Blog

Yan Flüt Bakımı Nasıl Yapılır? Yan Flüt Temizleme ve Parlatma

Yanlamasına çalınan, tahtadan ya da metalden yapılan, üflemeli çalgı türüne yan flüt denilmektedir. Yan flüt çok tercih edilen ve çok güzel bir sese sahip olan çalgı türlerinden birisidir. Üflenerek çalınır, ayakta da çalınma şansı vardır. Çalmak için iki elin de kullanılması gerekir. Çok güçlü bir nefese ihtiyaç vardır.

Yan flüt çalabilmek için kişilerin iyi bir eğitimden geçmesi gerekir. Yan flüt bakımı da çok önemli konulardan birisidir ve iyi biçimde yapılması gerekir.

Yan Flüt Temizleme ve Parlatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yan flütleri kullanırken sürekli ve düzenli aralıklar ile temizlemek, parlatmak gerekir. Yan flüt bakımı evde kolaylıkla yapılabilir. Bunun için belirli adımların yapılması yeterli olacaktır.

Yan flütü düzenli temizlediğiniz durumda iç kısmında tortular oluşur. Pratik ve egzersizlerden sonra yan flüt iç temizleme bezi ile içini iyice temizlemeniz gereklidir. Bu bezler ürün alınırken sizlere paket içinde verilmektedir.

Yan flütün içi kadar dışının da temiz tutulması gerekir. Bunun için ise tamir bakım atölyesine gidilir, burada ilaçlar ve kimyasal ürünler ile flüt parlatılır. Bu esnada çeşitli yan flüt temizleme aparatı kullanımı da yapılır.

İsterseniz sizler de evde yan flüt parlatma işlemini uygulayabilirsiniz. Bunun için çalgı aletinin ağızlık kısmına diş macunu sürün ve sonra eliniz ile macunu yüzeye yayın. Daha sonra 15 saniye bekleyin ve mikrofiber bir bez ile bu bölgeyi temizlemeye başlayın. Diş macununu tamamen yüzeyden temizleyene kadar bu işleme devam edin. Sonra başka bir bez alın ve yan flütü kurulayın. Yan flüt temizleme işlemini bu şekilde sonlandırabilirsiniz. Bu işlemin düzenli aralıklar ile yapılması çok önemlidir.

Yan Flüt Bakımı Zor Mudur?

Yan flütün bakımının zor olup olmadığı merak edilen konulardan birisidir. Yan flüt üflemeli bir çalgı türü olduğu için sürekli olarak temiz tutulması gerekir. Bu durum sizin sağlığınızı da doğrudan etkileyeceği için oldukça önemli konulardan birisidir.

Yan flüt neyle temizlenir çok merak edilen sorulardan birisidir. Temizlik için belirli kimyasal maddelerin yanı sıra su ve bez kullanımı da yeterli olacaktır. Yan flüt satın alırken buradan size paket içinde temizlik ürünleri de verilecektir. Yoksa bile kendiniz çok uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Yan flüt bakımı zor değildir. Her kullanımdan sonra mutlaka içi ve dışı bezler ile temizlenmeli sonrasında ise parlatılmalı ve dış kısmının tozu alınmalıdır. Yan flüt kullanım sonrası kutusuna konularak saklanmalıdır. Yan flüt temizleme bezi ile flütün hem iç kısmını hem de dış kısmını kolayca temizleyebilirsiniz. Bu tarz bezleri her yerden ise kolaylıkla bulabilirsiniz. Bir süre kullandıktan sonra bezlerin yenisi ile değiştirilmesi de çok önemlidir.

Yan Flüt Bakımı Yapılmadığında Ne Olur?

Yan flüt, ağız ile çalınan bir çalgı aletidir. Bu nedenle sıklıkla kirlenebilir. Kirli olması durumunda ise mikroplar ağız yoluyla vücudunuza girecek ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açacaktır. Yan flütler yeteri kadar temizlenmediği durumlarda bu tarz sağlık sorunları sıklıkla ortaya çıkabilir. Yan flüt bakım fiyatı çok yüksek değildir; zira işlem çok fazla zaman almaz ve zor değildir. Bez ve su kullanımı bile yeterli olacaktır.

Çeşitli sağlıklı sorunları ile birlikte yan flüt yeteri kadar temizlenmezse flüt kısa sürede eskir ve bozulur. Bu durum ise birçok maddi sorunu beraberinde getirebilir. Dilerseniz daha kolay bir kullanım sağlamak için yan flüt temizleme aleti satın alabilir ve flütünüzü bu ürünler ile temizleyebilirsiniz. Yan flütün her kullanımdan sonra muhakkak temizlenmiş olmasına dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu