Blog

Cajon Nedir?

İspanyolca’da, kasa ve kutu anlamlarına gelen cajon, ahşap görüntüye sahip olan vurmalı çalgılardan biridir. Gönünüm itibariyle görmeye alışık olmadığımız bir çalgı türüdür. Cajon, müzik ile içli dışlı olan birçok kimsenin de pek bilmediği bir çalgı türüdür. Kontraplak malzemeden yapılmış olan cajon elle, fırçayla, tokmak ve çubuk gibi araçlara vurarak çalınan bir müzik aletidir.

Cajon aletini çalmak oldukça basittir. Doğru şekilde kullanmak için kişinin aletin üstünde bacaklarını açarak oturması gerekiyor. Ardından bacaklarının arasından cajonun ince kontraplak yüzeyine vurarak müzik yapılıyor. Cajon esasen Afrika ve Peru kökenli bir müzik aletidir. Sahilde geliştirildiği bilinen Cajon özellikle Amerika’da sıklıkla kullanılan bir alettir. Cajon, bildiğimiz keman ve gitar gibi klasik müzik aletlerinin yanında farklı bir görüntüye sahiptir.

Cajon aleti isteğe bağlı olarak kalın ahşaptan veya ince kontraplak yapı malzemesinden üretilir. Dikdörtgen bir kutu şeklinde olan cajon yapımında kullanılan malzemeler ne kadar kaliteli olursa cajon da o kadar iyi bir performans gösterir. Cajon üretilirken genelde 30 cm yükseklik, 48 cm derinlik, 30 cm de genişlik ölçüleri kullanılır. Cajon ince malzemeden yapıldığı için cajon kılıfında taşınarak korunması gereken hassas yapıya sahiptir. Ayrıca cajon teli de akordunun ayarında kullanıldığı için hassas davranılmalıdır.

Cajon Ne Anlama Geliyor?

İspanyolca ‘da kasa ve kutu anlamlarına gelen cajon müzik aleti anlamına uygun şekilde bir görüntüye sahiptir. Bir Latin Amerika enstrümanı olan cajon, özellikle 70’li yıllarda popüler olmaya başlamış bir müzik aletidir. Günümüzde hemen her müzikte uyumlu olan cajon, Flamenko müziğinden ilk olarak kullanılmıştır. Cajon nedir sorusuna şu cevaplar verilebilir. Ünlü gitar sanatçısı Paco de Lucia’ nın sahnede cajon kullanması ile bu müzik aleti, tüm dünyada popüler hale gelmiştir. Yapımı kolay olan bu alet günümüzde birçok müzik türünde kullanılmaktadır. Cajon okunuşu kahon şeklindedir. Ayrıca sanduka olarak da bilinir. Cajon bateriye çok benzeyen bir alettir. Taşıması kolaydır ve kurma gibi sorunları yoktur. Tek yapmanız gereken aletin üstüne oturmak ve hem yanlarını hem de ön tarafını ustalıkla çalmaktır.

Cajon Tarihçesi

Ünlü bir gitar sanatçısının sahnede kullanmasıyla popüler hale gelmiş olan cajon müzik aleti, en çok Flamenko müziğinde kullanılır. Cajon  telli telsiz ve akortlu, zilli çeşitleri ile özellikle davulcular tarafından sıklıkla kullanılır. Kullanımı kolay olan bir müzik aletidir.

Peru kültüründe yaygın olarak kullanılan bu farklı müzik aleti geleneksel ezgilere eşlik ederek dinleyenleri büyülemektedir. Ülkemizde de artık tanınan ve kullanılan bir alet olan cajon ne demek öğrenmek için birçok kişi cajon kursuna gitmektedir. Ülkemizde cajon genelde elle çalınmakla birlikte dünyada çalınma teknikleri farklılık göstermektedir. Cajon tarihçesi incelendiğinde birçok farklı teori ile karşılaşırız. Kimilerine göre cajon, İspanyol sömürgelerindeki müzik yasağını yıkmak için kullanılmıştır. Başka bir yerde ise küçük giysi çekmeceleri sandığa dönüşmüştür. Peru cajonlarının en eski kullanım şekli ise danslara eşlik etme amaçlıdır.

Cajon Nasıl Çalınır?

Cajon, isteğe göre el parmak veya tokmaklar kullanılarak çalınan bir müzik aletidir. Bu noktada müzisyen için farklı alternatif çalma teknikleri doğurduğunu söyleyebiliriz. Çalması ve öğrenmesi oldukça kolay olan keyifli bir müzik aletidir.

Çalgıcı cajonun üzerine oturarak ona belli bir açıyla eğim verir. Bir yandan dizlerinin arasından cajon yüzeyine vurur. Modern cajonların kauçuk ayakları olmaktadır ve üst tarafında ise vurmalı ses tınısı ayarlayan birkaç vidası bulunur. Çalgı sanatçısı, cajonu çalarken ayrıca avuç ve parmaklarını da kullanabilir. Bu şekilde daha farklı ve alternatif sesler çıkartmak da mümkündür.

Cajon Kullanma Tarzları

Modern cajon, genelde tüm dünya müzik sahnelerinde akustik gitara eşlik edecek şekilde kullanılır. Bununla birlikte blues, pop, rock, funk, dünya müzikleri jazz gibi müziklerde da sıklık kullanılan bir alettir. Cajon ayrıca kutudaki davul kiti veya cajon kutusu olarak da isimlendirilir.

Cajon aletinin kökeni, Küba-Havana’da kullanılan morina balıklarının taşınması için kullanılan sandıktır. Cajon üzerine oturulabilecek kadar geniş bir müzik aletidir. Cajon avuç içi, parmakları tokmak veya çubuk kullanılarak çalınabilen bir müzik aletidir. Cajon sadece vurmalı çalgı müzisyenleri tarafından değil birçok farklı müzisyen tarafından dünya sahnelerinde kullanılır. Üretiminin kolay olması nedeniyle birçok müzisyen tarafından tercih edilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu