Blog

Solakların Gitar Çalması Zor mudur?

Solaklarda gitar çalmak işleminin zor olduğu düşünülse de, doğru değildir. Enstrümanlar içerisinde en çok tercih edilenlerden biri olan gitar, tüm müzik türlerine uyum sağlayışı ile bilinmektedir.

Bu anlamda farklı müzik türlerine ilgi duyan pek çok insan, gitar öğrenme konusunda ortak noktada buluşur. Gitar çalmak solak ya da sağlak herkes tarafından yapılabilecek bir eylemdir. Bir müzik aleti çalarken, beynin her noktası aynı anda çalışacağından bir sorun yaşanması olanaksızdır.

Solaklar Sağ Gitar Çalabilir mi?

Solaklarda gitar çalmak zor mudur, hemen açıklayalım. Solaklarda sağ ya da sol gitar enstrümanını çalabileceklerdir. Gitar çalmak konusunda sağlak ya da solak olmak bir avantaj veya dezavantaj oluşturmayacaktır. Bir kişinin sağ eline ya da sol eline aynı oranda hareket kazandırabilmesi elbette mümkündür.

Kişilerin sağlak ya da solak olması hareket kabiliyeti konusunda ortaya çıkmaktadır. Sağ elini fazla çalıştıranlar sağlak, sol elini fazla çalıştıranlar ise solak olacaktır. Gitar çalmak isteyen kişiler elini eğiterek, sol ya da sağ gitarı çalma profesyonelliği gösterebileceklerdir. Aksine solak olup sağlak gitar çalma başarısı gösteren kişilerde sağ el koordinasyonları hızlı bir şekilde gelişim gösterebilecektir.

Solak bir kişi sağ eline bu hareket ivmesini kazandıramadığı takdirde de, sağ gitar kullanmaya devam edebilecektir. Özellikle elinizde sağ klasik gitar bulunuyorsa ve sağ elini kullanmak mümkün olmuyorsa bu durumda tellerin yerleri değiştirilebilir.

Tellerin yerinin tam tersi konumlandırılması ile birlikte sağ gitar, solak kişiler tarafından kullanılabilir bir hale getirilebilecektir. Ancak bu işlem profesyonel olmayı gerektirdiğinden, enstrümanlar konusunda uzmanlık düzeyinde bilgisi bulunan kişilere başvurulmalıdır.

Solak Gitar Farkı Nedir?

Solaklarda gitar çalmak konusunda problem yaşamamak adına solak gitar tasarımlarına yer verilmiştir. Solak gitarların sağlak gitarlardan farkı, gövde klavye ve tellerin yerinde oluşan farklılıklardır.

Bu parçaların yeri farklı olduğundan sol elini aktif olarak kullananlar, solak gitar sayesinde gitar çalma konusunda uzmanlaşabileceklerdir. Solaklara tutuş kolaylığı sunan solak gitarlar, sağ elini kullanma konusunda problem yaşayan kişiler için ideal olacaktır.

Solak gitar modellerinden sağlak gitardan farkı yalnızca budur. Bunun dışında akordiyon, tel uzunluğu ve aralıkları arasında herhangi farklılık bulunmaktadır. El kullanım durumuna göre sağlak ya da solak gitar türünü tercih edebilirsiniz.

Solak Gitar Fiyatları Nedir?

Solak gitar fiyatları sağlak gitar fiyatları ile benzerlik göstermektedir. Klasik gitarda fiyat bilgisi gitarın ve gitarın parçalarının malzeme içeriğine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Gitarın gövde kısmında kullanılan malzeme kalitesi arttıkça fiyat içeriği de artış gösterecektir.

Bunun yanı sıra tel ve diğer parçalarının kalitesi arttıkça fiyat artışı kaçınılmazdır. Döviz kuruna göre şekillenen gitar fiyatlarının yüksek meblağlarda olmasının ana sebebi budur. Solaklarda gitar çalmak isteyen kişilerin orta segmentte bir solak gitar marka ve modeli tercih etmesi yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu