Blog

Gitar Tellerini ve Notaları Tanıyın

Nota öğrenmek size çok karmaşık geliyor olabilir. Gitar tellerinin isimleri, notaların harf olarak karşılığı, gitardaki tel sırası ve gitar tellerinin harfler ile gösterilişi gibi pek çok konu sizi nota öğrenmekten soğutuyor olabilir.

Bu konuda bilmeniz gereken ilk şey; her gitar telinin bir nota ile anıldığıdır. Bu gitar tellerinin hangi nota ile anıldığını öğrenmek zaman alabilir. Fakat bunun basit bir mantığı var. Bu mantığı kavradığınızda bu konuyu kolayca öğrenmiş olacaksınız.

Gitar Tellerinin İsimleri

Gitar 6 telden oluşan bir müzik aletidir. Do- re- mi- fa- sol -la- si olmak üzere 7 adet nota vardır. Bunlardan 5 tanesi gitar telleri üzerinde bulunmaktadır. Bunun sebebi ilk teldeki mi notasının kalın, en alt teldeki mi notasının ince olmak üzere iki kere kullanılmasıdır. Gitar tellerinin isimlerini şöyle sıralayabiliriz;

 1. Tel –> Mi (Yabancı Literatürlerde Low E olarak görebilirsiniz)
 2. Tel –> Si
 3. Tel –> Sol
 4. Tel –> Re
 5. Tel –> La
 6. Tel –> Mi ( Yabancı Literatürlerde High E olarak görebilirsiniz)

Notaların Harf Olarak Karşılığı

Gitar tel harfleri 7 nota üzerinden akılda tutulabilecek bir bilgidir. Öncelikle hangi notanın hangi harf ile isimlendirildiğini anlatarak başlamak istiyoruz. Bu isimlendirmeyi şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Do → C
 • Re → D
 • Mi → E
 • Fa → F
 • Sol → G
 • La → A
 • Si → B

Sıra geldi gitar tel harflerinin nasıl sıralandığını anlatmaya. Gitar tellerinin isimlendirilişi ise şu şekildedir;

 1. Tel Mi → E
 2. Tel La→ A
 3. Tel Re → D
 4. Tel Sol → G
 5. Tel Si → B
 6. Tel Mi → E

Gördüğünüz gibi iki mi notası da E harfi ile isimlendirilir. Ayrıca tüm gitarlarda gitar teli harfleri aynı şekilde isimlendirilir.

Gitarda Perdeler Arası Nota Yerleri

Gitarın her teli için 12 perde bulunmaktadır. Bu da 12 nota sesi anlamına gelmektedir. Her perde arası ise yarım ses anlamına gelmektedir. Yarım ses kavramını açıklamak gerekirse şunu söyleyebiliriz; 7 adet notanın ara seslerine yarım ses denir. Toplam 12 adet ses vardır.

Ara notalarda diyez bulunur. Fakat mi ve si notasının mi diyezi yoktur. Perdeler kendi içinde düzen içindedir. Perdelerle birlikte ince ve kalın notalar ortaya çıkar. Bu notaları şöyle sıralayabiliriz;

İnce Gitar Notaları

Mi: 1. telin boş çalınması
Fa: 1. telin 1. perdesi
Sol: 1. telin 3. perdesi
Si: 2. telin boş çalınması
Do: 2. telin 1. perdesi
Re: 2. telin 3. perdesi
Sol: 3. telin boş çalınması
La: 3. telin 2. perdesi

Kalın Gitar Notaları

Re: 4. telin boş çalınması
Mi: 4. telin 2. perdesi
Fa: 4. telin 3. perdesi
La: 5. telin boş çalınması
Si: 5. telin 2. perdesi
Do: 5. telin 3. perdesi
Mi: 6. telin boş çalınması
Fa: 6. telin 1. perdesi
Sol: 6. telin 3. Perdesi

Gitar Notalarını Hızlı Öğrenmek İçin Egzersizler

Gitar tellerinin hangi nota olduğunu ve bu notaların hangi harflerle anıldığını öğrendikten sonra sırada bu gitar notalarını hızlı öğrenme yolları var.
Her telin ilk notasından başlayarak sağa doğru tüm notaları çalarak pratik yapmaya başlayabilirsiniz. Bunu yaparken yavaş davranmanız önemlidir. Her notanın karşılığı önünüzdeki bir kağıtta yazılı olarak durabilir ve bastıkça bu karşılıkları yüksek sesle tekrar edebilirsiniz. Bu şekilde tekrar ederek güçlü bir ezber yapabilirsiniz.

Enstrüman çalmak istiyorsanız nota öğrenmeyi gözünüzde çok büyütmemenizi öneririz. Bu konuda İzmir gitar kursu gibi profesyonel bir yardım alabilir ve notaları daha rahat öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Harry Potter fon müziği çalmak istiyorum ama fa olması gerekiyor gitar da hangi tel fa ?

 2. birinci tel küçük (e) ile gösterilir …yanlış bılgıler verıyosunuz.teller alttan üste dogru sıralanır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu