta olan sayı ise birim nota değerini göstermektedir.

6 8’lik ritim içerisinde, 6 tane 8’lik notanın, süre değerlerinin toplamı değerinde nota bulunabilir. Bir portrede ölçü içinde birim nota değerinin kaç tane olduğunu gösteren 6 sayısı bulunur. Bu sayının altında birim notayı ifade eden 8 sayısı yer alır.

3 4’lük Ritim Ne Demek?

Müzikte üç zamanlı bir ölçü içinde birim notadan üç adet bulunabilir. Üç zamanlı ölçü rakamı, portrede üst üste yazılan iki sayıdan meydana gelir. Bu sayılar anahtardan sonra yazılır. Bu sayılardan üstte olan zaman değeri yani üç sayısıdır. Altta olan birim nota değeridir.

Portrede üç tane dörtlük notanın, süre değerlerinin toplamı değerinde nota bulunması 3 4’lük ritim anlamındadır. Portrede ölçü içinde birim notanın kaç tane olduğunu ifade eden 3 sayısı yer alır. Bu sayısının altında birim notayı temsil eden 4 sayısı bulunur.

Sonuç olarak bu yazımızda ritimli olan gitar, 6/8 ve 3/4 ritim ölçüleri hakkında açıklama yaptık. Bunun yanında kaç çeşit gitar olduğu hakkında bilgi vererek yazımızı sonlandıralım. Gitar türleri; lap steel gitar, klasik gitar, elektro gitar, akustik gitar, bas gitar, perdesiz gitar, 7 telli gitar,12 telli gitar, weissenborn gitar, jazz gitardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu