Blog

Çello Nedir? Kısaca Çello Nereden Geliyor?

Birçok orkestrada karşımıza çıkan müzik aletlerinden birisi olarak çello nedir sorusu sıklıkla karşımıza çıkan sorulardan birisidir. Yaylı müzik aletlerinden birisi olan çello kemana benzese de çok daha büyüktür ve oturarak çalınan bir müzik aletidir.

Viyolonselin kısaltması anlamına gelen çello kelime anlamı nedir sorusunun cevabı da İtalyanca kökenli olduğu şeklinde cevaplandırabilir.

Çello Nedir? Çello Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çello anlamı nedir sorusu sıklıkla karşımıza çıkan bir sorudur.  Çok eski tarihlerden beri kullanılan bu telli çalgı aletinin 1400’lü yıllardaki atasının ismi ise Viola De Gamba’dır. 7 teli olan çalgı aleti, zaman içinde bugünkü 4 telli halini almıştır.

Çello 16. yy’da Fransa’da ortaya çıkan bir çalgı aletidir. Çello ne demek baktığımızda viyolonselin küçüğü olarak adlandırılmaktadır. Birçok özelliği vardır ve orkestralarda sıklıkla yer alan bir telli çalgı aletidir.

Çello’nun Özellikleri Nelerdir?

Çello birçok özelliği ile öne çıkan çalgı aletlerinden birisidir. Çello’nun 4 teli vardır. Bunların isimleri kalından inceye doğru La (A), Re (D), Sol (G) ve Do (C) olarak adlandırılmaktadır. Teller kulak adı verilen aparat kullanımı ile gerilir. Enstrüman kolayca akord edilir ve kullanıma hazır hale gelir. İngilizcede çello nedir sorusunun cevabı olarak ise kontrbas kelimesini söylemek doğru bir cevap olacaktır.

Çello İle Viyolonsel Aynı Mı?

Çello ile ilgili en merak edilen sorulardan birisi ise çello ile viyolonselin aynı şey olup olmadığıdır. Viyolonsel ile çello ikisi de aynı grup yaylı ve telli çalgılar arasında yer alır. Viyolonselin dört teli vardır ve tenor ses tonuna sahiptir. Viyolonsel ile çello farklı çalgı aletleri değildir. İkisi de perdesiz müzik aletleridir. Çello viyolonsele göre daha küçük bir çalgı aletidir. Müzik aleti çello nedir sorusu için birbiri ile aynı çalgı aletleri demek uygun olacaktır.

Viyolonsel Hangi Dile Ait?

Karşımıza çıkan sorulardan birisi de viyolonsel nedir sorusudur. Yaylı çalgılar arasında en mistik tona sahip olan viyolonsel 4 telli bir çalgı aletidir ve tenor ses çıkmasına yardımcı olur. Büyük orkestralarda sıklıkla yer verilir.

Viyolonsel çello nedir kısaca baktığımızda İtalyanca kelime anlamının Violoncello olduğunu söylemek mümkündür. Çello ile aynı çalgı aletini ifade eder. Aralarındaki tek fark boyuttur. Viyolonsel ise genelde çelloya göre daha büyük bir alettir ve oturarak çalınması gereken bir çalgı aletidir.

Birçok sesi kolay biçimde çıkarır. Belli bir eğitim sonucunda bu çalgı aletlerini kolayca çalmak mümkündür. Bunun için iyi birer viyolonsel alınması önemli bir konudur. Bu konuda gerekirse profesyonel bir yardım alınması daha doğru bir tercih olacaktır.

Çello Çalan Kişiye Ne Denir?

Çello çalan birçok kişi bulunur. Bu kişiler ise Çellist olarak adlandırılır. Hem kadınlar hem de erkekler çellist olabilirler.

Diğer soru ise çello anahtarı nedir sorusudur. Bunlar sol ve do anahtarı olarak da adlandırılan nota isimleridir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu