Blog

Absolut Kulak Nedir? Mutlak Kulak Nasıl Anlaşılır?

Doğuştan gelen bir yetenek olan absolut kulak beynin sesi algılamasıdır. Burada kulak değil beyin direk sesi algılamaktadır. Absolut kulak yeteneğinde, seslerin birbiri ile uyumu direk beyinde algılanır. Senfoni dinletisinde enstrümanlar da çıkan uyumsuzluklar, absolut kulak yeteneğine sahip kişileri hemen etkilemektedir. Bu durum onları rahatsız edebilmektedir. Araştırmalar sonucunda absolut kulağına sahip kişiler hassasiyetten dolayı sanatsal çalışmalar yapmakta zorlanırlar. Absolut kulağına sahip kişilerin elinden kusursuz çalışmalar ve ezgiler çıkmaktadır. Birbirlerine en uygun sesleri bütünleştirirler.

Günlük hayatta absolut kulağı yeteneğine sahip kişiler için bu durum avantajdan çok dezavantaj olmaktadır. Sürekli seslerin beyinde yankılanması bir süre sonra ciddi rahatsızlıklar oluşturur. Örneğin çamaşır makinesinin çalışırken çıkardığı seslerin notaları algılamak ve söylemek bir süre sonra yorucu olmaktadır.

Geliştirilebilir yapıda olan absolut kulak yeteneği, gerekli eğitimler ile hassasiyet kazanabilmektedir. Absolut kulak yeteneğinde tek bir nota duyulduğunda diğer bir notaya gerek kalmadan tanımak yeteneğidir. Bu yeteneğe sahip kişiler, hiç nota bilgisi olmadan doğuştan gelen yetenekler ile müzik eserleri üretebilmektedir. Bu yeteneğin doğuştan gelmesi ile küçük yaşlarda fark edilebilir. Üretici olarak absolut kulağa sahip olmak iyi bir durumken dinleyici olarak bu kulak oldukça rahatsız edebilmektedir. Böylelikle absolut kulak nedir dendiğinde seslerin sadece kulakla değil beyinle de algılanması diyebiliriz.

Absolut Kulak Nedir?

Absolut kulakta kişi müziksel sesleri tanır ve bu sesleri çalgı aleti yolu ile dışarıya vermektedir. Ayrıca bir notayı diğer notaya ihtiyaç duymadan tanır ve bunu esere yansıtır. Burada duyduğu bir müzik tonunu hemen tanımlayabilir. Bu sebeple absolut kulak yeteneğine sahip kişiler, müzikle uğraşmayı tercih ederler. Bu yetenek, müzisyenler için oldukça avantajlı bir durum olmaktadır.

Doğuştan gelen absolut kulak belirtileri küçük yaşlarda fark edilmektedir. Müzik kulağından bazı farkları bulunmaktadır. Müzik kulağı eğitimle daha sonradan geliştirilebilmektedir. Absolut kulak ise doğuştan gelen yetenektir. Ayrıca daha sonraki deneyimlerden etkilenmemektedir. Araştırmalara göre absolut kulak, aileden kalıtsal olarak geçmektedir. Diğer aile üyelerinde de olma olasılığı muhtemeldir. Bu yeteneğe sahip olan kişiler doğada bulunan sesleri birbirleriyle karşılaştırmaktadır. Böylelikle yeni melodi ve eser üretiminde kolaylıkla bulunuyorlar. Ayrıca bir parça içerisinde birbiriyle uyumsuz sesleri hemen fark edebilirler. Günlük hayatta her ne kadar rahatsız edici bir durum olsa da müzikal anlamda absolut kulak yeteneğinin birçok getirisi mevcuttur.

Absolut Kulak Yeteneği Nasıl Anlaşılır?

Herkes tarafından absolut kulak nasıl anlaşılır, kaç yaşında kendini gösterir gibi durumlar merak edilmektedir. Bu yetenek küçük yaşlarda duyulan bir şarkıyı arkadan aynı melodi ile tekrar etmesiyle anlaşılabilmektedir. Bazı çocuklarda da çalan bir enstrümandan çıkan tonu, ağzıyla tekrar çıkarması onun absolut kulak yeteneğinin olduğunu gösterir. Uzmanların araştırmalarına göre sağ kulak konuşmayı, sol kulakta müziği daha iyi algılamaktadır.

Her iki kulak birbirinden bağımsız sesi farklı ölçüde algılamaktadır. Absolut kulak yeteneği duyulan bir sesi beyinde depolamakta ve unutmamaktadır. Müzik kulağı gibi sonradan geliştirilen bir yapısı yoktur. Doğuştan gelir ve genetik olduğu düşünülür. Doğuştan gelmesi ile herhangi bir eğitimle oluşturulmaz. Sadece ses egzersizleri ile yeteneğin üzerine gidilebilir. Absolut kulak yeteneğine sahip kişilerin daha kolay enstrüman çaldıkları gözlemlenmiştir. Bu kişiler müthiş bir ses karşılaştırması yapabilir ve birbiriyle en uyumlu ses tonlarını eşleştirebilirler. Tek bir notayı başka nota referansına ihtiyaç duymadan tanımlamak sadece doğuştan gelebilen bir yetenekle mümkündür. Hiç eğitim dahi almadan nota bilgisi seslerin beyinde yankısı ile elde edilir.

Dünya üzerinde birçok kişide bulunabilen absolut müzik kulağı erken yaşta fark edildiğinde bu kişiler, başarılı işlerde bulunulur. Normal insanlara göre daha kolay çalgı aletlerini çalabilirler; eşsiz eserler ortaya koyabilirler. Küçük yaşta duyulanı sesle tekrar etmek daha ileri yaşlarda duyulanı enstrümanla tekrar etmek şekline dönüşür.

Absolut Müzik Kulağına Sahip Sanatçılar

İlk başlarda tekrar ile ortaya çıkan absolut kulak yeteneği daha sonraları yeni üretimlerin oluşmasını sağlamaktadır. Bu yetenek sayesinde gürültü ve melodi birbirinden keskin bir şekilde ayırt edilebiliyor. Küçük yaşlarda fark edilmesi ile üzerine gidilerek kişiye bir meslek getirisi bile olabilir. Dünya üzerinde doğuştan absolut müzik kulağına sahip sanatçı bulunmaktadır.

Absolut müzik kulağına sahip sanatçılar bu yeteneklerini Allah vergisi olarak tanımlarlar. Dünyaca ünlü olan Mozart, Beethoven, Chopin ve Handel gibi isimler bu yeteneğe doğuştan sahip olan müzisyenlerdir. Ürettikleri eserler birbirinden farklı ve eşi olmayan üretimlerdir. Kendilerini giderek geliştirmiş ve sanat dünyasına yön veren eserleri oluşturmuşlardır. Müzikal açıdan yetenekli olmalarının yanında beyinsel fonksiyonlarının çoğunluğunu kullanmaktadırlar. Üstün müzikal yeteneklerinden dolayı dahi olarak nitelendirirler. Bu sanatçılar, çalınan parçada kimsenin fark edemediği hataları bulup tespit etmektedirler. Duydukları herhangi bir notanın parça içerisinde tiz veya pes olarak kullanılmasına hemen karar vermektedirler. Zaten mevcut olan yeteneklerine birde eğitim eklenerek alanlarında gelebilecekleri en üst noktaya gelmektedirler.

Absolut müzik kulağına sahip kişiler yeteneklerini fark ettiklerin de bir takım çalışmalar içerisine girmişlerdir. Çoğunluğu beste üreticisi olan bu kişiler, yaşamları boyunca sürekli eser oluşturmaktadırlar. Sadece müzikal alanlarda değil günlük yaşamda ve doğa ortamında da oluşan sesleri kolaylıkla ayırt ederler. Böylelikle absolut müzik kulağı nedir dendiğinde doğuştan gelen ve sesleri kolaylıkla ayırt eden bir yetenektir diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu