Blog

Yan Flüt Çalmak Zor mudur? Nasıl Hızlıca Yan Flüt Öğrenirim?

Yan flüt öğrenmek isteyen herkesin belkide ilk aklına gelenen popüler soru”yan flüt çalmak zor mu?sorusu olabilirSizde yan flüt çalmak istiyorsanız ama bu konuda tereddütleriniz varsa bu yazımızı kesinlikle sonuna kadar okumanızı ve ardından yan flüt çalmak kolay zor mu sizin karar vermenizi istiyoruz. 🙂 

Yan flütgörüntüsü ışıl ışıl bir enstruman olarak çalınması zor hissiyatı versede aslında düşünüldüğü kadar karmaşık değildir. Hem tutuş rahatlığı hemde tuş sayısının diğer enstrumanlara oranla azlığından (piyanoklarnet, kanun vb.) kaynaklı olarak yan flütün çalma sistemi daha kolaydır diyebiliriz. 

Yan Flüt Çalmak Zor mu? 

Kesinlikle hayır! Yan flüt çalmak için iyi bir eğitmenden destek alıyorsanız ve doğru bir çalışma programı uyguluyorsanız, yan flüt çalmak çok kolay hale gelmektedir. Ayrıca aldığınız eğitimin dışında pratiğe vakit ayırırsanız, istekli ve azimli şekilde çalışmalarınıza düzenli devam ederseniz çok hızlı bir şekilde yan flüt çalmayı öğrenebilirsiniz. 

Peki ama hiç mi zorluğu yok bu yan flütün? Elbetteki her şeyin kendine özel bir takım zorlukları olduğu gibi yan flütünde ‘’çalışmayla aşılabilecek’’ kolay zorlukları var diyebiliriz. Gelin biraz bunlara değinelim; 

Yan Flüt Çalmanın Zorlukları Nelerdir? 

Yan flüt çalmanın zorluğu aslında başlangıç aşamasındaki üfleme tekniğinden gelmektedir.

Yan flüt çalmanın en önemli aşaması doğru üfleme tekniği oturtmaktan geçerAncak yan flütü ilk elinize aldığınızda ses çıkarmakta ya da nefesinizi dengelemekte doğal olarak güçlük çekebilirsinizAncak uygulayacağınız doğru nefes egzersizleriyle ve dudak pozisyonuyla kısa sürede bu sorunu aşabilir ve artık ‘’güzel’’ ses çıkarmaya başlayabilirsiniz. 

Yan Flüt Çalmak Kolay ? 

Evet. Eğer düzenli pratik yapıyorsanız ve üfleme tekniğini öğrenmek için gereken vakti ayırıyorsanız yan flüt öğrenmek çok kolaydır. Ayrıca ek olarak yan flüt öğrenmenizi kolaylaştıracak tavsiyelerimizde şu şekildedir; 

 

  • İyi bir eğitmenden destek çalışmaya başlayın. 
  • Bol bol içinde yan flüt olan müzikler dinleyin. 
  • Sesi kulağınıza güzel gelen bir yan flüt seçimi yapın. 
  • Size özel oluşturulan bir programla ilerleyin. (Herkesin öğrenme yolu farklıdır.) 
  • Boş vakitlerinizi yan flütte egzersiz yapmaya ayırın. 

 

Artık yan flüt kolay mı, yan flüt zor mu sorularının cevabını kendiniz verebileceğinize göre birazda yan flüt hakkında merak edilen sorulara değinelim. 

yan-flut-calmak-zor-mu

Yan Flüt Hakkında Merak Edilen Sorular 

Yan flütle ilgili merak edeceğiniz tüm konuları ve bu konular hakkında İzmir’de yan flüt kursu veren uzman eğitmenlerimizin görüşlerini paylaşmaya başlayalım. Zorluk-kolaylık sorusundan sonra en çok merak edilen 2. soru genellikle ne kadar sürede öğrenirim sorusudur.  

Yan Flüt Öğrenmek Ne Kadar Sürer? 

Yan flüt öğrenmenin süresi beklentinize, çalışmanıza, eğitim alıp almamanıza, yan flütünüzün olup olmamasına vb. faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak bir genelleme yapacak olursak bizden eğitim alan öğrencilerimiz temel eğitim sürecini 3 ile 6 ay arasında tamamlamaktadır. 

Bu süre içerisinde artık yan flütten net ve güzel sesler çıkarmanın yanında istedikleri şarkılardan seviye uygun olanları kolaylıkla çalmaya başlamaktadırlar. Ancak sizin beklentiniz profesyonel olarak yan flüt çalmak ise, bu sürenin daha uzun süreceğini bilmeniz ve bu doğrultuda ders dışı çalışmalarınıza daha fazla vakit ayırmanız gerekmektedir. 

Yan Flüt Çalmak için Yetenekli Olmak  Gerekiyor? 

Hayır, yan flüt öğrenmek için illa ki yetenekli olmanıza gerek yok. Konu ne olursa olsun yetenekli olmak, o konuya yatkın olmak, beraberinde bir avantaj getirir. Ancak yetenek tek başına yeterli değildir. Sizin müzik kulağınız çok iyi olmasa dahi eğer düzenli bir çalışma disiplinine sahipseniz sizde yan flüt çalmayı öğrenebilirsiniz. 

Yani yan flüt çalabilmek için öyle doğuştan özel güçlere ihtiyacınız yok. 🙂 Yan flüt çalmak için gereken en önemli şeyler istek, azim ve planlı çalışmadır. 

Yan Flüt Tek Başına Öğrenilir mi? 

Yan flüt çalmayı hobi olarak istiyorsanız elbette internetten destek alarak tek başınıza da öğrenebilirsiniz. Ancak bunu yaparken internetteki yanlış ve gereksiz bilgileri çok dikkatli ayırt etmeniz gerekmektedir. Aksi halde öğrenme sürecinizi uzatarak motivasyonunuzu düşürebilir, ‘’ben yan flüt çalamıyorum.’’ gibi asılsız bir düşünceye kapılabilirsiniz. 

Ancak profesyonel olarak düşünüyorsanız yan flüt evde öğrenilir mi? Sorunuzun cevabı hayır olacaktır. Bu yüzden eğer imkanınız varsa işinin ehli bir eğitmenden destek almak hem öğrenme sürenizi hızlandıracak hem de daha doğru bilgilerle ilerleyerek daha güzel çalmanızı sağlayacaktır. Böylece yanlış öğrendiklerinizi düzeltmekle vakit kaybetmeyerek daha kolay şekilde yan flüt öğrenebileceksiniz.

Yan Flüte Kaç Yaşında Başlanır? 

Yan flüt çalmaya başlama yaşı diye bir kavram yoktur. Parmak ve kas gelişimini tamamlayan, sağlıksal olarak nefes sorunu yaşamayan herkes yan flüt çalmaya başlayabilir. Bu koşullar genellikle 10 yaş ve üzerinde sağlandığı için 10+ yaş grubunda bulunan istisnasız herkes, istediği zaman yan flüt çalmaya başlayabilir. 

Yan Flut çalmak zor mu? Yazımız burda sonlanıyor. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere! Eğer sizinde yan flüt kursu İzmir eğitmenlerimize sormak istedikleriniz varsa hemen yorum kısmına sorularınızı sorabilirsiniz. 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu