Blog

Piyano Nasıl Akort Edilir? | Piyano Akort Edilmesinde En Etkili Yöntemler Nelerdir?

Piyano akordu bazı durumlarda gereken ve bu çalgının performansını arttıran bir işlemdir. Piyanodan verim alınabilmesi için, sesin doğru çalınması oldukça önemlidir. Doğru sesi vermeyen piyanolar üzerinde ayar yapılmadığı takdirde, düzgün bir ses asla elde edilemez.

Bu kapsamda piyanonun akordu yapılarak, doğru sesi verecek performansa ulaştırılması gereklidir. Akustik ya da kuyruklu piyanonuzun türü her ne ise, gerekli ekipmanları edinerek akort işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Piyano Akortu İçin Alet Alınması Gerekli midir?

Piyano akordu için büyük meblağlar ödenmesine gerek yoktur. Hemen herkes gerekli ekipmanları temin ederek ve teknik bilgileri edinerek bu işlemi yapabilir.

Ancak bu işlemi yapabilmek için mükemmel bir kulak tınısı, armoni anlayışı, oktav ve piyano akortlarını iyi ayırt edebilme ve pratik bilgilere hakim olabilmeniz gerektiği de bilinmelidir. Piyano nasıl akort edilir kısmında, bir alet ihtiyacınız elbette ki bulunmaktadır. Piyano akordunun yapılabilmesi adına şu aletlere ihtiyaç duyarsınız;

  • Akort anahtarı,
  • Akort takozları ya da şeritleri,
  • Kromatik bir piyano akort aleti( Akordör)
  • Akort çatalı,
  • Akort ayar tablosu,
  • İki teli tutabilmek için plastik kepçeler,
  • Akortları iyi görebilmek için yeteri kadar aydınlatan ışık kaynağı,

Piyano Akort Etmek Ne Kadar Sürer?

Piyanoyu akort etmek, gerekli malzeme içeriği tamamlandıktan sonra herkes tarafından yapılabilecektir. Piyanoyu tanıyan ve her detayına hakim olan kişiler ortalama 1-2 saat içerisinde piyanonuzu akort ederek, kullanıma hazır hale getirebilecektir.

Ancak amatör kişilerde piyano akordu beklenenden daha uzun bir zamana yayılabilir. Bu konuda profesyonel değilseniz, ortalama 3-4 saatlik bir zaman diliminde piyanonuzu akort edebilirsiniz. Ayrıca oldukça değerli olan piyanonun akort edilme aşamasında, hızlı davranmamalı temkinli ve doğru adımlar atılmalıdır.

Piyano akordu yapabilmek için ilk olarak orta piyano teli üzerinden başlanması önerilmektedir. Bir piyano teli akort edilirken, mutlaka bitişiğindeki tele susturucu takılmalıdır. Susturucu takarken ise sürekli olarak sağ pedala basılı tutulmalıdır. İşlem sırasında akort edilen piyano teli ile ilişkili tuşa nazikçe basılmalı ve cihaz yardımı ile ses analiz edilmelidir.

Analiz sırasında sesin farklılığı kolayca anlaşılabilecek ve telin akort edilip edilmediği ayırt edilebilecektir. Akort işlemi orta telden başlarken, uçlara doğru gidecek şekilde yapılmalıdır.

Ayrıca işlem sırasında her bir piyano teli ile ayrı ayrı ilgilenilmesi, cıvata ile ayarlama esnasında olabildiğince yavaş davranılması gerekecektir. Piyanodan çıkan ses konusunda profesyonelleşen kişiler, hemen her sesi kolayca analiz edebilecek ve sesin doğruluğunu algılayabilecektir.

Amatör Kişiler Piyano Akordu Yapabilir mi?

Daha öncede belirttiğimiz gibi profesyonel kişiler gibi amatör kişilerde ilgili adımları tamamlayarak piyanosunu akort edebilir. Ancak bu işlem sırasında, iyi bir araştırma yapılması, temkinli davranılması ve acele edilmemesi son derece önemlidir. Aksi halde piyanonun verimini tamamen kaybetmesi söz konusu olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu