Blog

Müzikte Fermata Nedir? İlk Ne Zaman Kullanıldı?

Müziğin kendi arasında anlaştığı bir dil vardır. Müzik fermata gibi bazı kavramların yönlendirmesi ile ilerlemektedir. Kelime anlamı olarak duraklama olarak bilinse de parça içerisinde kullanımı ile oldukça dikkat gerektiren bir işarettir. Nota üzerine konulur ve işaret öncesindeki sesin uzatılması gerektiği anlamına gelir. Bu noktada müzikle ilgilenen kişilerin bilmesi gereken bir terim olarak karşımıza çıkar.

Müzikle ilgilenen çoğu kişi tarafından oldukça dikkate alınmaktadır. Nota ve akorun istenildiği süre kadar uzatılması anlamını taşır. Ayrıca tempo komutu olarak algılanmalı ve parçaya hareket sağlanmalıdır.

Şablon üzerinde çizginin üzerinde bir fermata varsa, ölçüler arasında bir duraklama olmaktadır. Dizeye genelde baş aşağı yazılır ve bu parçaya daha düşük bir hareket sağlar. Ayrıca müzisyenler kendi arasında kuş gözü veya tutma olarak da adlandırırlar. Her notanın gösterildiği bir çalma süresi vardır. Bir notaya fermata eklenmesi ile o nota olduğundan daha fazla uzatılır. Notaya değer katan bir müzik notasyonu olmaktadır. Notanın uzatılma süresinin kararı orkestra şefinin takdirine bağladır.

Fermata Nedir?

Müzik eğitimi almak isteyenlerin belli kavramların ne anlama geldiğini bilmesi gerekmektedir. Parça içerinde denk gelindiğinde fermata nedir sorusu karşımıza çıkar. Parçada yönlendirme yapan ve notanın kullanım miktarını belirleyen bir müzik terimi olarak ifade edebiliriz. Parçada kullanıldığı yere göre farklı anlamlar içermektedir. Bazen kullanıldığı yerde nota için sınırsız duraklama anlamı da taşımaktadır. Parça içerinde bazen ortada bazen de sonda kullanımı vardır.

Fermata Ne Zaman Kullanılmaya Başlandı?

Bu müzik sembolünün 15. yy’da kullanılmaya başlandığı görülür. Birçok önemli eser üreticilerinde kullandığı fermata, parça içerinde mola verilmesi ihtiyacına karşılık kullanılmaya başlanmıştır. Müzisyenin parça içerisinde fermata gördüğünde soluklanması sağlanır. Müzisyenlerin kendi arasında bir nefes kadar soluklanma dedikleri durumu, parça içerinde fermata gördüklerinde uygulamaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu