Blog

Alto Flüt Nedir? Alto Flüt Tarihçesi

Üflemeli çalgı ailesi olan müzik aletleri arasında alto flüt yer almaktadır. Birçok özelliğe sahip olmasıyla öne çıkan bu flüt türü birçok müzik türünde kullanılır. Eski bir tarihi olan alto flütün yapımında ise çok özel maddeler kullanılmıştır.

Özel bir hocadan eğitim alarak ya da özel müzik kurslarına giderek sizler de alto flüt çalmayı öğrenebilirsiniz. Bu sayede hayatınızda güzel bir değişiklik yapabilirsiniz.

Alto Flüt Nedir?

Müzikle ve flütlerle ilgilenen çoğu kişinin merak ettiği sorulardan birisi alto flüt nedir sorusudur. Bu flüt türünün boyu normal flüte göre daha uzundur. Boru kısmı ise normal flütlere göre daha geniştir. Ses genişliği, mekanizması ve çalınma teknikleri ise normal flüt ile aynı özelliklere sahiptir.

Alto flütlerin diğer flütlerden tek farkı aktarımlı bir çalgı türü olmasıdır. Yani yazılan sesler ile çalınan sesler birbirinden farklı tonlara sahiptir. Yazılan ses tam dörtlüdür ve ses kalından duyulur. Örnek vermek gerekirse notada Do yazıyorsa çalınan ve duyulan ses Sol sesidir.

Alto flütlerin ses rengi normal flütlere göre daha olgun ve yuvarlaktır. Bazı orkestralarda bulunmayabilir. Sol anahtarının kullanımı ile notalar oluşturulur.

Alto Flüt Nasıl Çalınır?

Alto flütün çalınması normal bir flüt ile aynıdır. 3 parçası bulunur. Baş kısmında üflemek için bir delik bulunur ve bu kısım ile alet çalınır. Kuyruk ve gövde kısmında ise delikler bulunur. Bunlara perde adı verilir. Bunların el ile üstü kapatılarak sesler çıkartılır. Dilsiz bir kullanım söz konusudur. Çalınması kolay görünse de güçlü bir nefes gerektirir. Bunun için ise mutlaka eğitim alınması gerekir.

Alto Flüt Nasıl Ortaya Çıktı? Alto Flüt Tarihçesi

Alto flüt tarihçesi ile öne çıkan flütlerden birisidir. Geçmişi eskilere dayanır. 16.yy dönemlerinde ortaya çıkmıştır. İlk çıktığı dönemlerde bandolarda çalınan bir tür müzik aletleridir. Zamanla orkestralarda da çalınmaya başlamıştır.

19.yy’dan itibaren ise günümüzdeki modern alto flüt halini almış aletler ortaya çıkmıştır ve modern flüt oluşmuştur.

Alto Flüt Neyden Yapılır?

Flütler ilk çıktığı dönemlerde genellikle Abanoz ağacından elde edilerek üretilmiştir. Zaman içinde ağacın yerini gümüş, nikel ve altın almıştır. Günümüzde hala ağaçtan yapılmış flütler olsa da bunlar çok sık kullanılmaz. En çok kullanılan materyal türleri arasında ise ilk sırada gümüş yer alır. Alto blok flüt tasarımı ile ilgi çeken müzik aletlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Alto Flüt Ne Tür Müziklerde Kullanılır?

Alto flüt ve diğer flüt türlerinin tamamı en çok klasik müzik türlerinde kullanılır. Alto flüt bazı orkestralarda yer alırken bazılarında hiç yer almaz. Günümüzün modern sanatçıları arasında yer alan Maurice Ravel ve İgor Stravinski gibi isimler eserlerinde alto flütü hiç kullanmamıştır. Pop, klasik, jaz, elektro gibi birçok farklı türde flütleri görmek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu