Blog

Bağlama ve Saz Arasındaki Fark Nedir?

Türküler ve oyun havaları eşliğinde saz çalmak çoğu kişinin sevdiği bir aktivitedir. Bu nedenle bazı kişiler saz ve bağlama çalmaya heves ederler. Ayrıca, bu müzik aletlerinden birini öğrenmek isteyenlerin aklına şu sorular gelmektedir: Saz ve bağlama aynı müzik aletleri midir? Saz veya bağlama çalmak zor mu? Sizin de aklınızda bu sorular varsa, bu yazımızda sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Bağlama ve Saz Aynı Şey Midir?

Günümüzde çoğu kişi saz ve bağlama sözcüklerini aynı enstrüman için kullanmaktadır. Yani bağlamayı saz olarak da ifade etmektedirler. Fakat her saz bağlama olarak ifade edilmemelidir. Saz, türk halk müziğinde kullanılan bir çalgıdır. Gövdesi ağaçtan oyularak yapılmaktadır. Üzerinde ikişerli ya da üçerli gruplar şeklinde üç grup tel bulunan uzun saplı enstrümandır.

Bağlama ise üç çift tele sahip, uzun saplı bir çalgıdır. Ayrıca yarım armut şeklinde olup kütükten oyulmaktadır. Bağlamalar kiraz ağacı kabuğundan yapılmaktadır. Tezene denilen mızrapla tellere vurularak melodiler çalınmaktadır.

Kısacası bağlama ve saz arasındaki fark aşağıdaki gibidir:

  • Her bağlama sazdır. Fakat her saz bağlama değildir.
  • Sazın gövdesi bağlamanın gövdesinden büyüktür.
  • Uzun saplı ve kısa saplı olmak üzere bağlamanın çeşitleri vardır.

Sonuçta bağlama ve saz telli çalgılardır. İstenirse elle istenirse mızrap ile çalınırlar.

Saz Çalmak Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Saz çalmayı öğrenme süresi, tamamen sizin hangi seviyeye ulaşmak istediğinize bağlıdır. Aslında herhangi bir enstrümanı öğrenebilme süresi için çok kısa vadeli olduğu düşünülmemelidir. Müzik bir dildir ve saz öğrenebilmek belli bir zaman gerektirecektir. İster akademik olarak ister hobi olarak saz çalmayı öğrenmenin sınırı yoktur.

Öğrenme sürecinde neler öğrenileceğinizi ve daha neler öğrenip kendinizi geliştirebileceğinize odaklanmalısınız. Saz çalarak birkaç haftada öğrenilecek türküler olduğu gibi öğrenilmesi çok uzun zaman isteyen türkülerde olacaktır. Ne kadar sürede kendinizi geliştireceğiniz sizin yeteneğinize ve çok çalışmanıza bağlıdır. Saz çalmak için süre; istekli olmanıza, düzenli ve çok parmak egzersizi yapmanıza, ezber kuvvetinize bağlıdır. Ne kadar çok çalışıp saza hâkim olursanız, o kadar güzel saz çalarak hedefinize ulaşırsınız.

Bağlama Çalmak Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Bağlama çalmayı öğrenirken, düzenli yaptığınız çalışmalarda, öğrenme kolaylık ve zorluk derecesini etkileyecektir. Perdesiz enstrümanlarla kıyaslandığında bağlama, perdeli yapısından dolayı daha kolay öğrenilebilir. Çünkü bağlamanın üzerindeki perdelere tam basıldığında ortaya doğru ses çıkmaktadır.

Müzik alanındaki herhangi bir enstrümanı öğrenmek çalışma ve emek istemektedir. Sizde gerekli zamanı bağlama çalmak için ayırmalısınız. Doğru eğitmen ve programla ders alarak, kolay şekilde bağlama çalmayı öğrenmelisiniz. Böylece öğrenme sürecini keyifli şekilde geçirirsiniz.

Bağlama çalmaya heveslenen çoğu kişi bu işin yetenek gerektirip gerektirmediğini merak eder. Bildiğiniz gibi neyi öğrenirsek öğrenelim yetenek artı bir kazanım sağlayacaktır. Fakat müzik kulağınızın ileri düzeyde olmaması sizin için olumsuz bir durum değildir. Bağlama çalarken yetenek için bir oran vermemizi isterseniz, %25 yetenek ve %75 doğru ve disiplinli çalışma gereklidir.

İster hobi ister profesyonelce bağlama çalarken, çalışmalarınıza vakit ayırarak aksatmadan devam etmeniz önemlidir. Çünkü yetenek disiplinli ve düzenli çalışıldıkça işe yarayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu