Blog

Pena Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gitar birçok çeşidi olan ve popüler enstrümanlardan birisidir. Bu nedenle hepimiz belirli yaş dönemlerinde gitar çalmak için heves etmişizdir. Gitar çalmak uzun ve meşakkatli bir uğraştır. Bundan dolayı gitar çalmaya başlamak isteyenlerin hevesleri kırılabiliyor. Bazen de yorulabiliyorsunuz. Bütün bunların olmaması için bazı ipuçlarımız var. Bu yazımızda pena türleri ve doğru pena seçimi hakkındaki bilgileri sizler için derledik. İyi okumalar dileriz.

Gitar Penası Nedir ve Neden Önemlidir?

Gitar çalarken pena mı tercih edilir yoksa parmak mı kullanılmalı? Aslında her iki sorunun cevabı da aynıdır. Evet. Her iki yöntemde kullanılabilir. Gitar çalmaya yeni başlayanlar için parmakla çalmak daha kolay gelir. Ancak akustik gitarlarda parmakla çalmak kolay bir iş değildir. Çünkü bu tür gitarlarda kalınlık artar. Doğru pena seçimi ile doğru sesler çıkarabilirsiniz. Klasik gitarlar için vazgeçilmez olan pena zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Yani pena kullanmadan parmakla da çalabilirsiniz. Bas gitar ve elektro gitar çalanlar penayı tercih ederler. Böylece solo ve ritmi artırırlar. Solo ve ritmi parmakla artırılması kolay değildir. Bu yüzden pena kullanılması tercih edilir.

Gitar penasının kullanılması önemlidir. Gitar çalanların pena kullanması daha hızlı ve kolay çalmalarına neden olmasıdır. Bazı gitaristler parmaklarıyla çalarlar. Teller arası geçiş için uzun süre çalışmaları gerekir. Ancak pena kullanmak çok daha kullanışlıdır. Diğer bir önemi ise parmakları korumaktır. Gitar çalmak eğlencelidir. Ancak bu herkes için geçerli değildir. Çünkü uzun uğraş ister. Bu nedenle fiziksel olarak çalmak zorlaşabilir. Pena seçimi ile hem bu zorlukları aşabilirsiniz hem de parmaklarınızı koruyabilirsiniz.  Çünkü penasız gitar çalmak elleri çok çabuk yorar. Parmaklarınızın yıpranmasını engeller.

Doğru Pena Seçimi Nasıl Yapılır?

Fiziksel olarak yıpranma olmaması için pena kullanmak gerekir. Ancak her gitar aynı değildir. Bu nedenle rastgele bir pena kullanılmaz. Pena seçimi gitarın çıkardığı ses ve tonunda etkilidir. Bu yüzden doğru pena seçimi yapılması gerekir. Günümüzde oldukça fazla pena çeşitleri vardır. Peki, doğru pena seçimi nasıl yapılır? Penaların standart bir seçimi yoktur. Tek kriter sizin elde etmek istediğiniz ses ve gitarınızın türüdür. Bu nedenle pena seçimi kişiden kişiye göre değişmektedir. Aynı zamanda pena seçimi yaparken elinize tam oturması gerekir.

Penanın Boyutu

Bas gitar ve elektro gitar çalanlar için pena kullanmak vazgeçilmezdir. Kullanıldığı amaca göre penalar farklı boyutlarda üretilmektedir. Pena boyutu milimetre cinsindedir. Eğer boyutunu öğrenmek istiyorsanız milimetre cinsinden pena numarasına bakmanız yeterlidir. Örnek olarak pena boyutu 3 milimetre olan pena solo atmak için kullanılır. Ancak boyutu 0,96 milimetre olan pena ise ritim atmak için kullanılır. Penanın boyutu gitarlarda farklı tonda ses çıkarır.

Penanın Kalınlığı

Penanın kalınlığı ne kadar olmalı? Penalar, kalınlıklarına göre beş türe ayrılırlar. Bu ayrım bizlere penalarda standart bir ölçü olmadığını gösterir. İlk pena çeşitleri arasında ekstra ince gitar penası gelmekte. Bu pena türleri çok hafiftir. 0,45 milimetre ya da daha altında inceliğe sahiptir. Çok hassas çalmalar için kullanılır. Akustik gitarlar için kullanılır. Ağır vuruşlardan farklı sesler de üretebilirsiniz. İkinci pena çeşidi olan ince gitar penası, 0,46 ya da 0,70 milimetre kalınlığı arasındadır. Akustik gitarlar için kullanılır. Hafifçe tutulduklarında tendinite olması çok daha düşüktür. Orta boy penası, kalınlığı daha çok 0,71 ile 0,84 milimetre arasında değişmektedir. Gitara yeni başlayanlar için ideal bir pena seçimidir. Sert gitar penası, 0,85 ya da 1,20 milimetredir. Elektro gitar pena seçimi için bu pena çeşidi daha uygundur. Ekstra sert gitar penası ise daha farklı ve daha hafif ses verir. Elektro gitarlar için en uygun penadır. Ağır gitar penasının kalınlığı üzerindeki tüm penalar ekstra sert gitar penasıdır.

Pena kalınlığı kişisel bir tercihtir. Akustik gitarlar için ince penalar tercih edilir dedik. Ancak orta kalınlıkta bir pena seçimi de yapılabilir. Penaların kalınlıkları elde edeceğiniz tonlar için önemlidir. Bu yüzden farklı pena türleri kullanarak en iyisine siz kendiniz karar verebilirsiniz.

Penanın Malzemesi

Şimdi sırada penaların malzemesini inceleyeceğiz. Penalar yıllardır var olan bir araçtır. Eski zaman dilimlerinde doğal malzemelerden yapılmıştır. Kemik, kehribar ya da ahşap gibi malzemelerden yapıldığı bilinmektedir. Modern penaların yapımı ilk olarak 1922 tarihinde gelişmiştir. D’Andrea Picks tarafından ilk plastik gitar penası yapılmıştır. Günümüzde ise pena çeşitleri plastik ve metal olmak üzere her türlü malzemelerden yapılmaktadır.

Gitar çalanlar daha çok plastikten yapılmış penaları tercih ederler. Diğer malzemeler ise naylon, ksilonit ve selülozdur. Pena seçimi yaparken malzemeler çok dikkate alınmaz. Malzeme tercihi kişiseldir. Ancak gitar penasının yıpranması göz önüne alınmalıdır. Örnek vermek gerekirse naylon penalar selüloza göre daha dayanıklıdır.

Pena Stili

Gitara yeni başlayanlar doğru pena seçimi yaparken pena stilini de hesaba katmalılar. Şekil olarak daha çok armudu andırır. Bu pena türleri standart tasarımlıdır. Genellikle internet alışverişlerinde satışa sunulur. Penanın pürüzlü olması tercih edilir. Çünkü pürüzlü yüzeyi elinizden kaymayı önleyecektir. Bazı çevrimiçi alışveriş sitelerinde farklı stilde penaları bulabilirsiniz.

Son Olarak: Alışkınlıklarınız

Gitar çalarken pena kullanımını tercih etmeniz size bağlıdır. Ancak sağlığınız için pena kullanımı önemlidir. Yukarıda yazdığım yazıya göre kişisel tercihlerinizi belirleyip doğru pena seçimi yapabilirsiniz. Alışkınlıklarınız doğrultusunda farklı pena çeşitleri deneyimleyerek en uygun penayı bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu