Blog

Piyano Çalmak İsteyenlerin Sıklıkla Sorduğu Sorular

Piyano, yaklaşık olarak 18. yüzyıldan bu yana hayatımızda yer alan müzik enstrümanlarındandır. Oldukça büyük ve ağır olan bu müzik aleti yıllar geçtikçe, yeni müzik türleri ortaya çıktıkça farklı çeşitlere evrilmiştir. Nitekim piyano, günümüzde her ne kadar caz ve klasik müzik türleri ile özleştirilse de, birçok müzik türünde kullanılabilen bir müzik aletidir. Buna bağlı olarak da piyano çalmak isteyenlerin sayısı her geçen dönem artmaktadır. Bu doğrultuda Yüzde Yüz Sanat olarak piyano çalmak isteyenler için bir blog yazısı hazırlamak istedik. Yazı boyunca piyanoya dair tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Piyanoyu Yakından Tanıyalım

Piyano çalmak isteyenler için öncelikle piyano ile ilgili genel bilgiler sunabiliriz. Bu noktada soru-cevap şeklinde ilerlememiz, merak ettiğiniz bilgilere daha hızlı erişebilmeniz adına faydalı olacaktır.

Piyano Ne Zaman İcat Edildi?

Piyano, Bartolomeo Cristofori tarafından 1711 yılında icat edilmiştir.

Piyano Hangi Yöreye Aittir?

Piyanonun mucidi Floransalı Bartolomeo Cristofori’dir. Bu açıdan piyanonun anavatanının İtalya olduğu söylenebilir.

Piyano Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

Piyano ilk kez Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde yer alan Girit Adası’nda üretilmiştir. Sınırlar içerisinde piyanoyu ilk üreten kişi Veysioğlu Mustafa olmuştur.

Piyano Hangi Çalgı Grubuna Girer?

Piyano, sahip olduğu özel mekanizması sayesinde tuşlara bağlı olan çekiçlerin telleri vurması ile ses vermektedir. Bu yüzden tuşlu (klavyeli) ve vurmalı müzik enstrümanı kategorisine girmektedir.

Piyano Çeşitleri ve İsimleri Nelerdir?

Piyasada temel olarak 3 çeşit piyano bulunmaktadır. Bunlar kuyruklu piyano, konsol tipi piyano ve portatif piyano olarak adlandırılmaktadır.

Piyano Hangi Ağaçtan Yapılır?

Piyano, genel olarak çam ağacı, kestane ağacı, ladin ağacı ve sert akçaağaç çeşitlerinden yapılmaktadır.

Piyano Tuşları Neyden Yapılır?

Piyano tuşları genel olarak sert abanoz ağacından üretilmektedir.

Piyanoda Kaç Siyah Tuş Vardır?

Piyanoda toplamda 36 adet siyah tuş bulunmaktadır.

Piyanoda Kaç Beyaz Tuş Vardır?

Piyanoda toplamda 52 adet beyaz tuş bulunmaktadır.

Piyanonun Kaç Tane Pedalı Vardır?

Piyanolarda; sağ pedal, orta pedal ve sol pedal olmak üzere toplamda 3 pedal bulunmaktadır.

Piyanoda Kaç Nota Vardır?

Piyanolarda temel olarak 7 adet nota bulunmaktadır. Bemoller ve diyezler ile birlikte bu sayı 12 olur.

Piyano Parçalarına Ne Denir?

Piyana temel olarak şu parçalardan meydana gelmektedir: Case, keyboard, muffler pedal, damper pedal, metal çerçeve, soundboard, strings, muffler felt ve pin.

Piyano Aksesuarları Nelerdir?

Başlıca piyano aksesuarları arasında piyano taburesi, taşınabilir piyano standı, foot pedal, sustain pedal, metronom gibi aksesuarları sayabiliriz.

Piyano Hangi Renk Olmalı?

En çok siyah, beyaz, gri ve kahverengi piyanolar bulunmaktadır. Zevkinize göre herhangi bir rengi tercih edebilirsiniz.

Piyano Hangi Müzik Türünde Kullanılır?

Piyano; başta caz ve klasik müzik olmak üzere birçok müzik çeşidinde kullanılabilmektedir.

Piyano Çalmak İsteyenlerin Merak Ettiği Sorular

Piyanonun genel yapısı ile ilgili sorulan soruları yanıtlamamızın ardından, piyano çalmak isteyenlerin merak ettiği sorulara geçiş yapabiliriz:

Piyanoya Kaç Yaşında Başlanır?

Piyano çalmak için yetişkinlerde herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Çocuklarda ise çocuğun fizyolojisine bağlı olarak değişiklik gösterir. Piyano çalmada ortalama alt sınır genellikle 6 olarak kabul edilir. Bununla birlikte bu yaş civarında olan çocukların, piyano kursuna başlamadan önce bir deneme dersine tabi tutulmaları ve henüz uygun olup olmadıkları eğitmenlerce tespit edilmelidir.

Piyano İçin Yetenek Şart mı?

Hayır. Eğer ki Yüzde Yüz Sanat’ın piyano kursu İzmir etkinliklerine katılmak istiyorsanız yalnızca bu işi yapmak istiyor olmanız yeterli olacaktır. Öğrenme süreci açısından elbette ki yatkınlık önemli bir konudur ancak daha önemli bir konu varsa o da çalışmanın getirdiği başarıdır. Yani ne kadar yetenekli olursanız olun piyano öğrenmenizi asıl sağlayacak şey düzenli çalışmadır.

Yaş, yetenek gibi ayrıntıları bir kenara bırakın ve gerçekten piyano çalmak isteyip istemediğinizi sorgulayın. Eğer ki cevap çalmak istediğiniz yönündeyse yeteneğin minimal bir ayrıntıdan ibaret olduğunu unutmayın, hemen tam gaz çalışmaya başlayın ve başarıyı kendiniz deneyimleyin!

Piyano Çalmak Zor mu?

Elbette hayır. Piyano çalmanın zorluğunu ya da kolaylığını belirleyecek olan temel etken sizin çalma konusundaki isteğinizdir. Eğer ki gerçekten piyano öğrenmek istiyorsanız ve biraz pratik yapmaya vakit ayırabilirim diyorsanız, piyano çalmanın ne kadar kolay olduğunu derslere başladıkta sonra görebilirsiniz.

Standart piyanonun 88 tuşlu yapısı, bu müzik aletini öğrenmek isteyenelerin zaman zaman gözünü korkutabilmektedir. Ancak piyanoda sesler do-re-mi-fa şeklinde sıralı notalar şeklinde oluşmakta ve sonrasında yine aynı döngüde notalar sıralı şekilde devam etmektedir. Dolayısıyla 88 tuşun olması öğrenimi zorlaştıran bir etken olmamaktadır.

Eğer ki doğru bir eğitmenle çalışır ve doğru aşamaları irdeleyerek ilerlerseniz hiç zorlanmadan, kolay bir şekilde piyano çalmayı öğrenebilirsiniz. Bize inanmıyorsanız ücretsiz deneme derslerimize randevu oluşturarak piyano kursu İzmir eğitmenlerimizle yapacağınız demo derste ilerleyişin tüm detaylarını öğrenebilirsiniz!

Piyano Çalmanın Faydaları Nelerdir?

Piyano çalmak hayatımıza sayısız artı katmaktadır. Bu artıların bir çoğu bilimsel olarak açıklanmış olsa da piyano çalmanın yalnızca bedensel değil aynı zamanda sosyal faydası da bulunmaktadır. Yazımızda tamamına yer veremeyecek olsak da iyi ki piyano çalıyorum dedirtecek bir kaç fayda şu şekildedir:

 • Piyano çalmak beynin iki lobunu eş zamanlı çalıştırarak, doğrudan zeka gelişimine katkı sağlar.
 • Piyano, özellikle çocuk yaşlarda müzik kulağının gelişimesini sağlayan en önemli enstrümanlardan ilkidir.
 • Piyano çalmayı öğrenmek hem eğlenceli bir hobi edinmenizi, hem de kafanızı boşaltarak deşarj olmanızı sağlar.
 • Bilimsel olarak uygulanan bir deney sonucunda yatay (sağ ve sol el ) ve dikey (ayaklar) olarak kullanımı olan enstrumanların hafızayı kuvvetlendirdiği kanıtlanmıştır.
 • Fiziksel koordinasyonu arttırarak, beden üzerinde hakimiyeti arttırır.

Solaklar Piyano Çalabilir mi?

Solaklar piyano çalabilir.

Piyano Çalmak İçin Parmak Uzunluğu Önemli midir?

Genel olarak piyano çalmak için uzun parmaklar gerekir şeklinde bir yanılgı bulunmaktadır. Parmakların uzunluğu ya da kısalığı piyano çalınmasına engel olmaz. Kısa parmaklarla da piyano çalınabilir. Bununla birlikte uzun parmaklara sahip olmak, birçok enstrümanda olduğu gibi piyano için de avantaj sağlamaktadır.

Piyano Tuşlarına Nasıl Basılır?

Piyanoda tuşlara basarken parmaklar kendi ağırlığıyla havaya kalkmalılar ve kendi ağırlıklarıyla tuşlara basmalılar. Bu yüzden piyano çalarken bilek ya da koldan destek alınmaması gerekir. Bilek ya da koldan destek alınmaması, parmak kaslarının gelişmesine de yardımcı olur.

Yeni Başlayanlar Hangi Piyanoyu Almalı?

Piyano çalmaya başlayanların, 2. el ya da görece ucuz piyano çeşitleri ile başlaması daha mantıklıdır. 2. kez piyano satın alacaklarında daha iyi bir piyano satın alınacaktır.

Piyano Bakımı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Piyano bakımı hakkında sık sorulan soruları ve yanıtlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Piyano Bakımı Nasıl Yapılır?

Her müzik aletinde olduğu gibi, piyanoda da bakım yapmak önemlidir. Nitekim piyanonun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak için, onu düzenli olarak temizlemek ve piyanonun bakımını yapmak gerekmektedir. Bu doğrultuda piyanonun tuşları, gövdesi ve iç parçaları temizlenir.

Piyano Tuşları Nasıl Temizlenir?

Piyano çalarken en çok kullanılan bölümlerden bir tanesi tuşlardır. Dış hava ile de teması olduğundan, piyano tuşları düzenli olarak temizlenmelidir. Piyano tuşlarının temizliği için toz püskülü kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz toz püskülünün ince ve uzun olmasına özen göstermelisiniz. Böylelikle tuşların arasını daha rahat temizleyebilirsiniz. Tuşların üstünü ise dilerseniz çok az nemli mikrofiber bezle silebilirsiniz.

Piyano Ne İle Silinir?

Piyanoyu mikrofiber bezler ve toz püskülleri ile silebilirsiniz.

Piyano Nasıl Korunur?

Piyanonun korunması için başlıca dikkat edilmesi ve yapılması gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Akordunun sık sık bozulmaması için, sıcak farklılıklarının yüksek olduğu yerlerde tutulmalıdır.
 • Boya kalitesini korumak adına ısı ve ışık gibi kaynaklardan uzak tutulmalıdır.
 • Akustik piyanolar için haşerelere karşı olarak paketli naftalinler kullanılmalıdır.
 • Akustik piyanolar için 6 ayda bir bakım ve akord yapılmalıdır.
 • Piyanonun yeri sık sık değiştirilmemelidir.
 • Piyanonun yer aldığı noktada, etrafındaki cisimlere en az 5-10 cm uzak tutulması gerekmektedir.
 • Piyanoları temizlerken önerilen sıvıların ya da temizlik malzemelerinin dışında bir ürün kullanmamalısınız.

Piyanoya Yeni Başlayacak Olanların Sıkça Sorduğu Sorular

Piyanoya yeni başlayacakların sıklıkla sorduğu soruları ve yanıtları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

El Piyano Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Birçok kişi gitara başlamadan önce, uzun süre gitar çalma tutkusunun devam edip etmeyeceğinden emin olmayabilir ve bu yüzden de sıfır gitar satın almak istemeyebilir. Bu kişiler için en uygun seçeneklerden bir tanesi 2. el gitar satın almaktır. 2. el gitar satın alırken dikkat etmeniz gereken belli başlı hususları ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Satıcının güvenirliği hakkında emin olun.
 • Replika olup olmamasından emin olun. Bu konuda bilgi sahibi olanlardan yardım alabilirsiniz.
 • 2. el gitar satın almak isteyenlerin çoğunun buluştuğu ortak payda, 2. el gitarların daha ucuz olmasıdır. Bu yüzden 2. el gitar satın alırken fabrikasyon gitar türleri arasından seçim yapmanız daha mantıklı olabilir.

Nota Bilmeden Piyano Çalmak Mümkün mü?

Eğer ki nota öğrenmeye çok karşıysanız tabi ki ezber yoluyla da piyano çalabilirsiniz. Ancak bu yalnızca size bir kaç eser çalmanızı sağlayacak ve ileriye dönük alacağınız faydayı minimuma düşürecektir. Piyano kursu İzmir olarak derslerde gereken nota bilgisi size aktarılmaktadır ve aslında nota öğrenmek düşünüldüğünden bile kolaydır. Yalnızca derslerde öğrendiklerinizi günlük 5-10 dakika aralığında tekrar ederek piyano üzerindeki tüm notaları aşama aşama öğrenebilirsiniz.

Böylece hem olası bir eğitime devam edememe durumunda çalmak istediğiniz parçaları kimseden destek almaya gerek kalmadan çalabilir, aynı zamanda parmaklarınızı hızlandırmak ve kuvvetlendirmek için gereken etütleri de eksiksiz bir şekilde çalabilirsiniz. İzmir piyano kursu eğitmenleri olarak bizim tavsiyemiz öğrendiğiniz bilgilerin kalıcı olması açısından kesinlikle nota üzerine kurulu bir eğitim desteği almanız yönünde olacaktır.

Piyano Notalarının Yerleri ve İsimleri Nelerdir?

Piyano notlarının yerleri bir görsel yardımı ile daha net gösterilebilir:

Piyano Akordu Nasıl Yapılır?

Piyano akordu oldukça zor ve uzmanlık istemektedir. Bu yüzden piyano akordu, ‘’akordörler’’ tarafından yapılmaktadır. Dolayısıyla piyano akordunu siz değil; bir uzman yapmalıdır. Ortalama olarak 6 ayda bir kez piyano akordu yapılmalıdır.

Piyano Almadan Kursa Kayıt Olsam Kendimi Geliştirebilir miyim ?

Çalınacak müzik aleti her ne olursa olsun ilerleyiş için temel öncelik pratiktir. Eğer ki ders sonrasında da çalışmalarınızı sürdürebileceğiniz bir piyanonuz yoksa üzülmeyin! Yüzde Yüz Sanat’ta bulunan bütün piyano, metot vb. ders işleyişine yardımcı olacak materyallerin tamamını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Ferah dersliklerimizde saat sınırı olmadan istediğiniz kadar çalışabilir ve aynı zamanda piyano kursu İzmir eğitmenlerimizin boş vakitlerinde takıldığınız yerlerde destek isteyebilirsiniz. Yalnızca unutmadan hatırlatalım, eğer ki çalışmaya geleceğiniz gün ve saati öncesinden bildirmezseniz sınıflarımızın dolu olmasından kaynaklı boşta kalabilirsiniz.

Bu yüzden pratik yapmaya gelmeden 1 gün önce mutlaka derslik durumunu sorgulamanızı ve bu doğrultuda plan oluşturmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca çalışmaktan yorulduğunuzda dinlenme alanında çay-kahve ya da soğuk içeceğiniz sizi bekliyor olacak. O zaman ne duruyorsun? Haydi hemen çalışmaya!

Piyanoya Yeni Başlayanlar İçin Kolay Şarkılar Nelerdir?

Piyanoya yeni başlayanların çalabileceği kolay şarkılar arasında Baa Baa Black Sheep, Hot Cross Buns, Jingle Bells, London Bridge, The First Noel, Ode to Joy, We Three Kings, Silent Night, Twinkle Twinkle Little Star gibi şarkıları sayabiliriz.

İzmir piyano kursu arayışında olanlar için Yüzde Yüz Sanat olarak hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca piyano çalmak isteyenlerin sıklıkla sorduğu sorulara yanıt vermeye gayret ettik. Konu ile ilgili herhangi bir sorunuz olması halinde web sitemizin diğer sayfalarını ziyaret edebilir ya da bizlerle 0530 290 14 71 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz. İzmir’de piyano kursumuz ile ilgili bilgi almak için de aynı numara üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu