Blog

Evde Gitar Teli Takma Rehberi – Gitar Teli Değiştirme Nasıl Yapılır?

Gitar çalmak en çok tercih edilen müzik aletlerinden birisidir. Günümüzde her yaştan kişi piyano çalmakta ve çok sevmektedir.

Gitar kullanımında gitar teli değiştirme önemli aşamalardan birisidir. Sizler de evde kendi kendinize gitar telini değiştirmeyi öğrenebilir ve bunu evde kendiniz yapabilirsiniz. Gitar telinde çeşitli nedenlerden bozulmalar ya da kopmalar meydana gelebilir. Bu durumda değiştirilmesi gerekir. Doğru adımlar ile bu işlemi evde kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz.

Adım Adım Gitar Teli Değiştirme Nasıl Yapılır?

Gitar teli değişimini kendiniz yapabilirsiniz. Evde gitar değişimi için şu aşamaları uygulamalısınız:

 • Gitarınızın telini değiştirmek için temiz ve sessiz bir yer bulmalısınız.
 • Sonrasında gerekli ekipmanlarınızı toplamalısınız. Bunun için bir akort aygıtı, yeni teller, tel kesici ve tel sarıcı gerekmektedir. Bu ürünleri tedarik ederek evde gitar teli takma işlemine başlayabilirsiniz.
 • Gitarın sapını dengeleyin. Bir parça köpük kullanımı ile gitar telini sabitleyebilirsiniz.
 • Sonra akort burgusu ile bütün telleri gevşetin ve sökün.
 • Köprü pinlerini de köprüden çıkarın. Pin çıktıktan sonra teli köprüden de kolayca çıkartabilirsiniz.
 • Daha sonraki aşamada teli ve köprü pinini kalın Mi telinin köprü deliğine yerleştirin.
 • Teli burgudan geçirip çekin. Teli burgudan çektikten sonra burguyu döndürmeyi başlayın ve
 • Teli tel sarıcıya sarın.
 • Sonra geriye kalan telleri de sıkılaştırın.
 • Sonraki aşamada gitar teli akordu yapmalısınız.
 • Telin artan kısmını da tel kesici ile kesin.

Gitar Teli Değiştirdikten Sonra Akord Etme

Gitar teli değişimin sonrasında gitarı akort etmek gerekir. Böylece ses yine düzenli hale gelecektir. Gitar teli değiştirme aparatı ile kullanım yaptıktan sonra gitarı evde kendiniz akort edebilirsiniz. Bu konuda işlem yapabilmek için bir akort aygıtı kullanımı yeterli olacaktır. Bununla birkaç kez akordun kontrol edilmesi gerekir. Eğer bu işlemi evde kendiniz yapamıyorsanız bir müzik mağazasına gidebilir ve yardım talep edebilirsiniz.

Gitar Teli Sarma Aparatı Olmadan Gitar Teli Değiştirilir Mi?

Gitar teli sarma aparatı olmadan gitar teli değiştirilir mi merak edilen sorulardan birisidir. Gitar teli takma işlemi için gitar teli sarma aparatı olması gereken aletlerden birisidir ve işlem öncesi temin edilmesi gerekir. Satın almak için müzik aleti satan mağazaları tercih edebilirsiniz.

Gitar Teli Koparmadan Değiştirme

Gitar telini koparmadan değiştirmek gerekir. Böylece yeni bir tel almaktan kurtulursunuz. Bunun için tellerin önce sökülmesi sonrasında ise takılma aşamasında gerginleştirerek takılması gerekir. Bu işlem akustik gitar teli değiştirme esnasında önemli konulardan birisidir ve mutlaka özenli biçimde işlem yapılması gerekir.

Gitar Teli Tansiyonu Nedir?

Gitar teli tansiyonu gitardan elde etmek istediğiniz ses tonudur. Bu ses tonları arasında canlı, parlak ve pastel tonlar bulunur. Gitar telini iyi tanıyarak bu tonları kolayca ortaya çıkartabilirsiniz.

Gitar Teli Nasıl Seçilir?

Elektro gitar tel değişimi esnasında iyi bir tel seçimi yapılmasına önem verilmelidir. Her gitar türünün farklı teli olabilir. Kesinlikle gitarın türüne uygun bir tel seçimi yapılmasına önem verilmelidir. Satın alma işlemlerinde gitar teli tansiyonu da mutlaka dikkate alınmalıdır. Farklı telleri deneyerek de en iyi sonuca kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Akustik Gitar Teli Numaraları

Akustik gitar teli numaraları arasında 80/20 bronz ürünü yer alır. Bunlar telin üretim hammaddesine göre seçilmiş isimlerdir. Burada %80 bakır, %20 ise çinko kullanıldığı anlamına gelir. Buna uygun olacak biçimde gitar teli numarası seçimi yapabilirsiniz.

Elektro gitar tel değiştirme süresi ise kişiden kişiye değişen bir konudur. Birkaç saatte genellikle işlemleri bitirmek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu