Blog

Şan Dersi ile Ses Güzelleşir Mi?

Şan deri ile ses güzelleşir mi merak edilen sorulardan birisidir. Günümüzde özellikle birçok oyuncu ve müzik sanatçısı şan eğitimi almıştır. Bununla birlikte televizyonda spikerlik yapan kişilerden de rahatlıkla şan dersi alabilirsiniz.

Şan dersinin diğer adı vokal pedagojisidir. Şan dersi eğiminde diksiyon, doğru nefes alabilme, artikülasyon ve ses gürlüğü gibi birçok farklı alanda eğitim verilir.

Şan dersi almak sesi güzelleştirir mi sorusunun cevabı ise sesin çok daha doğru kullanılarak güzelleşeceği anlamı çıkabilir.

Şan Dersi Alan Herkes Şarkı Söyleyebilir Mi?

Şan dersi alan kişiler genellikle müzisyenlerdir. Burada sesin doğru çıkması için çalışmalar yapılır ve ses çok daha güçlü bir hale gelir. Bu durum da özellikle şarkı söylemek isteyen kişiler için çok faydalıdır. Sesini doğru kullanmayı öğrenen herkes şarkı söyleyebilir. Bunun için çok sıkı biçimde çalışılması gerekir. Şan dersi doğru yapıldığı ve dikkat edildiği takdirde birçok kişi için oldukça eğitimlerden birisidir.

Şan dersi sayesinde kişi, doğru nefes almayı öğrenir. Diyafram nefesinin öğrenebilmesi hem şarkı söylerken hem de konuşurken kişiye yardımcı olur ve sesleri düzgün çıkarmasını sağlar. Böylece boğumlama gibi sorunlar olmaz.

Şan Nedir?

Şan kısaca ses tellerinin eğitimi ile sesin profesyonel bir şekilde kullanılmasını sağlayan özel bir tekniktir. Şan eğitiminin alınabilmesi için profesyonel şan dersi veren kişiler ile görüşülmelidir. Günümüzde birçok yerde özel hocalar tarafından uzaktan şan eğitimi de verilmektedir.

Sizler de sesinizi doğru kullanabilmek ve bu alanda eğitim almak için profesyonel bir eğitim kurumu ile görüşebilirsiniz. Şan dersleri çok önemli bir değişimin öncüsü olacaktır. Mesleğiniz ne olursa olsun güzel konuşarak karşınızdaki kişiyi etkileyebilir, saygı görebilir ve düşüncelerinizi en doğru biçimde karşıya aktarabilirsiniz.  Bu çok önemli eğitimlerden birisidir.

Şan Eğitiminin Amacı Nedir?

Şan eğitimi ile kişinin sesini tanıması, sesleri bilmesi ve kendi ses aralığını en doğru biçimde kullanabilmesi amaçlanır. Ses eğitilir ve tüm harfler doğru biçimde çıkartılmaya başlanır. Şan eğitiminde ilk olarak doğru nefes alma teknikleri öğretilir. Bu teknikler tüm hayatınız boyunca uygulamanız gereken nefes alma teknikleridir.

Bununla birlikte eğer müzik kariyerine yön verecekseniz ya da spiker olmak istiyorsanız mutlaka şan eğitimi almalısınız. Bu sayede sesiniz çok daha güçlü bir hale gelecek ve doğru aralığını bulacaktır. Çoğu kişi doğru nefes almayı bilmemekte, sesini ise en düşük tonu ile konuşmaktadır. Bazı kişilerde ise harfleri yutma gibi sorunlar vardır. En iyi şan dersi veren yerler ile görüşerek sizler de en kısa sürede güzel bir sesin sahibi olabilirsiniz.

Şan Eğitiminin Teknikleri ve Aşamaları Nelerdir?

Şan eğitimi belirli teknikler ve aşamalardan geçilerek öğretilir. İlk aşamada doğru nefes alma öğretilir. Bu nefes alma tekniği diyaframdan nefes alma tekniğidir. Burundan nefes alınır ve ağızdan verilir. Tek hareket diyafram kısmında olmalıdır. Bu doğru nefes eğitimi için düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.

Sonrasında ses eğitimlerine geçilir. Bu kısımda piyano eşliğinde doğru ses çıkarma eğitimleri verilir. Burada notalar eşliğinde doğru ses çıkarma amaçlanır.

Daha sonraki aşamada şarkı seçimi yapılır ve şarkı söylenmeye başlanır. Diğer egzersizler de düzenli aralıklar ile devam eder. Sonrasında ise sesinize uygun bir repertuar seçilir. Bu eğitimleri almak için şan dersi İzmir seçeneklerine göz atabilirsiniz. Bu noktada en iyi eğitimi almak için en doğru ve tecrübeli eğitmenlerle çalışmanın altını çizmeliyiz.

Şan Kursunun Faydaları Nelerdir?

Şan kursunun birçok faydası vardır. En önemli faydalarından birisi ise doğru nefes almayı öğrenmektir. Bu sayede nefesinizi kontrol etme şansınız bulunur. Şarkı söylerken ses kısılması, detone olmak gibi sorunlar da ortadan kalkar.

Bununla birlikte şan eğitimi ile sesinizi tanıma şansı yakalarsanız. Böylece en doğru tonda konuşma şansı elde edebilirsiniz. Şan dersi sayesinde güzel konuşmayı da öğrenebilir, konuşurken kelimeleri doğru biçimde basma şansı elde edebilirsiniz.

Şan dersinin diğer önemli faydası ise sesleri doğru çıkarabilme şansınız olmasıdır. Böylece çoğu kişide görülen boğumlama gibi sorunlar olmadan akıcı şekilde konuşma şansı elde edebilirsiniz. Özellikle akıcı konuşma açısından şan dersi çok önemlidir.

İnsan Seslerinin Türleri?

İnsan seslerinin birçok farklı türü vardır. Hem kadınların hem de erkeklerin ses türleri farklıdır ve kendi içlerine gruplara ayrılmıştır. Her birisinin kullanım aralığı da farklıdır. Şan eğitiminin yapısı da ses türüne göre etkilenmektedir. Ses türüne göre bir şan eğitimi verilmesi çok önemlidir.

Erkeklerin 3 farklı ses türü vardır. Bunlardan ilki tenor sestir. Bu en ince erkek sesi anlamına gelir. Diğer erkek sesi türü ise baritondur ve orta kalınlıktaki erkek sesi anlamına gelir. Diğer ses tonu ise bastır ve bu da en kalın erkek sesi anlamına gelir.

Kadınların ses türü de 3 ana gruba ayrılır. Bunlardan ilki en ince ses tonu olan soprano, ikincisi ise orta kalınlıkta kadın sesi olan mezzo sopranodur. Üçüncü ses türü ise kalın ses olan altodur.

Şan Dersleri

Şan dersleri sırasında kadın ve erkeklerin ses türlerine göre farklı eğitimler verilir. Şan derslerinde diyaframdan nefes alma egzersizleri yapılır. Kişinin sonrasında bu eğitimleri evde de yapması gerekir. Şan dersleri ile ses güzelleşir ve doğru ton yakalanır.

Güzel konuşmak için etkili olan diksiyon eğitimleri de şan derslerinde verilen eğitimlerden birisidir. Diksiyon sayesinde sesler güzel çıkar ve akıcı bir konuşma sağlanır. Artikülasyon eğitimi de şan dersinin parçalarından birisidir. Bu ise boğumlama sorunlarını ortadan kaldıran bir eğitim türüdür. Ses eğitimi kursları araştırarak sizler de şan dersi alabilirsiniz.

İzmir Şan Eğitim

Şan eğitimleri birçok farklı yerde vardır. İstanbul, Ankara, İzmir gibi birçok büyük şehirde diksiyon ve şan eğitimi veren bir sürü kuruluş vardır. Sizler bu anlamda iyi bir hocadan da ders alabilir ya da bir şan eğitim merkezine gidebilirsiniz.

Şan eğitimi veren hocalar, genellikle konservatuar mezunu olan hocalardır. İyi bir eğitim merkezi seçerek kısa sürede sesiniz konusunda ilerleme kaydedebilirsiniz. Şan eğitimi veren kişilerin mutlaka araştırılması, eğitimleri öğrenilmeli ve daha önce eğitim alan kişiler varsa onlardan yorumlar alınmalıdır.

Şan eğitimi alsanız bile sonrasında sizin kendi kendinize bu eğitimlere hayatınız boyunca devam etmeniz gerekir. Ses eğitimi egzersizleri ile düzenli aralıklarla çalışmalar yapmaya mutlaka devam etmelisiniz. Bu sayede çok daha iyi ve kalıcı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Online Şan Dersi

Şan dersleri son yıllarda gidişata bakarak online bir hale gelmiştir. Sizler de isterseniz eğitim kurumlarında yüz yüze eğitim alabilir isterseniz ise şan dersi eğitimi alabilirsiniz. Evde şan eğitimi dersleri gayet verimli sonuçlar elde edilen çalışmalardır. Online video konferansları üzerinden yapılan bu eğitimlerle kısa sürede etkili bir şan eğitimi sahibi olabilirsiniz.

Şan eğitiminin süresi ise tamamen sizinle ilgili bir konudur. Genellikle 6 aylık bir eğitim yeterli olsa da sonrasında sizin evden çalışmalar yapmaya devam etmeniz gerekir. Sesi eğiten egzersizler, dil, çene kaslarını çalıştıran egzersizler ve doğru nefes alma egzersizleri düzenli aralıklar ile aksatılmadan yapılmaya devam edilmelidir. Böylece çok daha kalıcı sonuçlar ortaya çıkacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu