Blog

Piyano Çeşitleri Nelerdir? Kaç Çeşit Piyano Vardır?

Piyano, en güzel çalgı aletlerinden birisidir. Günümüzde piyano çalan ya da bunun için eğitim alan bir sürü insan var. Birçok çeşidi de olan piyano, büyük orkestralarda yer aldığı gibi solo şekilde çalınabilen bir müzik aletidir.

Piyano ilk olarak İtalya’da ortaya çıkmıştır. İlk çıktığı dönem ise 1700’lü yıllar olarak bilinmektedir. Zaman içinde gelişerek günümüzdeki şeklini almıştır. Bu nedenle günümüzde birçok farklı piyano çeşitleri yer almakta ve kullanılmaktadır. Piyanoların çeşitleri kullanım şekline göre farklı türlere sahiptir. Her birisinin kullanım alanı ise diğerinden farklıdır.

Piyano Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Piyano türleri oldukça fazladır. Bunların hepsi piyanonun kullanım şekline göre değişkenlik göstermektedir. İşlevine göre piyano türleri 6 ana bölüme ayrılmıştır. Bunlar arasında şunlar yer almaktadır:

 • İşlevine göre ilk piyano türü, duvar piyanosu olarak adlandırılır. Diğer adıyla konsol piyano olarak anılır. Tel ve mekanizma düzeni bu piyanoda dikey şekilde kullanılır. Evde çok rahat bir kullanımı olduğu için dar alanlarda da rahatlıkla kullanılabildiği için tercih edilir.
 • Diğer piyano türü ise elektronik piyanodur. Diğer adı ise dijital piyanodur. Günümüzde en çok satılan piyano türüdür. Kullanımı çok kolaydır ve sesleri kaydetme özelliği vardır. Otomatik olarak akortlanabilir özelliğe sahiptir.
 • Diğer piyano türü olarak karşımıza kuyruklu piyano modeli çıkmaktadır. Tel ve mekanizma düzeni bu tarz piyanolarda, yatay şekilde konumlandırılmıştır. Büyük bir piyano olduğu için genellikler konserlerde tercih edilir. Eve pek uygun değildir. Profesyonel piyano çalacak kişiler için ideal bir üründür.
 • Pnörmatik piyano türü de işlevine göre piyano türlerinden birisidir. Burada hava basıncı kullanımı ile piyano çalınır.
 • Diğer piyano türü de mekanik piyano modelidir. 1800’lü yılların sonunda Amerika’da keşfedilmiş bir piyano modelidir. Otomatik piyano tipi de olarak anılır.
 • İşlevine göre piyano çeşitlerinden diğeri ise prepared yani hazırlanmış piyano modelidir. Bu piyano John Cage tarafından 1900’lü yılların ortasında keşfedilmiştir. Piyanodan farklı tonda tınılar elde edilmesi mümkündür.

Piyanolar işlevine göre olmasının yanı sıra mekanik yerleşimine göre de kendi içinde gruplara ayrılmaktadır. Bunlar dikey ve yatay piyano çeşitleridir.

Dikey piyano türleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • En küçük piyano çeşitlerinden birisi spinet piyano modelidir. Çok tercih edilir ve her ortama uygundur.
 • Dikey piyano türleri arasında yer alan diğer model ise konsol piyano türüdür. Elektrikli bir ürün değildir ve duvar piyanosu modelidir.
 • Stüdyo piyano çeşidi ise genellikle kayıt esnasında kullanılır.
 • Dik piyano, yavaş yavaş daha az kullanılmaya başlayan bir model olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yatay olarak üretilmiş olan piyano çeşitleri arasında ise şunlar yer almaktadır:

 • Petite Grand isimli piyano modeli en küçük yatak piyano çeşididir.
 • Baby Grand ise estetik bir görünüme sahiptir ve oldukça uygun bir fiyata sahiptir.
 • Medium Grand orta büyüklüğe sahip bir piyano modelidir.
 • Parlor Grand büyük boyutlara sahiptir.
 • Concert Grand ise konserlerde kullanılır ve profesyonel kullanımlar için uygundur.

Kuyruklu piyano çeşitleri de yatay piyano çeşitleri arasında yer alır. Birçok farklı modeli, tasarımı ve markası bulunur. Şık görünümü ile dikkat çekici ürünlerden birisidir.

Başlangıç’tan İleri Seviye’ye Kadar Piyano Modelleri

Piyanoların birçok farklı modeli bulunur. Her birisi farklı seviye tiplerine göre hazırlanmıştır. Kişilerin başlangıç aşamasında daha farklı piyano türleri tercih etmesi, ilerleyen seviyelerde ise profesyonel piyano türlerine geçiş yapması önemli konulardan birisidir.

Piyano çalmaya yeni başlayan birisi iseniz dijital piyano seçimi çok daha uygun olacaktır. Başlangıç piyano seçimi için elektronik olanlar da iyi bir seçimdir. Bu modellerin fiyatı diğer piyano modellerine göre çok daha uygundur. Aynı zamanda büyüklük olarak da evlere uygundur. Bu piyanolar kendi kendine akortlanabilir özelliğe sahip olduğu için başlangıç aşamasında sizi zorlamaz; daha kolay bir şekilde öğrenmenize olanak sağlar.

Sonrasında ise akustik piyano seçimi uygun olacaktır. Bu noktada akustik duvar piyanosu ya da akustik kuyruklu piyano ile daha ileri seviyeler için uygun bir seçim yapma şansı elde edebilirsiniz. Akustik piyano daha gerçekçi bir his vereceği için doğru sesi almanıza yardımcı olacaktır.

Profesyonel anlamda piyano çalmaya başladığınız anda ise kuyruklu piyano modelleri arasında bir seçim yapmanız uygun olacaktır. Bu ürünler daha çok konserlerde tercih edilen bir modeldir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu