Blog

Bateri Çalmak Zor Mu? Bateri Nasıl Çalınır?

Müzik enstrümanlarına ilgisi olan çoğu kişi ‘Nasıl bateri çalarım?’ sorusunun cevabını araştırmaktadır. Bir şarkının en temel çalgı aletlerinden biri olan bateri, etkileyici vurgulu seslere sahiptir. Müzikseverler baterinin sololarına, ataklarına bayılır. Bu nedenle bu müzik aletini çalmak ister. Bazı kişiler ise bateri çalmaya merakları olsa da öğrenmekten korkarlar. Aslında her alanda olduğu gibi bateri de çalıştıkça öğrenilen bir enstrümandır. Bu yazımızda bateriyi öğrenirken ilginizi çekecek konulara değindik.

Bateri Çalmayı Ne Kadar Zamanda Öğrenebilirim?

Günümüzde bateri derslerini almak kolaylaşmıştır. Müzik alanında verilen kurslarda yaygın olarak bateri dersleri verilmektedir. Ayrıca isterseniz online olarak bateri dersleri alabilirsiniz. Öncelikle baterinin başına oturduğunuzda sakin olmalısınız. Korkmadan ve pes etmeden ilerlemelisiniz.

Her yeni öğrenilen şey de zorlanma yaşamak normaldir. Başlarda bateri çalmaya çalışırken zorlanmanız kaçınılmaz olacaktır. Ama çok kısa sürede bu müzik aletine alışacaksanız. Baterinin genel hatlarını ve tekniğini öğrenmek için belli bir süre geçecektir. Bateri çalmak için süre 3 ay gibi bir dönemi kapsayacaktır. Bateri çalmayı öğrenmek tamamen sizin özveri ve çalışma şeklinize bağlıdır. Eğer sıkı çalışıp sabırlı olursanız en kısa sürede bateri çalmayı öğrenirsiniz.

Bateri Çalmak İçin Gerekenler

Bateri çalmakla ilgili bilmeniz gereken en önemli nokta özgüven ve konsantrasyon gerektiren bir eylemdir. Kendinizi hazır hissederek sağlam bir zihinle bateri çalmak önemlidir. Ayrıca vücudunuzun kondisyonu önemli bir husustur. Duruş pozisyonunuzu iyi ayarlamanız gerekmektedir. Yoksa vücudunuzda çeşitli eklem ağrılarınız olacaktır.

Bildiğiniz gibi bateri eller ile çalınır. Bunun yanında bacaklar ve tüm vücut hareketleri uyumlu olmalıdır. ‘Bateri çalmak zor mu?’ sorusuna el bilekleriniz açısından cevap verelim.  Bilek gücünüzün kuvvetli olması bateri çalmanızı kolaylaştıracaktır. Çalışacağınız müzik türüne göre baget seçimi yapmalısınız. Bu müzik aletini çalmaya başladığınızdan itibaren oldukça sabırlı olmalısınız. Öğrenim süreciniz boyunca özverili ve sabırlı davranmanız öğreniminizi kolaylaştıracaktır. Sonuçta profesyonel işler ortaya çıkarabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Bateri Çalmak Hakkında Bilgiler

Bateri, davullar ve zillerden oluşan vurmalı aletlerden biridir. Bu vurmalı aleti çalmak belirli hız, konsantrasyon ve denge gerektirmektedir. Elinizdeki bateri çubukları ile davullara ve zillere vurarak bir melodi çıkartırsınız. Ayrıca, bateri içerisinde davullar ve ziller barındırdığı için size karmaşık gelebilir. Fakat gerekli hız ve dengeyi kazanırsanız çalmanız kolaylaşacaktır. Ortaya mükemmel melodiler çıkarmanız mümkündür.

Bateri çalma eğitimi almadan önce kendinizi rahatlatmayı bilmelisiniz. Yeni başlayanlar için bateri eğitimi alırken özgüvenli olmak çok önemlidir. Bateri teknikleri tahmin edeceğiniz gibi vuruş tekniklerini kapsamaktadır. Vuruş teknikleri denge, zaman ve davul arasındaki mesafe gibi konuları içerir. Oturduğunuz taburenin konumunu iyi ayarlamalısınız. Ardından denge hâkimiyetinizi elinize almanız çok önemlidir. El ve ayak koordinasyonunu sağlamanız öğrenme sürecinde dikkat etmeniz gereken konulardan biri olacaktır.

Bateri Çalmak İçin Nota Bilmek Gerekir Mi?

Müzikle uğraşan herkes notanın, enstrüman çalarken pratik yapmaya ve ortaya bir beste çıkarmaya yaradığını bilir. Müzikle uğraşanların nota bilmesi her zaman ve her koşulda avantajlıdır. Sanatçıysanız bilmediğiniz birçok eseri nota sayesinde çalabilirsiniz. Nota bildiğiniz için eserleri pratik yaparak güzel bir şekilde çalabilirsiniz. Müzik konusunda sanat eseri oluşturmak için nota bilmek önemlidir.

Hiç bateri notası bilmeseniz de bateri çalmanız mümkündür. Fakat müzikle uğraşan sanatçılar, bateri çalmayı öğrenmek isteyenlerinde nota bilmesini gerekli görmektedir. Yukarıda da dediğimiz gibi bateri içinde birden fazla müzik aletinin olması size karmaşık gelebilir. Hatta bazı enstrümanlara göre bateri size daha zor gelebilir. Aslında zor gibi gözükse de bateri çalmak kolaydır. Burada önemli olan nokta öğrenirken istekli olup sabırla ilerlemektir. Bateri çalarken beyninizi ve düşüncelerinizi iyi yönetebilirsiniz. Ayrıca birden fazla işi yapabilecek beceriye sahipseniz bu çalgı aletini kullanmak tam size göredir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu