Blog

Şan Dersi Almak Sesi Güzelleştirir Mi?

Müzikle ilgilenen çoğu kişi ‘Şan dersi almak sesi güzelleştirir mi?’ sorusunu sıkça sormaktadır. Ergenlik sürecindeki ses değişimlerini tamamlayan ve sesi oturmuş her kişi şan dersi alabilir. Bu dersler sırasında kişilere vücut duruşu, diyaframın sesteki etkisi anlatılır. Böylece kişiye doğru pozisyonda seslerini çıkarmaları öğretilir. Şan dersleri ile doğru sesle şarkı söylemek ve sesinizi iş hayatınızda doğru kullanmak mümkündür.

Şan Dersi Alınmalı Mı?

Şan dersleri verilirken kolaydan zora giden bir çalışma programı uygulanır. Eğitim süreci boyunca sizlere nefesinizin doğru kullanımı öğretilir. Bunun yanında bedeninizi doğru kullanmanız sağlanır. Ses perdelerinin yerleri eğitimde anlatılarak, ses perdeleri arasında yumuşak geçiş yapmanız öğretilir. Dersler ses perdenizi tizden başlayarak genişletmek amacını taşımaktadır.

Ayrıca sadece profesyonel bir şekilde şarkı söylemek isteyenler şan eğitimi alabilir diye bir durum söz konusu değildir. Sesini ve nefesini doğru kullanmak isteyen, müziği seven, bu doğrultularda sesini eğitmek isteyen herkese şan dersi almak gerekli diyebiliriz.

Şan dersi almak istiyorsanız amacınız sadece şarkı söylemek olmamalıdır. Doğru şekilde şarkı söyleyebilmek için şan eğitimi almanızı öneririz. Yanlış eğitim almanız sonucunda ses telleriniz üzerinde kanama, polipler kistler, nodüller oluşabilir. Bu gibi sıkıntılar sizi ameliyata kadar götürebilir. Bu sebeple eğitimi alacağınız öğretmen çok önemlidir.

Kimler Şan Dersi Almalı?

Öncelikle bilinmesi gereken nokta ses eğitimi sadece şarkı söylenmek için alınmaz. Mesleği gereği sesini aktif şekilde kullanan herkes şan dersleri alabilir. Kimlerin ses eğitimi alması gerektiğini aşağıda sıralayalım:

  • Online ders vermek zorunda kalan öğretmenler, seslerini çok fazla kullanmaktadırlar. Çünkü online eğitimde öğretmenler, seslerini daha iyi duyurmak için daha fazla performans harcamak zorunda kalıyorlar. Öğretmenlerin diyaframdan konuşmaları, daha az nefes alarak etkili konuşmaları, şan dersleriyle mümkün hale gelmektedir.
  • Avukatlar duruşmalarda sürekli savunma yapmak durumundalar. Yüksek sesle konuşmak zorunda kalan avukatlarda belli bir süreden sonra ses tellerinde sorunlar görülmektedir. Bu sebeple avukatların şan dersi alması çok önemlidir.
  • Şarkı söylemek isteyenleri sesleri güzel olduğu için etrafları destekler. Fakat şarkı söylemek için sesin güzel olması yetmemektedir. Şan eğitimi alarak ses, teknik bakımdan çok daha iyi hale kısa zamanda

Şan Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Şan eğitimi almak istiyorsunuz fakat ne kadar süreceğini merak ediyorsunuz. Bu tür eğitimlerin süresi sizlerin belirlediği hedeflere göre değişecektir. Bu sebeple şan eğitim süresi kişiden kişiye değişebilir. Zaten şan derslerine başladığınızda nefes tekniklerini kullanmak ve doğru tonda şarkı söylemek 5 ile 12 ay kadar sürebilmektedir. Bu bahsettiğimiz sürede temel teknikleri öğrenip uygulamanız sağlanır.

Eğer Türk müziği ya da pop müzik alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız ona göre eğitim programları almalısınız. Bunun için yaklaşık 8 ay gibi bir zaman zarfında kulağa hoş gelen sesleri çıkartabilirsiniz. Kulağa hoş gelen doğru sesleri çıkarmak için hem size hem şan dersi veren kişiye çok iş düşmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu