Blog

Gitar Çalmak İsteyenlerin Sıklıkla Sorduğu Sorular

Gitar çalmak, tıpkı diğer müzik aletlerinde olduğu gibi beynin her noktasını çalıştırır. Düzenli olarak gitar çalmaya çalışmak motor becerileri ile sağ ve sol el koordinasyonunu geliştirmektedir. Her şeyden önce, bir insanın müzik yeteneklerini sergileyebilmesi, sevdiği şarkıları çalabilmesi ve tatmin olması benzersiz bir duygu yaşatır. Bu doğrultuda birçok kişi hep bir müzik aleti çalmak istemiştir. Kimisi halihazırda bir müzik aleti çalmaya başlamış; kimisi ise henüz başlamamış ancak hangi enstrümanı çalma konusunda karar kılmıştır. Yüzde Yüz Sanat olarak bu haftaki blog yazımız, kararını gitar çalmak üzerine veren kişilere yönelik olacak. Gitar çalmak isteyenlerin sıklıkla sorduğu soruları yanıtlayacağımız bu geniş kapsamlı blog yazısında, gitara ve gitar çalmaya dair merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

GİTARI YAKINDAN TANIYALIM

İçindekiler

Gitar çalmak isteyenler için her şeyden önce gitar ile ilgili genel bilgileri vermekte fayda var. Yazımızın bu bölümünde gitarın tarihçesi, yapısı ve Türk müziğindeki yeri gibi detaylara ulaşabilirsiniz. Soru-cevap şeklinde ilerlememiz, merak ettiğiniz bilgilere daha hızlı erişebilmeniz adına faydalı olacaktır.

Gitar Hangi Ülkeye Aittir?

Gitar ile ilgili sıklıkla sorulardan bir tanesi, ‘Gitar hangi ülkeye aittir?’ sorusudur. Bu soru kısmi olarak gitarın tarihçesi ile ilgili de olduğundan dolayı hakkında ayrı ayrı bilgi vermekte fayda var. Gitarın tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Varsayımlara göre gitar İran üzerinden Arap kültürüne geçmiştir. Araplardan ise İspanya’nın fethi ile Akdeniz dünyasına ve Avrupa’ya geçtiği varsayılmaktadır. Mağrip ve Latin gitarları 12. yüzyılda ortaya çıkmış ve 15. yüzyılda evrilerek Mandola (Mandora) adını almıştır. Zamanla gitar çeşitleri daha da evrilmiş ve yeni müzik türlerine eşlik eden bas, akustik, klasik ve elektro gitar gibi türler ortaya çıkmıştır.

Toplamda Kaç Çeşit Gitar Vardır?

Tarihin akışı içerisinde gitarın tüm dünyada yaygınlaşması ile birlikte yavaş yavaş farklı türleri de ortaya çıkmıştır. Bugün baktığımızda dünya müziğinde birçok gitar çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasında bas gitar, elektro gitar, klasik gitar, akustik gitar, 7 telli gitar, akustik bas gitar ve hollow-body gitarlar gibi çeşitler bulunmaktadır.

Gitar Hangi Müzik Türlerinde Kullanılır?

Daha önce de belirttiğimiz üzere gitar çeşitleri zamanla epey artmıştır. Buna bağlı olarak gitar çeşitlerinin kullanıldığı müzik türlerinin sayısı da epey yüksektir. Klasik gitar daha çok folk müzik ve Flamenko gibi müzik türleri ile anılırken; akustik gitar ise akustik müzik, rock, blues ve pop gibi müzik türleri ile çalınmaktadır. Elektro gitarlar daha çok rock ve metal gibi sert müzik türleri ile anılsa da günümüzde pop müzik türünde dahi kullanılabilmektedir. Bas gitarlar ise daha çok rock, metal, caz, blues, punk ve R&B gibi müzik türlerinde kullanılmaktadır.

Gitar Parçalarının İsimleri Nelerdir?

Her müzik aletinde olduğu gitarı da oluşturan ve farklı adlarla anılan parçalar bulunmaktadır. Başlıca gitar parçalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Gövde
 • Kulak (kulakçık)
 • Köprü
 • Klavye
 • Perde
 • Ses deliği

Gitar Aksesuarları Nelerdir?

Gitar çeşitleri ile birlikte kullanılan başlıca gitar aksesuarlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Gitar kılıfları
 • Gitar sehpası
 • Ayak standı
 • Tabure
 • Nota sehpası
 • Kapo
 • Tuner (Akort cihazı)
 • Metronom
 • Müzik defteri
 • Temizlik spreyleri ve bezleri
 • Pena
 • Gitar duvar askısı

En İyi Gitar Hangi Ağaçtan Yapılır?

Dünyadaki en iyi gitarlar genellikle Brezilya gül ağacından yapılmaktadır. Benzer şekilde Hindistan gül ağacı da kaliteli gitarların yapımında kullanılan başlıca ağaç çeşitlerindendir. Akçaağaç ise gitarın daha çok sap ve klavye kısımlarını üretmek üzere kullanılır.

Gitar Telleri Neyden Yapılır?

Günümüzde klasik gitar tellerinin alttaki üç teli naylon, diğerleri genellikle metalden üretilmektedir. Bas nitelikli tellerde ise ipek ve sentetik lif üzerine sarılan metaller kullanılabilmektedir. Akustik, elektro ve bas gitarlarda genellikle çelik teller kullanılmaktadır.

Gitarın Kaç Tane Teli Vardır?

Gitarda toplamda 6 adet tel bulunmaktadır.

 Gitarda Kaç Tane Perde Vardır?

Her gitarda ortalama olarak 21-24 adet perde bulunmaktadır. Perdeler notaları belirlemektedir.

Gitarda Kaç Tane Nota Vardır?

Gitarlarda Do, Re, Mi, Fa, Sol, La ve Si olmak üzere 7 adet nota bulunmaktadır.

Gitarda Kaç Akor Vardır?

Aynı anda 3 farklı sesin çıkarılmasına akor denilir. Her gitar çeşidinde perde sayısına bağlı olarak akor sayısı da değişiklik gösterir. Kimi gitar türünde akor sayısı 2.000 civarındayken; kimisinde 5.000 civarındadır.

Gitar Çalmak İsteyenlerin Merak Ettiği Sorular

Gitarın tarihçesi ve yapısı gibi detaylara yer vermemizin ardından, gitar çalmak isteyenlerin sıklıkla sorduğu sorulara geçebiliriz.

Gitar Çalması Zor mu?

Gitar, perdesiz müzik aletleri ile karşılaştırıldığında öğrenmesi gayet kolay, hızlıca şarkı çalışmalarına geçilebilecek ve eğlenceli bir işleyişi olan müzik aletidir. Ayrıca gitarın yapısı dışında çalışacağınız eğitmenin alanında profesyonel olması ve size uygun bir ilerleyiş için hedef odaklı bir program yürütmesi hem öğrenme hızınızı arttıracak hem de motivasyonunuzu yükseltecektir.

Ayrıca kişisel ders dışı çalışmalarınızı 30 dakika – 1 saat bandında günlük ya da 2 günde 1 şeklinde gerçekleştirmeniz durumunda 1 ay içerisinde bile basit akorlarla şarkı çalmaya başlayabilirsiniz. Her öğrencimize farklı olarak hazırladığımız programlar sonucu gitar kursu İzmir olarak derslerde öğretilen konuların pratiğinin yapılması halinde %100 öğrenme garantisi vermekteyiz.

Gitar Çalmaya Yeni Başlayanlar Hangi Gitarı Almalı?

Gitar çalmaya başlayanların, 2. el ya da görece ucuz gitar çeşitleri ile başlaması daha mantıklıdır. 2. kez gitar satın alacaklarında daha iyi bir gitar satın alınacaktır.

Gitar Çalmaya Kaç Yaşında Başlanır?

Gitar çalmak için yetişkinlerde herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Çocuklarda ise çocuğun fizyolojisine bağlı olarak değişiklik gösterir. Gitar çalmada ortalama alt sınır genellikle 6 olarak kabul edilir. Bununla birlikte bu yaş civarında olan çocukların, gitar kursuna başlamadan önce bir deneme dersine tabi tutulmaları ve henüz uygun olup olmadıkları eğitmenlerce tespit edilmelidir.

Gitar Çalmak Yetenek İster mi?

Hayır. Eğer ki Yüzde Yüz Sanat’ın gitar kursu İzmir etkinliklerine katılmak istiyorsanız yalnızca bu işi yapmak istiyor olmanız yeterli olacaktır. Öğrenme süreci açısından elbette ki yatkınlık önemli bir konudur ancak daha önemli bir konu varsa o da çalışmanın getirdiği başarıdır. Yani ne kadar yetenekli olursanız olun gitar öğrenmenizi asıl sağlayacak şey düzenli çalışmadır.

Yaş, yetenek gibi ayrıntıları bir kenara bırakın ve gerçekten gitar çalmak isteyip istemediğinizi sorgulayın. Eğer ki cevap çalmak istediğiniz yönündeyse yeteneğin minimal bir ayrıntıdan ibaret olduğunu unutmayın, hemen tam gaz çalışmaya başlayın ve başarıyı kendiniz deneyimleyin!

Hangi Gitar Türü Daha Kolay Çalınır?

Her gitar türünün kendi içerisinde zorlukları bulunmaktadır. Elektro gitar ya da bas gitar çalmadan önce klasik gitar öğrenmelidir; çünkü daha kolaydır gibi bir durum yoktur. Aslında, müzik zevkinize hangi gitar daha uygunsa, hangi gitar ile en sevdiğiniz şarkıları daha iyi çalabilecekseniz, o gitarı çalmak sizin için daha kolay olur. Nitekim sevilen işler her zaman daha hızlı ve kolay öğrenilir!

Gitar Çalmanın Faydaları Nelerdir?

Gitar çalmanın hem yetişkinler hem de çocuklar için ciddi sosyal ve fiziksel artıları bulunmaktadır. Gitar kursu İzmir olarak bu faydaları kısaca sizler için derledik. İşte şifa gibi bu müzik aletinin bazı faydaları;

 • Konsantrasyonu arttırır ve odaklanmanızı sağlar.
 • Ruhsal olarak rahatlamanıza olanak tanır ve bir nevi meditasyon görevi görür.
 • Sosyalleşmenin en eğlenceli ve kolay yolu.
 • El ve kol becerilerinin gelişimi sağlar.

Gitarın daha çok fazla faydası olsa da en iyisinin kendiniz deneyip görmek olduğunu unutmayın ve daha fazla ertelemeden hemen gitar kursu İzmir eğitimlerinden yararlanmaya başlayarak kendinize ve hobinize hemen vakit ayırmaya başlayın!

Gitar Hangi Elle Çalınır? Solaklar Gitar Çalabilir mi?

Hangi elinizi kullandığınız, gitar çalmanıza herhangi bir engel teşkil etmemektedir. Solaklar için üretilen gitarlar da bulunmaktadır. Solaklarda tel düzeninde değişiklik olur.

Gitar Nasıl Tutulur?

Gitar tutarken ve çalarken dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar aşağıdaki gibidir:

 • Oturmak için ne çok alçak ne de çok yüksek bir sandalye seçilmelidir. Seçilen sandalye kolçaksız olmalıdır.
 • Arkaya yaslanmadan tam orta kısma oturulmalıdır.
 • Otururken dik oturulmalıdır.
 • Parmaklar, işaret parmağı haricinde tellere 90 derece dik değecek şekilde basılmalıdır.

Gitar Penası Nasıl Tutulur?

Gitar penasını tutarken baş parmak ve işaret parmağı kullanılır. Aşağıda yer alan görselden daha net anlayabilirsiniz:

Gitar Çalmak İçin Parmak Uzunluğu Önemli mi?

Gitar çalmak için parmakların uzun olması gitar çalınmasını kolaylaştırmakla birlikte; parmakları kısa olan kişiler, gitar çalamaz diye bir kaide bulunmamaktadır. Parmak uzunluğuna bakılmaksızın eğitmenler tarafından verilen parmak egzersizleri zaten zamanla parmaklarınızı açacak ve gitar çalmaya daha elverişli hale getirecektir.

Gitar Çalarken Parmaklar Nasıl Olmalı?

Gitar çalarken baş parmak klavyenin arkasında olur. Avuç içi klavyeye paralel olarak bakacak şekilde tutulur ve diğer 4 parmak tellere 90 derece ile basılır.

Gitarda Parmak İsimleri Nelerdir?

Gitarda parmak isimleri, kullanılan ele göre değişiklik göstermektedir. Sol elini kullananlar için farklı, sağ elini kullananlar için farklı olmaktadır. Biz burada gitarda sağ elini kullananların parmak isimlerini sıralayacağız:

 • Sağ el baş parmağı p harfi ile adlandırılmaktadır.
 • Sağ el işaret parmağı i harfi ile adlandırılmaktadır.
 • Sağ el orta parmak m harfi ile adlandırılmaktadır.
 • Sağ el yüzük parmağı a harfi ile adlandırılmaktadır.
 • Sağ el serçe parmağı s, e, c ve x harfleri kullanılabilmektedir.

Sağ elle gitar çalanların sol el parmakları ise numaralandırılmaktadır:

 • Sol el işaret parmağı, 1 numaralı parmaktır.
 • Sol el orta parmağı, 2 numaralı parmaktır.
 • Sol el yüzük parmağı, 3 numaralı parmaktır.
 • Sol el küçük parmağı, 4 numaralı parmaktır.

Gitar İçin Hangi Tırnaklar Uzatılmalı?

Sağ el ile gitar çalanlar, sağ elindeki tırnaklarını; sol el ile gitar çalanlar sol el tırnaklarını 0.5 cm kadar uzatmalıdırlar. Kullanılmayan eldeki tırnaklar ise uzatılmamalıdır.

Bas ve Elektro Gitar Çalmak İçin Amfi Gerekir mi?

İlk çalacağınız gitar bas ya da elektro gitarsa, ilk aylarda gerekli olmayabilir. Nitekim ilk gitarı bas ya da elektro gitar olanlar, ilk 2-3 aylarını temel müzik eğitimi ve parmak egzersizleriyle geçirir. Ancak 2-3 ayın ardından amfi almaları gerekecektir.

Bas Gitar Hangi Müzik Türlerinde Kullanılır?

Bas gitarlar, daha çok rock, metal, caz, blues, punk ve R&B gibi müzik türlerinde kullanılmaktadır.

Klasik Gitar Hangi Müzik Türlerinde Kullanılır?

Klasik gitarlar, daha çok folk müzik ve flamenko gibi müzik türlerinde kullanılmaktadır.

Elektro Gitar Hangi Müzik Türlerinde Kullanılır?

Elektro gitarlar, daha çok rock, indie, metal gibi müzik türlerinde kullanılmaktadır.

Akustik Gitar Hangi Müzik Türlerinde Kullanılır?

Akustik gitarlar, daha çok rock, blues ve pop gibi müzik türlerinde kullanılmaktadır.

Gitar Bakımı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Gitar ile ilgili genel bilgiler vermemizin ardından gitar bakımı hakkında sıklıkla merak edilen konulara da değinebiliriz. Nitekim gitara başlamak isteyenlerin merak ettikleri noktalardan bazıları da gitar bakımının zor olup olmadığı, gitar bakımının masrafının ne kadar olduğu ile ilgili konulardır.

Gitar Bakımı Nasıl Yapılır?

Her müzik aletinde olduğu gibi gitar çeşitlerinde de düzenli olarak bakım yaptırılması gerekmektedir. Gitar bakımı için izlenmesi gereken başlıca adımları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Gitar tellerinin tamamı çıkartılır.
 • Gitar, uygun bezlerle tozlarından arındırılır. Bunu yaparken kaliteli mikrofiber bezler kullanmalısınız.
 • Klavyeyi silmelisiniz.
 • Kuruması için bir süre beklemelisiniz.
 • Kurumasının ardından telleri tekrar geri takmalısınız.

Gitar Telleri Ne Kadar Sürede Değiştirilmeli?

Gitar tellerinin değiştirilmesi konusunda en yaygın yanılgılardan bir tanesi, belirli bir süre zarfında düzenli olarak değiştirilmesi gerektiğidir. Nitekim tellerin değişim süresi tellerin kullanım sıklığına, kalitesine, ve bakımına göre değişiklik göstermektedir. Artık gitar tellerinizden donuk ve ölü sesler geliyor, akort eskisi kadar iyi tutmuyorsa gitar tellerinizi yavaştan değiştirmeniz iyi olacaktır.

Gitar Teli Koparsa Ne Olur?

Gitar tellerinden bir tanesinin kopması halinde, yakın zamanda teller değiştirildiyse kopan teli değiştirmek yeterli olacaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta, eklenen gitar telinin diğerleriyle aynı marka ve modelde olmasıdır. Farklı olması halinde uyumsuzluğa yol açacaktır. Bu durumda eğer halihazırdaki tellerin marka ve modelinden emin değilseniz, hepsini birden değiştirmenizde fayda olacaktır. Benzer şekilde tellerden bir tanesi kopmuşsa ve diğer tellerde uzun süredir kullanılıyorsa, tamamının değiştirilmesinde fayda olacaktır.

Gitar Ne İle Silinir?

Gitarı silerken gitarlar için geliştirilen temizlik spreyleri ile mikrofiber ya da güderi bezler kullanılmalıdır.

Gitar Nasıl Korunmalı?

Gitar bakımında gitarın nasıl korunduğu da önemlidir. Gitarınızı direkt güneşe maruz bırakmamalı; aşırı ısı değişimlerinden korumalısınız. Gitarı kullanmayı bıraktığınızda güvenli bir zemine, kılıfına ya da ayaklı bir standa yerleştirebilirsiniz. Ek olarak gitarınızın bakım ve temizliğini düzenli olarak yapmalısınız.

Gitara Yeni Başlayacak Olanların Sıkça Sorduğu Sorular

Blog yazımızın son kısmında gitara yeni başlayacak olanların meraklarını giderecek belli başlı sorulara yanıt vereceğiz. Gitara yeni başlayacakların sıklıkla sorduğu sorular ve yanıtları, aşağıdaki gibi sıralanabilir.

El Gitar Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Birçok kişi gitara başlamadan önce, uzun süre gitar çalma tutkusunun devam edip etmeyeceğinden emin olmayabilir ve bu yüzden de sıfır gitar satın almak istemeyebilir. Bu kişiler için en uygun seçeneklerden bir tanesi 2. el gitar satın almaktır. 2. el gitar satın alırken dikkat etmeniz gereken belli başlı hususları ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Satıcının güvenirliği hakkında emin olun.
 • Replika olup olmamasından emin olun. Bu konuda bilgi sahibi olanlardan yardım alabilirsiniz.
 • 2. el gitar satın almak isteyenlerin çoğunun buluştuğu ortak payda, 2. el gitarların daha ucuz olmasıdır. Bu yüzden 2. el gitar satın alırken fabrikasyon gitar türleri arasından seçim yapmanız daha mantıklı olabilir.

Gitarlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Gitarlar arasında belli başlı farklar bulunmaktadır. Bu yüzden piyasada birbirinden farklı gitar çeşitleri yer almaktadır. Akustik, klasik, bas ve elektro gitarlar arasındaki başlıca farklılık olan noktaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Klavyeler arasında farklılıklar bulunmaktadır.
 • Headstocklar arasında farklılıklar bulunmaktadır.
 • Teller arasında farklılıklar bulunmaktadır.
 • Köprüler arasında farklılıklar bulunmaktadır.

Gitar çeşitleri arasındaki bu gibi teknik farklılıklar, çıkardıkları seslerde ve kullanıldıkları müzik türlerinde de farklılıklar yaratmaktadır.

Gitar Akordu Nasıl Yapılır?

Gitar akordunu yapmanın birçok yolu bulunmaktadır. Gitar akordunu yapmak için kullanılan yöntemlerden başlıcaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Akort cihazı kullanmak
 • Tuner uygulaması kullanmak
 • Başta piyano olmak üzere halihazırda akort edilmiş diğer müzik aletlerinden yardım almak

Gitar Çalmak İçin Nota Bilmek Şart mı?

Bu konu tamamen sizin tercih edeceğiniz eğitim modellemesine bağlı bir konudur. Gitar öğrenme sürecinde tab, nota ve ezber öğretim yöntemleri kullanılmaktadır. Gitar kursu İzmir olarak bizim önerimiz hem tabı hem de notayı öğrenmeniz yönünde olacaktır. Bu şekilde hem her türlü metot ve kaynaktan yararlanabilecek hem de olası bir kursu bırakma durumunuzda daha bilinçli şekilde öğrenme sürecinizi devam ettirebileceksiniz.

 Gitarda Notaların Yerleri ve İsimleri Nelerdir?

Gitarlarda 6 adet tel bulunmaktadır. Bunlar kalından inceye doğru; Mi (E), La (A), Re (D), Sol (G), Si (B) ve Mi (E) olarak ilerlemektedir. Harflendirmelerden yola çıkarak gitarda notaların yerlerini aşağıdaki görsel üzerinden inceleyebilirsiniz.

Komşuları Rahatsız Etmeden Evde Gitar Çalmak Mümkün Mü?

Gitar kursuna başlamak isteyenlerin en çok merak ettikleri sorulardan bir tanesi de budur. Nitekim gitarda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, kurs dışında da bol bol pratik yapmanız gerekecek. Ancak bu konuda endişelenmenize gerek yok. Komşulara rahatsızlık vermeden evde gitar çalmak için birçok yol bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi amfiye kulaklık takmaktır. Kaliteli bir kulaklık kullanmanız halinde, gece yarısı bile sesin yan odalara ya da diğer katlara gitmesine engel olabilirsiniz.

Gitara Yeni Başlayanlar İçin Kolay Şarkılar Nelerdir?

Gitara yeni başlayanlar bir anca önce en sevdiği şarkıları çalmaya başlamak isterler. Ancak bu şarkılar genelde çalması zor ve zaman alan şarkılar olduğundan, görece kolay şarkılardan başlanmak istenir. Nitekim normalde dinlenilmeyen ancak kolay olan bir şarkıyı çalmak bile, yeni başlayan için oldukça zevk vericidir. Bu doğrultuda gitara yeni başlayan için başlıca kolay şarkılar arasında yollarda bulurum seni, hayat bayram olsa, yıldızların altında, ela gözlüm gibi şarkıları sayabiliriz.

Gitar Almadan Kursa Kayıt Olsam Kendimi Geliştirebilir miyim?

Gitar tutkumun uzun süreceğinden emin olmak istiyorum ve bu yüzden ilk aşamada gitar satın almak istemiyorum diyorsanız, çözümü var. Bir süre Yüzde Yüz Sanat’ın size vereceği gitar ile kurslara katılabilir, etüt sınıflarımızda ders saatleri dışında boş vakitlerinizde gitar la pratik yapabilirsiniz. Bu şekilde belli bir süre ilerleme kaydetmeniz mümkündür. Bununla birlikte uzun vadede düşündüğümüzde ilerleyen zamanlarda evde de çalışmak için gitar almanız daha iyi olacaktır.

İzmir gitar kursu arayışında olanlar için Yüzde Yüz Sanat olarak hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca gitar çalmak isteyenlerin sıklıkla sorduğu sorulara yanıt vermeye gayret ettik. Konu ile ilgili herhangi bir sorunuz olması halinde web sitemizin diğer sayfalarını ziyaret edebilir ya da bizlerle 0530 290 14 71 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz. İzmir’de gitar kursumuz ile ilgili bilgi almak için de aynı numara üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Yüzde yüz sanat gitar öğrenmek isteyenler için en doğru tercih. Tüm hocalarıma yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu