Blog

Piyano Çalmak Zor Mu? Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Piyano dinlerken keyif alan ve bu enstrümanı çalmak isteyenlerin merak ettiği soruların başında piyano çalmak zor mu? ve ne kadar sürede öğrenilir? Gibi konular yer alır. Maalesef çoğu kişi bu konu hakkında henüz bilgi sahibi olmadan olumsuz şartlanır ve piyano öğrenme isteğini sürekli olarak erteler. Oysa zor olan piyano çalmak değil, bu enstümanı diğer enstrümanlardan ayıran iki anahtarın ayna anda çalınması gerekliliğidir. Yani sağ ile sol anahtarı, sol el ile fa anahtarının takip edilmesi gerekir. Bu da iki elin koordinasyonunu gerektiren ve piyana çalmayı zor gibi gösteren bir koşuldur.

Piyano Çalmak Zor Mu?

Piyano zor mu? diye detaylı bir araştırma yapıldığında ortaya çıkan sonuç aslında kişiden kişiye değiştiğidir. Çünkü piyano öğrenmeye istekli ve hevesli olan aynı zamanda istikrarlı bir şekilde pratik yapan biri için piyano öğrenmek kolay gelir. Tam tersine bir dayatma ile piyano öğrenmeye teşvik edilen biri için ise piyano çalmak, dünyanın en zor işlerinden biri gibi gelir. Çünkü ister enstrüman çalmak olsun, isterse farklı bir konuda öğrenmek olsun, başarıyı getiren en önemli kriter istemektir.

Piyano çalmak kolay mı? sorusunda kolay veya zorluğu belirleyen diğer kriterler arasında da piyano çalmayı öğretecek kurs veya öğreticinin etkinliği, kişinin yeteneği, fiziksel uygunluğu, pratik için zamanının olup olmadığı, müzik bilgisi gibi faktörler sıralanabilir. Ancak tüm bu faktörler bir yana şayet kişi, piyano çalmaya çok istekli ve hevesliyse ve öğrenmek için üzerine düşenleri yapma konusunda disiplinli ise kolayca piyano çalmayı öğrenebilir.

Piyano Çalmak Ne kadar Sürede Öğrenilir?

Piyano çalmayı çok isteyen biri, konusunda uzman bir piyanist veya kurstan aldığı eğitimin ışığında sabırlı ve istikrarlı bir şekilde ilerlerse kısa zamanda yol kat etmeye başlayabilir. Bu sayede ellerin koordinasyonu konusunda tecrübe kazanırken müzik terimleri konusunda da bilgi sahibi olarak, daha bilinçli bir şekilde piyano öğrenme başlar. Öğrenme sürecine girmiş birini sabırsızlandıran ve meraklandıran bir konu olan piyano çalmak ne kadar sürede öğrenilir? sorusu ise kişiyi daha azimli ve disiplinli çalışmaya teşvik eden bir faktör haline gelir.

Piyano çalma süreci, her ne kadar kişiden kişiye değişse de genelde 1-3 ay arasında temellerinin atılarak basit ezgiler çalınmaya başlanabileceği bir dönemdir. İlk aylarda notalara bakılarak yavaş yavaş çalınmaya başlanabilirken bu kişi için eşsiz bir deneyimdir. İlerideki dönemlerde ise deneyim kazandıkça daha zorlu ezgiler çalınabilir. Piyano çalmaya başlamada süreyi kısaltan veya uzatan diğer faktörlerden biri de nota bilgisinin olup olmadığı, yetenek durumu ve tabi ki yapılan pratik sıklığıdır.

Piyano Çalmak İsteyenler Kendilerini Nasıl Hazırlamalılar?

Genel itibari ile bakıldığında piyano çalmak kolay mı? Yoksa zormu olduğu ile ilgili bir fikir edinmek için öncelikle denemek ve pratik yapmak gerekir. Denemeden kolay veya zordur şeklinde yorum yapmak yanıltıcı olabilirken erken alınan bir karar uzun vadede pişmanlığa neden olabilir. Bunun yanında piyano çalmayı daha kolay hale getirebilecek diğer bir konu da öncelikle piyano çalmayı öğrenmek isteyenler, araştırma ve hazırlık yapmasıdır.

Piyano çalmayı öğreneceklerin yapacağı hazırlıkların başında öncelikle nasıl bir piyano seçilebileceği, bu konuda kimden ders alınabileceği, piyano öğrenmek için gereken kriterler ve kendisinin bu kriterleri karşılayıp karşılamadığı gelir. Yapılacak hazırlıklarda ayrıca alınacak olan piyanonun koyulacak olan mekanla uyumluluğu da göz önünde bulundurulmalıdır. İstikrarlı ve düzenli olarak pratik yapılması gereken uğraşılardan biri olan piyano çalmak için günde en az 1 saat pratik yapılması gerekir. Ancak bu konuda profesyonel olunmak hedefleniyor ise günde 3-5 saat çalışması şarttır. Piyano çalmak ciddi seviyede sabır, çalışma ve emek isteyen bir uğraşıdır. Bu yüzden piyano çalmaya hazırlık yapacakların öncelikle kendilerini böyle zorlu bir sürece hazır olup olmadığı konusunda sorgulaması gerekir.

Piyano Çalmayı Öğrenmek İçin Neler Yapılmalı?

Piyano çalmayı öğrenmek her konuda olduğu gibi kendi içinde bazı kolaylıklar ve zorluklar barındıran bir süreçtir. Ancak bilinçli olarak atılan öğrenme adımları ile bu süreç daha kolay bir şekilde ve başarıyla geçirilebilir. Piyano çalmayı öğrenmek için yapılması gerekenler kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • Piyano öğrenmek zor mu? sorusunun kesin cevabı: Piyano öğrenmeye başlamadan önce en önemli adım piyano çalmanın zor olmadığını benimsemektir. Çünkü piyano çalmaya istekli ve hevesli olan sabırlı ve disiplinli çalışan biri için kolaydır. Böylelikle en önemli adımlardan biri atılırken diğer hazırlıklar içinde zemin hazırlanmış olur.

 

  • Dinleyerek sevilen birkaç parçayı çalmak: Öncelikle kulağa aşina gelen birkaç parça nota bilgisi olmasa bile piyano da çalınmaya çalışılmalıdır. Nota bilgisi olmadan çalmaya çalışmak kulağı geliştirirken ritim duygusunu pekiştirir. Ancak uzun sürede nota bilgisi olmadan piyano çalmaya çalışmak, ileride kişinin bu konudaki başarısını kısıtlayıcıdır.

 

  • Piyano konusunda uzman kurs veya piyanistten eğitim almak: Piyano çalma her ne kadar evde çalışarak da bir düzeye kadar öğrenilebilse de bu piyano çalmayı öğrenenler için zorlayıcı bir koşuldur. Çünkü bu şekilde öğrenme, piyano ile ilgili terimleri doğru yerde kullanma, piyano başında doğru oturma pozisyonu, parmak koordinasyonu gibi birçok detayın yanlış öğrenilmesine ve uygulanmasına neden olabilir. Ayrıca yanlış öğrenilen bir teknik ve bilginin düzeltilmesi ilerideki süreçte sıfırdan öğrenmeye göre daha zordur.

 

  • Piyano başındaki duruşu ve parmak pozisyonlarını öğrenmek: Piyano çalmayı öğreneceklerin öncelikle, tuşlar üzerinde doğru parmak pozisyonları hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Ayrıca piyano başında otururken doğru pozisyonda oturulması hem çalma sürecinin daha verimli olarak geçirilmesini sağlar. Hem de uzun saatler çalışılması gereken bu süreçte erken dönemde yorgunluğu önler.

 

  • El, bilek ve dirsek koordinasyonunu öğrenmek: Piyano çalarken en önemli adımlardan biri olan el, bilek ve dirseğin koordineli olarak hareket ettirilmesi, doğru bir şekilde öğrenilmesi gereken konuların başında gelir. Çünkü başlangıçta yanlış öğrenilen bir tekniğin ilerideki süreçte değiştirilmesi zor olabilir.

 

  • Ayak pozisyonlarını öğrenmek: Piyano çalarken pedalları rahatça kullanılabilecek ayak pozisyonlarının öğrenilmesi, tıpkı el, bilek ve dirseğin koordineli çalışmasını öğrenmek kadar önemlidir. Bu yüzden piyano çalmayı öğreneceklerin doğru ayak pozisyonlarını öğrenmeleri ve bu konuda yaptıkları pratikler ile pedalları kolayca kullanabilmeleri gerekir.

 

  • Piyano terim ve nota bilgisi edinmek: Konu müzik olunca birçok terim söz konusudur ve ayrıca piyano çalmanın da kendi has terimleri vardır. Piyano çalmayı öğrenmek isteyen birinin hazırlık olarak öncelikle müzik konusunda temel terimleri öğrenmesi, sonrasında ise adım adım piyano konusundaki terimler konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Mesela piyanoda hangi notanın hangi notadan geldiği veya piyanoda bulunan siyah tuşun ne işe yaradığı gibi.

 

 

  • Piyanoda akor basmayı öğrenmek: Piyano öğrenmenin en zorlu kısımlarından biri olan akor basmaktır. Akor basmak için parmak pozisyonları konusunda sorun yaşanmaması gerekirken, sürekli yapılan egzersizler ile parmakların piyanoya tamamen hakim olması sağlanmalıdır.

 

  • Düzenli ve disiplinli pratik yapmak: Piyano çalmayı öğrenirken yukarıda belirtilen tüm adımlardan daha önemli olan bir faktör düzen ve disiplindir. Alınan eğitim veya bilgilerin pekiştirilebilmesi için düzenli olarak pratik yapılması gerekirken günlük olarak yapılacak olan çalışmalarda disiplin şarttır.

 

  • Piyano çalmak üzerine farklı kaynaklardan faydalanmak: Piyano çalmayı öğrenirken piyano çalma üzerine hazırlanan videolar, makaleler veya bu konuda ün yapmış müzisyenlerin piyano çalma videolarını izlemek bu konuda daha hızlı yol kat edilmesine yardımcı olabilir. Ancak edinilen bilgilerin tek bir kaynaktan olmamasına ve eğitimden alınan bilgileri pekiştirmeye yardım eder nitelikte bilgiler olmasına dikkat edilmelidir.

Evde Sıfırdan Piyano Öğrenmek Mümkün Mü?

Sıfırdan piyano öğrenmek isteyenler için merak edilen konuların başında evde sıfırdan piyano öğrenmek mümkün mü? sorusu gelir. Piyano çalma konusunda çok istekli ve hevesli olan biri isterse, evde piyano çalmayı öğrenebilir. Ancak bu hem uzun hem de oldukça zor bir süreç olur. Bunun yanında piyano çalma konusunda uzman bir kurs veya müzisyenden basit ve kolayca öğrenilebilecek bir teknik veya terimin evde yanlış öğrenme riski bulunur. Yanlış öğrenilen bir bilgi ya da tekniği düzeltmek ise sıfırdan öğrenmeye göre her zaman daha zordur.

Bu durumda piyano evde öğrenilir mi? sorusunun cevabı hem evet hem hayırdır. Eğer piyano çalmak üzerine temel, sağlam bir şekilde oluşturulmak ve piyano çalmanın hakkını vermek isteniyorsa piyano çalma konusunda etkinliğini kanıtlamış bir kurs veya müzisyenden alınması önerilir. Bunun yanında evde sıfırdan piyano öğrenen kişilerde yok değildir. Ancak ailesinde piyano çalan biri olan veya çok küçük yaşlarda piyano çalmaya başlayan bu kişiler, hem bu konudaki yetenekleri, hem azimleri, hem de istekleri ile piyano çalmaya başlamışlardır. Ancak genelde ilerideki dönemde piyano eğitimi alarak kariyer yapmışlardır.

Bu yüzden piyano çalmayı öğrenmek isteyenler doğru pozisyonlar, simgeler, teknikler, notalar ve bilgilerle tam ve eksiksiz bir temel oluşturarak piyano çalması için piyano dersleri alması önerilir. Bilinmelidir ki her ne kadar nota bilgisi olmadan evde piyano çalınabilse de bu ilerideki dönemde bu konuda ilerlemeyi kısıtlayıcı bir durumdur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu