Blog

Org ve Piyano Farkı; 5 Temel Farklılık!

Org ve piyano farkı en belirgin şekliyle formları ve işlevleri arasındadır. Bunun yanında, bu iki enstrümanın bazı benzer özellikleri bulunmaktadır. En göze çarpan benzer yanları, iki müzik aletinin çalma aracının klavye olmasıdır. Fakat şunu unutmamak gerekir ki bu iki enstrümanın klavye tuşlarının arkasındaki mekanik yapı farklıdır.

Org ve Piyano Farkı Nedir?

Müziğe ilgi duyanları, piyano ve org gibi müzik aletlerinin görüntüleri cezbetmektedir. Bu iki enstrümanın geçmişi eski tarihlere dayanmaktadır. Ayrıca piyano ve org, tuşlu müzik aletleridir. Günümüzde bu iki enstrümana karşı ilgi devam etmektedir.

Piyano ve org çalmayı öğrenebilmek için parmak egzersizleri en temel kısmı oluşturacaktır. Öğrenci parmaklarını aktif bir şekilde kullanıp doğru bir duruşla, notalara dokunmalıdır. Bu iki müzik aletinde, kişi kendini müziğin etkisine bıraktığında, her şey kolaylaşmaktadır.

Piyano ve org çalmayı öğrenirken pratik yapmak, kişinin iyi bir seviyeye gelmesini sağlayacaktır. Öğrenci ezbere dayanmadan daha hızlıca doğru tuşlara basmayı hedeflemelidir. İki müzik aletinde de sesleri tam çıkarmak ve ritmi kaçırmamak önemlidir.

1700’lü yıllarda İtalya’da ilk piyano yapılmıştır. Bu piyanoyu yapan kişi, Bartolommeo Cristofori’dir. Bu şahıs hayatı boyunca yirmiye yakın piyano üretmiştir.Org enstrümanın ortaya çıkışı, MÖ 120 yıllarına dayanmaktadır. Mısır’da, Ktesibios adlı kişi, ilk su orgunu keşfetmiştir. Daha sonraki yıllarda bu alet daha çok kiliselerde dini ayinlerde kullanılmıştır.

Org ile piyano farkı aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır:

  • Orglarda tuş sayısı ve oktav değişiklik göstermektedir. Piyanonun genel olarak 88 adet tuştan ve 7,5 oktavdan meydana geldiği görülmektedir. Piyona caz ve klasik müzikte sıkça kullanılmaktadır. Solo performanslar, oda müziği, bestecilik, ansambl, provalarda bu müzik aleti icra edilebilmektedir.Org ise Batı klasik müziğinde kullanılmaktadır.
  • Piyanolardaki tuş hassasiyeti orglarda bulunmamaktadır. Bir müzik aletinde icra edilen eserin nüans terimleri, tuş hassasiyeti özelliği ile uygulanabilmektedir.
  • Piyanonun dış kısmı kaplama olup iç kısmı ağaçtan yapılmıştır. Bu özellik piyano için önemli bir durumdur. Tuşlar bağlı oldukları mekanizma ile hareket sağlarken iç kısmın ağaç olmasından dolayı, tuşlar yeterli ağırlığı kazanırlar. Böylece piyano çalışan kişinin parmakları zamanla esneklik ve güç kazanarak gelişecektir. Bu özellik orgda yoktur.
  • Orgdan çıkan ses aslında oyuncağı andıran bir tonlama şeklindedir. Bu nedenle piyano eğitimi sırasında elde edilen kulak eğitimi, org gibi bir müzik aletinden sağlanamaz. Zaten piyano ve org eğitimi arasında farklı yöntem ve metotlar kullanılmaktadır.
  • Piyanoda ilerledikçe pedallar da işin içine girmektedir. Fakat orgda pedal diye bir özellik bulunmamaktadır. Bu durum org ile piyano arasındaki önemli farklardan biridir.

Piyano öğretenler ‘piyona çalmaya orgla başlanabilir mi?’ sorusuyla sürekli karşılaşmaktadırlar. Bu sıkça sorulan sorunun yanıtı; hayır olmalıdır. Çünkü piyano ile org klavye şekli ve biçimi olarak benzedikleri halde öz itibarıyla farklıdırlar.

Bu iki müzik aleti, mekaniksel yapı ve üretildikleri malzeme yönünden tamamen farklı iki enstrümandır. Bu açıdan piyano çalmayı öğrenmek için org çalmak, keman çalmak için gitar çalmaya çalışmakla aynı şeydir. Yani böyle bir girişimde bulunmak piyano öğrenmek isteyene sağlıklı bir sonuç vermeyecektir. Org ve piyano arasındaki fiyat farkı ve çalışılacak ortamın piyano için uygun olup olmaması bu gerçekleri değiştirmemektedir. En doğrusu piyano öğrenmek isteyen kişinin dijital bir piyanoya sahip olmasıdır.

Yukarıda org piyano farkı belirtilmiş olup temel bilgilerin elde edilmesi ile piyanoyu iyi çalan birinin, orga özgü konulara daha iyi odaklanacağı söylenebilir. Piyanoyu çalan biri, org üzerinde becerilerini pekiştirebilir. Bu kişiye org gibi bir enstrüman, farklı bir bakış açısı kazandıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu