Blog

Yan Flüt Seçimi | Yan Flüte Yeni Başlayanlar Nasıl Bir Flüt Almalı

Yan flüt seçimi sonrasında gerekli eğitimleri alarak, bu sevilen enstrümanı çalma fırsatı bulabilirsiniz. Dilsiz nefesli çalgılar arasında bulunan yan flüt özellikle son yıllarda birçok insanın ilgisini çekiyor.

Dinlendiren enstrümanlar arasında yer alan yan flüt, adından da anlaşılacağı üzere yan tutularak nefes yardımı ile çalınabiliyor. Ev ortamında ya da kurs aracılığı ile yan flüt öğrenilmek isteniyorsa, bu durumda öğrenmek için yeterli gelecek bir yan flüt edinilmelidir.

Yan Flüt Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yan flüte yeni başlayanlar nasıl bir flüt almalı? Bu sevilen enstrümanı almak isteniyorsa, ilk olarak yan flüt markaları araştırılmalıdır. Yan flüt konusunda onlarca farklı marka ve model içeriğine ulaşılabilecektir. Bu kapsamda minimum problem çıkaracak ve bütçeye uygunluk gösterecek markalara yönelmek daha doğru olacaktır.

Alınan flütün markası kadar sağlıklı ses çıkarması da oldukça önemlidir. Mekanik aksamı doğru sesleri veremiyorsa, markalı ve kaliteli bir ürün olmasının hiçbir önemi yoktur. Yan flütün tuşlarının alt kısımlarında keçeli yapıların bulunduğu görülecektir.

Bu keçeler flütün tuşlarının tam kapanmasını sağlayarak hava çıkmasını önlemekte,  istenilen sesin net ve yüksek çıkmasını sağlamaktadır. Bu kapsamda yan flüt seçimi konusunda mutlaka alt keçe yapısı kontrol edilmelidir.

Yan flüt 3 farklı yapıdan oluşmaktadır. İç içe geçirilen bu yapılar sonrasında flüt kullanılmaya başlayacaktır. Fakat bazı modellerde flütün bu parçaların iç içe geçmesi oldukça zor olacaktır. Gevşek olması, zor dönmesi ve oynaması yan flütün çalınmasını zorlaştırabilmekte ve tuş mekanizmasını bozabilmektedir.

Son olarak yan flüt seçimi konusunda kesinlikle internet ortamı tercih edilmemelidir. Başlangıç yan flüt almadan önce mutlaka kontrol edilmesi, çalıştığından ve sağlamlığından emin olunması gereklidir. İnternet ortamında tüm bunlar mümkün olmayacağından, üründen memnun olmama olasılığı da oldukça zordur.

Yan Flüt Pahalı mıdır?

Yan flüt diğer enstrümanlar gibi ortalama fiyat aralığına sahiptir. Enstrümanların neredeyse tamamının fiyatları döviz kuru üzerinden hesaplanmaktadır. Döviz kurunun yüksekliği ne yazık ki fiyatlarında yukarı yönlü bir değişim göstermesine sebep olmaktadır.

Bunun yanı sıra yan flüt fiyatları malzeme içeriği ve markaya göre değişecektir. Ancak kaliteli malzeme içeriğine sahip, istenilen sesi veren bir yan flüt tercih edildiğinde ömürlük kullanım mümkün olabilecektir. Bu kapsamda yan flüt çalınmak isteniyorsa bu rakamı gözden çıkarmak gerekecektir.

En Kaliteli Yan Flüt Markaları

Yan flüt seçimi konusunda onlarca farklı marka içeriğinin bulunduğunu belirtmiştik. Bu nedenle bir flüt tercih etmeden önce kişinin ilk olarak flüt çalma durumu ve bütçesi belirlenmelidir. Başlangıç seviyesinde olan kişiler, bütçesine uygun olan başlangıç yan flüt modellerine yönelmelidir.

Bütçe belirlemesi sonrasında yan flüt çalan kişilerin kullanıcı deneyimlerini araştırabilir ya da internet ortamı üzerinden yapılan kaliteli yan flüt markaları araştırmalarını inceleyebilirsiniz. Yüzde Yüz Sanat Merkezimiz tarafından önerilen ve kaliteli olduğu bilinen en kaliteli yan flüt markaları şu şekildedir;

  • Yamaha,
  • Pearl,
  • Jupiter,
  • Trevor James,
  • Gemeinhardt,
  • Armstrong,
  • Dimedici By Jupiter,
  • Azumi By Altus

İzmir Yan Flüt Dersleri

Yaptığınız derin araştırmalar sonrasında yan flüt seçimi yaptıysanız, etkin ve verimli bir öğrenim için yan flüt dersleri almanız tavsiye edilmektedir. İzmir yan flüt dersleri alabileceğimiz Yüzde Yüz Sanat Merkezimiz, bu alanda profesyonel çalma yetisi bulunan öğreticilere sahiptir.

Haftada bir gün birebir şeklinde verilen dersler sayesinde, kişilerin yan flüt hakkında teknik detaylara hakim olabilmesi ve kısa sürede profesyonelleşebilmesi mümkün olacaktır. ,

Kişiye özel bir eğitim anlayışı belirleyen merkezimiz, kişilerin tamamlanması gereken yönleri üzerinden bir yol haritası belirlediğinden alınan sonuç oldukça tatmin edicidir. Uygun fiyat politikası sayesinde kurumumuz, yan flüte ilgi duyan ve bu enstrümanı çalmak isteyen herkese kucak açabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu