Blog

Yeni Başlayanlar için Klasik Gitar Önerileri

Enstrüman denince ilk akla gelenlerden birisi elbette klasik gitar olmaktadır. Klasik gitarlar, hemen her türlü müziğe kolayca uyum sağlar ve kullanımı rahat olan çalgı aleti çeşitleridir. Müziğe yeni başlayan birçok kişi öncelikle klasik gitar çeşitleri ile öğrenmektedir.

Yeni başlayanlat için klasik gitar öğrenmek oldukça heyecanlı bir iştir. Klasik gitar modelleri her yaş grubuna hitap eder. Klasik gitar çeşidi Flamenko, klasik müzik ve İspanyol müzikleri için en ideal gitar türüdür. Naylon tellere sahip olan klasik gitar modeli özelikle küçük yaşta gitar öğrenmek isteyen çocuklar için de idealdir.  Klasik gitar ile her türlü ortamda müzik yaparak sanatınızı sergileyebilirsiniz. Eğlenceli anlar geçirmek için ve yeni başlayanlar için klasik gitar en iyi seçimdir. Yeni başlayanlar için gitar seçimi oldukça önemlidir. Bu yüzden klasik gitar satın alırken şunlara mutlaka dikkat etmesiniz:

 • Gitarın telleri, klavye kısmına yakın olmalıdır.
 • Gitarın sapı, yamuk veya dönmüş olmamalıdır.
 • Gitarın perde demirleri tek tek kontrol edilmelidir. Orada sorun varsa, gitardan cızırtılı sesler gelir.
 • Her yaşa göre farklı gitar çeşitleri bulunur. Gitarın klavye şekli sizin boyunuza uygun olmalıdır.
 • Gitarın sap kısmıyla gövde kısmında ayrıklık olmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Gitar klavyesinin şekli size uygun olmalıdır. Çalmayı ve öğrenmesini kolaylaştıracak bir gitar almalısınız.
 • Gitara doğrudan bakılınca çizik, kırık gibi bozukluklar olmamalıdır.
 • Gitarın sap kısmı kalkık olmamalıdır.

Klasik gitar için şu boyutlar idealdir:

 • 2-5 yaş arası için gitarın boyu 75-100 cm arası olmalıdır.
 • 5-8 yaş arası için 100-125 cm yükseklik idealdir.
 • 8-12 yaş arası için 125-165 cm olmalıdır.
 • 12 yaş ve sorası için ise klasik gitar yüksekliği, 165 cm olmalıdır.

Bunlarla birlikte tam boyutlu klasik gitarların boynu diğer gitar modellerine göre daha geniştir. Bunun için elleriniz küçük ise Mide marka ince boyunlu gitar modellerini tercih edebilirsiniz.

Başlangıç için seçilen gitarın yapıldığı materyal ve kalitesi müzik kalitesine etki eden bir durumdur. Yeni başlayanlar için gitar modelleri seçimi, öğrenmeyi kolaylaştırması açısından da önemlidir. Yeni başlayanlar için klasik gitar modelini bulmak kolay olmasa da müzik otoritelerinin tavsiyeleri doğrultusunda birkaç öneri vermek mümkündür. Yeni başlayanlar klasik gitar seçerken genelde daha düşük bütçe ayırarak bu işe koyulurlar. Bu yazımızda sizler için yeni başlayanlara yönelik en iyi klasik gitarları araştırdık.

Yeni Başlayanlar için En İyi Gitar Modelleri

Yeni başlayanlar için birçok düşük bütçe ile alınabilecek klasik gitar modelleri mevcuttur. Bunların ses yalıtımları ve kalitesi birbirine çok benzerdir. Klasik gitarları birbirinden ayıran kullanım rahatlığı ve konforudur.

Ohri BLS

Ohri markasının üretimi olan Ohri BLS klasik gitarı, farklı tasarımıyla öne çıkmaktadır. Birçok gitar eğitilmeni yeni başlayan için bu gitarı tavsiye etmektedir. Klasik görünümlü Ohri BLS klasik gitarı, oldukça hesaplı bir fiyata sahip. Nato maunundan üretilmiş olan gövde ve gül ağacından yapılmış klavye sahip olan bu enfes gitar ile müzik öğrenmeye başlamak idealdir.  Klasik gitar öğrenmeye yeni başlıyorsanız bu model ile başlayabilirsiniz.

Cadenza NC239

Ihlamur ağacı gövdeye sahip olan bu gitar, müthiş bir fiyat performans enstrümanı. Akçaağaçtan yapılmış olan sapa ve gül ağacından yapılmış olan klavyeye sahiptir. Bu klasik ucuz gitar modelleri gitar öğretmenleri tarafından da sıklıkla önerilir. Kaliteli bir işçiliğe sahip olan bu enstrüman ile yeni başlayanlar için klasik gitar öğrenmek daha kolaydır. Kesik gitar görünümü ve altın renkte tonları ile oldukça şık bir görüntüye sahip olan bu gitar modeli, yeni başlayanlar için idealdir.

Manuel Raymond MRC70GY

Vernikli ahşap görüntüsü ile çok şık bir modele sahip olan bu gitar modeli, tam olarak bir fiyat performans ürünü. Gövdesinde maun ağacı kullanılan bu modelin sapında ise akçaağaç tercih edilmiş.

Madrid MCG-12

Gitarını sürekli akort etmekten sıkılanlar için oldukça kullanışlı bir gitar modelidir. Trust-rod demirine sahip olduğu için akort ayarını uzun süre koruyor. İspanyol gitarı görüntüsüne sahip olan bu şık gitar modeli ayrıca her zevke hitap neden farklı renklere de sahiptir. Fiyatına göre oldukça kararlı tonlara sahip olan bu gitar modelinin gövdesi maun ağacından yapılmış olup, sapı akçaağaçtan ve klavyesi de gül ağacından yapılmıştır.

Valencia VC204

Gövde kısmı maun ağacından, sap kısmı ise Japon kiraz ağacından yapılmış olan bu gitar modeli, kaliteli ve tok tonlara sahiptir. Yarı karartılmış görüntüsü ile de gayet şık ve permim bir model. Çok sağlam yapıya sahip olan burguları ile akort ayarını uzun süre koruyor. Bu gitar modeli ile müzik yolculuğunuzun her anında size yol arkadaşı olabilir, tınıları ile zevkli bir müzik yolculuğunda eşlik edebilir. Valencia VC204 gitar modeli, hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için sıklıkla tercih edilen bir gitar modelidir.

Barcelona Lc 3900

Hem ritmik olarak hem de kolay melodi çalma açısından tercih edilebilir bir gitar modelidir. Gövdesi ıhlamur ağacından yapılmış olan bu modelin sapı ise akçaağaçtan imal edilmiştir. Cutaway tipi gövdesi ile gitarın daha tiz notalarını çıkarmada büyük kolaylık sağlıyor. Bu nedenle çok farklı müzik türlerinin bile çalımında kolaylık sağlıyor. Bu gitar modeli ayrıca müthiş bir fiyat performans ürünü. Klasik gitar yolculuğunuza yeni başlıyorsanız bu gitar modeli harika bir yol arkadaşı olabilir.

Midex Lea CG-39BK

Yeni başlayanlar için harika bir gitar modeli olan Midex Lea CG-39BK çıkardığı tınılar ile müzik yolcuğunuzda size eşlik edebilir ve öğrenme sürecinizi daha keyfili hale getirebilir. Bu modelin arka kapağı ıhlamur ağacından ön kapağı ise ladin ağacından imal edilmiştir. Tamamıyla yeni başlayanlar için özel olarak üretilmiş olan bu model set halinde satılmaktadır. Set içerisinde kılıf, tuner, pena, metod kitabı, klasik gitar standı bulunuyor.

Cremonia AC821R

Uygun fiyatlı bir klasik gitar modelidir. Hem yeni başladığınızda hem de profesyonelleştiğinizde bu modeli rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ön ve arka kapaklarında Linden ağacı kullanılmıştır. Sağlam ve akort kaçırmayan bir yapıya sahiptir. İspanyol gitar görümüyle oldukça estetik bir görüntüye sahip olan bu modeli müzik yolculuğunuzda çok uzun süreler kullanabilirsiniz.

Toledo LC-3900BK 4/4 Klasik Gitar

Klasik gitar olan – Toledo LC-3900BK 4/4 Klasik Gitar öğrenme sürecini kolaylaştırır ve başlangıç seviye için oldukça yeterli bir gitardır. Toledo gitar ile evde pratik yaparken isterseniz parmaklarınızı isterseniz pena kullanabilirsiniz. Gerek kolay kullanımı gerekse çıkardığı doğru sesler ile yeni başlayanlar için en iyi gitar modellerinden biridir.

Fiyat performans olarak da müzik eğitmenleri tarafından sıklıkla tavsiye edilen bir gitar türüdür. Truss rot sistemine sahip olduğu için akort ayarı kolay kolay bozulmaz. Klavye ve köprü kısmı gül ağacından yapılmıştır. Üst kısmı ise ıhlamur ağacından yapılmıştır. Gitarın birçok farklı renk seçeneği mevcuttur. Müzik yolcuğunuza yeni başladıysanız bu gitar sizin için mükemmel bir yol arkadaşı olabilir.

Yamama C-40

Oldukça düşük bütçe ile yeni başlayanlar, bu gitar modeline sahip olabilir. Kaliteli ve çalması kolay olan Yamama C-40 gitar modeli, Yamama markasının en çok tercih edilen modelidir. Birçok gitar öğreticisi de yeni başlayanlar için bu modeli önermektedir.

Fende Esc105 Educational Series

Özellikle ürettiği elektrogitarlarıyla tanınan bu marka, klasik gitarda da sıklıkla tercih edilmektedir. Normal klasik gitarlara göre daha ince bir klavyeye sahip olan bu model yeni başlayanlar için ideal bir modeldir. Kullanımı ve çalması kolaydır. Öğrenme sürecini kolaylaştırır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu