Blog

Gitarda Bareli Akor Basma [Bareli Akorlar Cetveli Resimli Anlatım]

Gitarda temel akorlar öğrenildiğinde ve sorunsuz olarak çalındığında bareli akora geçiş yapılır. Bareli akor pek çok gitar öğrencisinin kavramakta zorlandığı bir adımdır. Gitarda bareli akor basma konusunda gitar çalmak isteyenlerin merak ettiği bazı notalar vardır. “Bare nasıl basılır?” ve “Bareli akor nedir?” gibi soruların cevabını bu hafta sizin için hazırladığımız blog yazısında bulabilirsiniz.

Gitarda Bare Nedir?

Gitarda bare denilen kavram işaret parmağının gitar klavyesine paralel olacak şekilde dik olarak baskı uygulanması ve diğer parmakların da doğru yerlere basması ile çalınan akor çeşididir.

Gitarda Neden Bareli Akor Kullanılır?

Bareli akor kullanmanın 3 tane nedeni vardır. Bu nedenleri şu şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz;

  • Açık pozisyonda kullanılan akor ile bareli olarak kullanılan akor arasında tını farkı vardır. Örneğin bir parçada Am (La minör) akoru varsa bu onun kesin olarak açık pozisyonda çalınarak istenilen sesi vereceği anlamına gelmez. Parçanın tınısı bareli basınca elde ediliyor olabilir.
  • Açık pozisyonda basılan akorlar sizin sesinize oturmayabilir. Böyle bir durumda bareli akor basmak gerekmektedir.
  • Her akor basit akor olarak çalınmaz.

Bareli Akor Nasıl Basılır?

Bare akor pozisyonları işaret parmağının bir perdesinin kapatılması ile oluşturulan akorlardır. Bu yüzden akor çeşidine göre bareli akor basma şekli de değişmektedir. Bareli akorlardan bazıları 6 tel kapatılarak çalınırken bazıları 4 tel kapatılarak çalınabilir. Bu yüzden bu akor basma çeşitlerini tek tek öğrenmeniz gerekmektedir. Hazırsanız başlayalım;

A Akoru Basma: A akoru şifresiyle gösterilen akor la majördür.
Akor basılırken si, sol ve re tellerinde 2. perde kapatılır ve la teli boş vurularak çalınır.

B Akoru Basma: B akoru şifresi ile gösterilen akor si majördür. 5. telden 1. tele dek işaret parmağı ile bare basılır. Orta, serçe ve yüzük parmakları re telinden si teline kadar 4. perdeye koyulur.

E Akoru Basma: E akoru şifresi ile gösterilen akor o akorun mi majör olduğu anlamına gelir. Mi majör akoru basılırken gitarın bütün tellerine vurulur. En üst tel boş bırakılır. La ve re tellerinde 2. perde sol telinde ise 1. perde kapalı olur. Bu akor basılırken orta, yüzük ve işaret parmağı sıralaması ya da yüzük, serçe ve orta parmağı sıralaması kullanılabilir.

G Akoru Basma: G akoru şifresi ile verilen akor sol majör akorudur. Bu akor basılırken işaret parmağı 6. telden 1. tele kadar bareli olarak çalınır. Hemen ardından yüzük ve serçe parmakları sırasıyla la ve re tellerinde 5. perdeye yerleştirilir. Orta parmak ise sol telinde 4. perdeye yerleştirilir.C#M Akoru:
Do diyez minör akorudur. Bu akaru bare kullanmadan basmak triad hariç imkansız bir olaydır. Bu akor basılırken 5.telden 1.tele kadar 4.perdeden işaret parmağı bare olarak basar. Orta ve serçe parmak re ve sol telleri üzerinde 6. perdeye oturtulur. İşaret parmağı da 2. tel olan si telinde 5. perdeye yerleştirilir.

F#m Akoru: Fa diyez minör akorudur. Bu akoru basarken 6. telden 1. tele dek 2. perdeye işaret parmağı bare olarak basılır. Yüzük ve serçe parmağı la ve re tellerindeki 4. perdeye yerleştirilir. Orta parmak havadadır.

D Akoru: Re majör akorudur. Açık pozisyonda bu akoru basabilirsiniz. Bareli çalmak için ise işaret parmağını 5. telden 1. tele dek bare olarak basmalısınız. Orta,yüzük ve serçe parmakları ise re, sol, si telleri üzerinde 7.perdeye yerleştirilir.

E Akoru: Bu akor mi majördür. Bareli olarak çalmak için 5. telden 1. tele kadar işaret parmağı 7. perdede bare basılır. Orta, yüzük ve serçe parmakları sırasıyla re, sol, si tellerindeki 9. perdeye yerleştirilir.


Bareli Akor Pratikleri İçin Cetvel

La minör akoru – Am akoru , Si minör akoru – Bm akoru , Mi minör akoru – Em akoru , Sol minör akoru – Gm akoru

C Major Yedili | A Major Yedili | G MAjor Yedili | E Major Yedili | D Major Yedili Akorlar

Bareli Akor basma konusunda profesyonel bir yardım almanız süreci daha kolay hale getirecektir. İzmir gitar kursu bu konuda size yardımcı olabilir. Böylece kısa süre içinde bareli akor basmayı öğrenerek gitar çalmak için çıktığınız yolculuğa severek devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu