Blog

Yeni Başlayanlar için Keman Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Keman çalmaya yeni başladıysanız ve enstrüman almak istiyorsanız nasıl bir yol izleyeceğini bilmemeniz normal. Daha yeni tanımaya başladığınız bu enstrümanı satın alırken nelere dikkat edeceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Bu yazımızda size “Keman satın alırken nelere dikkat edilir?” sorusunun cevabını vereceğiz.

Keman İçin Ne Kadar Bütçe Ayrılır?

Keman almadan önce mutlaka bir bütçe belirlenmelidir. Bu yüzden kendinize bir fiyat aralığı belirlemelisiniz. Kemanlar düşük fiyatlardan başlayarak yükselmektedir. İlk aşamada orta seviyede bir keman almanız yeterli olacaktır. Bütçenizi belirlerken kemanları araştırmalı ve kullanıcı yorumlarını dikkate almalısınız. Öğretmeninizden ya da bir keman eğitmeninden yardım alabilirsiniz.

Hangi Marka Keman Alınır?

Bütçe belirlendikten sonra kafada oluşan sorulardan biri “Hangi marka keman almalıyım?” oluyor. Bu konuda isim yapmış kemanlar elbette ki var ve uzun yıllardan beri sıklıkla tercih ediliyor. Keman konusunda marka belirlemek bir seçenek olabileceği gibi marka belirlemeden de başka kriterlere göre iyi bir keman seçilebilir. Yazımızın devam eden kısmında hangi kriterlere göre keman seçilebileceğini aktaracağız. Fakat marka belirlemek istiyorsanız hangi kemanın daha uzun yıllar boyunca kullanılabildiğini ve kullanıcı yorumlarını inceleyerek bu cevabı bulabilirsiniz. Önerebileceğimiz bazı keman markaları ise şu şekildedir;

  • Yamaha
  • Strunal
  • Vivaldi
  • Pearl River
  • Otto Jos. Klier

Keman Alırken Dikkat Edilecek Özellikler

Herhangi bir markaya bağlı kalmak istemiyorsanız ya da o markaların kemanlarını satın almak için belirlediğiniz bütçe yeterli gelmiyorsa yazımızın bu kısmında aktaracağımız bilgiler oldukça işinize yarayacak. Keman alırken kemanın özelliklerine bakarak seçim yapabilirsiniz. İşte, o özellikler;

Tel Yüksekliği: Kemanın teli ne çok yüksek ne de çok alçak olmalıdır. Keman telinin yüksekliği köprü ve üst eşikle alakalıdır. Dolayısıyla bu oranlara dikkat ederek keman seçimi yapabilirsiniz. Yüksek teller parmaklarınızı acıtır ve keman çalma deneyiminizi tatsız bir deneyime dönüştürür.

Tuşe: Kemanda notaların basıldığı yer tuşe olarak anılır. Kalın bir tuşeye sahip olan keman fazla enerji harcamanıza ve notaları basamamanıza neden olur. Tuşe bu yüzden önemlidir.

Keman Yayı: Kemanla birlikte verilen yay ince olmalıdır. İnce bir yay tele çok fazla baskı yapmadığından notaları çalmanız kolaylaşır.

Keman Ağacı: Kaliteli bir kemanda kullanılan ağaç da son derece önemlidir. Alt kapak, yanlıklar ve sap akçaağaçtan yapılmışsa bu kemanın kaliteli olduğu anlamına gelen bir işaretttir. Üst kapak ladin veya benzeri bir ağaç olabilir. Abanoz ya da gül ağacıile yapılmış kemanları da tercih edebilirsiniz.

Burgular: Kemanda burgu delikleri çok geniş olmamalıdır. Burgu genişliği kemanda kullanılan ağacın fazlalığı ile alakalıdır. Fazla ağaç kullanılmış kemanın burgu delikleri küçük olur ve alınan ses daha kalitelidir.

Cila: Keman cilası da kemandan alacağınız performansa etki eder. Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus doğal ve açık renkli bir cilaya sahip keman seçimi yapmaktır. Doğal bir cila kemanın nefes almasını sağlar ve böylece uzun yıllar boyunca kemanınızı kullanabilirsiniz.

Ses tonu: Kemanın ses tonu sizin nasıl bir ses tonu aradığınıza göre değişebilir. Buğulu bir ses mi istiyorsunuz yoksa bas bir ses mi istiyorsunuz önce buna karar vermelisiniz. Böylece zevkinize sahip bir ses tonu olan keman seçebilirsiniz.

Keman Boyutları

Kemanda olması gereken özellikleri size tek tek anlattıktan sonra sıra geldi keman alırken seçim yapılması gereken konulardan biri olan boyuta. Keman boyutları genel olarak yaşa göre karar verilen bir seçimdir. Fakat istisnalar meydana gelebilir. Aşağıda gördüğünüz görselde yaşlara göre ayrılmış keman boyutlarını inceleyebilirsiniz.
Keman boyutlarından bahsetmişken bu alanda tercih edilen 4 tip kemandan bahsetmeden geçmek olmaz.

Çeyrek Keman Nedir?

Çeyrek keman 4 ila 7 arasında olan çocuklar için satın alınabilecek ve onların kullanımına uygun olan keman çeşididir.

Yarım Keman Nedir?

Yarım keman genel olarak 10 ila 16 yaşındaki çocukların kullanımına uygun ve onlar için satın alınabilecek keman çeşididir.

Üç Çeyrek Keman Nedir?

Üç bölü 4 keman olarak da adlandırılabilen üç çeyrek keman genel olarak 9 ila 11 yaş arasındaki çocuklar için satın alınabilen ve onların kullanımına uygun olan keman çeşididir.

Tam Keman Nedir?

Tam keman 11 yaşının üzerindeki tüm bireylerin kullanımına uygun olan keman çeşididir.

Bir Kemanın Kontrplak Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Yazımızın üst kısmında sizlere kemanın ağaç olması gerektiğini ve bu ağaçların hangileri olması gerektiğini anlatmıştık. Keman satın alırken ağaç keman almak istediğinizi belirtseniz bile satıcı sizi kemanın kontrplak olmadığı konusunda ikna edebilir. Fakat bunu nasıl ayırt edeceğinizi bilirseniz istediğiniz gibi ağaç bir kemana sahip olabilirsiniz. Kemanın ağaç olmadığını gösteren işaretler şunlardır;

  • Kemanın gövde ve yanlık bölümünde bulunan çizgiler düzgün ve arka arkaya sıralanmıştır.
  • Kemanın göğüs bölgesinin iç kısmında damarlar yoktur.
  • Kemanın sırtında tek düze bir görüntü vardır.

Yüzde Yüz Sanat ailesi keman satın alma konusunda size avantajlar sunmaktadır. İzmir’de yaşıyor ve keman eğitimi almak isterseniz İzmir keman kursu ile kendinizi geliştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu