Blog

Şan Dersi ve Eğitimi Hakkında Merak Edilenler

Ses tellerinin egzersiz yapılarak eğitilmesi ve sesin daha bilinçli bir şekilde kullanımı üzerine olan şan eğitimine ilgi her geçen dönem artmaktadır. Sesini daha iyi kullanabilmek isteyenlerin ilgi gösterdiği şan dersleri hakkında birçok konu merak ediliyor. Biz de bu doğrultuda İzmir’de şan dersi veren Yüzde Yüz Sanat olarak bir blog yazısı hazırlamak istedik. Şan dersi ve eğitimi hakkında bilgi vereceğimiz yazımızın sizler için faydalı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

İnsan Sesinin Çeşitleri

Şan dersi ve eğitimi hakkındaki detaylara geçmeden önce, insan seslerinin sınıflandırılması ile ilgili bilgi verebiliriz. Bildiğiniz gibi hem erkek hem de kadın sesleri kendi aralarında farklı gruplara ayrılmaktadır. Ses türü, alınacak şan eğitiminin ve söylenecek müzik türlerinin yapısını da etkilemektedir. İnce erkek ve kadın seslerine tiz sesler; kalın erkek ve kadın seslerine ise pes sesler denilmektedir. Aşağıda yer alan bilgilerden, kendi sesinizin hangi ses grubuna girdiğine dair aşağı yukarı bir tahminde bulunabilirsiniz.

1. Erkek Sesi Çeşitleri

Erkek sesleri kendi içerisinde 3 ana gruba ayrılmaktadır:

 • Tenor: En ince erkek sesi
 • Bariton: Orta kalınlıktaki erkek sesi
 • Bas: En kalın erkek sesi

2.Kadın Sesi Çeşitleri

Kadın sesleri kendi içerisinde 3 ana gruba ayrılmaktadır:

 • Soprano: En ince kadın sesi
 • Mezzo soprano: Orta kalınlıktaki kadın sesi
 • Alto (Kontralto): En kalın kadın sesi

Şan Dersinin Amaçları

Ses eğitimi almak isteyen ancak bu konuda net bir karar veremeyenler, şan dersi almalarındaki amaçlarını gözden geçirmeliler. Bu yüzden şan dersinin ana amaçlarından bahsetmenin faydalı olacağını düşünüyoruz. Şan eğitiminin ana amacı diyafram, akciğer, sinüs boşlukları, ağız boşluğu, karın boşluğu gibi gündelik hayatta bilinçli olarak kullanmadığımız vücut bölümlerini kullanarak ses tellerini eğitmektedir. Böylelikle düzenli şan eğitimi ile birlikte şarkı söylerken ve konuşurken sesinizi daha bilinçli kullanmayı öğrenilmesi amaçlanır. Şan derslerinin amaçlarını daha detaylı olarak aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

 • Doğru nefes kullanımını öğrenmek
 • Doğru beden kullanımını öğrenmek
 • Ses perdelerinin yerlerini öğrenmek
 • Ses perdeleri arasında yumuşak geçişler yapmayı öğrenmek
 • Nefesi doğru kullanmayı öğrenmek

Şan Dersleri Ne İşe Yarar?

Şan derslerine yalnızca ses sanatçısı olmak isteyenler, güzel şarkı söylemek isteyenler katılır diye bir kural bulunmamaktadır. Nitekim şan derslerinin yalnızca müzik ile ilgili bulunmamaktadır. Sesini şarkı söylerken ya da konuşurken doğru bir şekilde kullanmak isteyenlerin tamamı şan kurslarına katılım gösterebilirler. Dolayısıyla şan derslerinin temel olarak kişiye sesini iyi ve kaliteli bir şekilde kullanmayı öğrettiği söylenebilir. Şan eğitimi ile birlikte yalnızca güzel şarkı söylemekle kalmaz, kendinizi sosyal ortamlarda daha iyi ve özgüvenli bir şekilde ifade edebilirsiniz. San eğitimi konuşurken karşınızdaki kişiyi daha çok etkileme ve sizi daha dikkatli dinlemesini sağlamanıza yardımcı olur.

Şan Eğitimi Aşamaları

Şan eğitiminin kendisi için son derece uygun olacağını düşünenler ve bu yönde tutum geliştirmeye başlayanlar için şan dersinin aşamaları hakkında da bilgi verebiliriz. Böylelikle şan dersinde sizleri neler beklediğini genel hatlarıyla görebilirsiniz. Şan eğitiminde ilk aşama bedeni rahatlatmaktır. Bunun ana sebebi rahatlamış bir bedenle ses egzersizleri yapmanın daha doğru ve verimli olmasıdır. Bu doğrultuda ‘’stracing’’ adı verilen egzersizlerle bedenin nasıl rahatlatılabileceğine dair kursiyerlere bilgiler aktarılır. Akabinde nefesin doğru kullanılma aşaması, nefes alma nefes verme çalışmaları, diyaframının yerinin öğretilmesi gibi çalışmalar yürütülmektedir. Daha sonra ise nefes egzersizleri ile birlikte aynı anda şan egzersizlerine başlanır. Şan eğitiminin her farklı aşamasında kişi konuşurken ve şarkı söylerken sesini nasıl kullanması gerektiğini daha iyi kavramaya başlar ve böylelikle şan eğitiminden beklentilerini karşılamaya başlar.

Kimler Şan Dersi Almalı?

Son olarak şan dersinin kimler için uygun olduğuna dair bilgi sunabiliriz. Şarkı söyleme yeteneklerini ve konuşma sesini geliştirmek isteyen herkes şan dersi alabilir. İletişim sektöründe çalışanlardan müezzinlere kadar bu kapsam genişletilebilir. Ancak meslekten bağımsız olarak sesini geliştirmek ve sesi üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak isteyenler de şan derslerine katılım gösterebilir. Bununla birlikte şan dersleri için belli bir yaşı geçmiş olmak gerekmektedir. Nitekim şan eğitimi için ses tellerinin ergenlik dönemindeki gelişimlerini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Çünkü ses telleri birer kastır ve vücuttaki diğer tüm kaslarda olduğu gibi ses telleri de gelişimini tamamladıktan sonra eğitilmeye uygundur. Bu yüzden yaş olarak 15-16 yaş ve üzeri kişilerin şan eğitimine uygun olduğu söylenebilir.

İzmir Karşıyaka’da şan eğitimi veren Yüzde Yüz Sanat olarak şan dersleri ve eğitimi hakkında genel bilgi verdiğimiz blog yazısının sonuna geldik. Siz de şan eğitimi almaya hevesliyseniz ve konu ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız İzmir şan dersi sayfamızı ziyaret edebilir; dilerseniz de bizlerle 0530 290 14 71 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu